Prihaja vrhunec "sezone" gripe (tudi na Obali)

Zdravje

Januar je tisti čas v letu, ko je največ virusnih obolenj. To statistike kažejo že dolga leta. Letošnje v tem ni nobena izjema, gripa je tako že na "pohodu", predvidoma v prihodnjih dveh tednih bo največjem razmahu. Kljub temu obstaja nekaj "trikov", s katerimi se ji lahko izognemo. 

Število obolelih v tem času narašča. Strokovnjaki predvidevajo, da bo gripa vrhunec dosegla v prihodnjih dveh tednih. Za gripo v sezoni zboli med 5 in 10 odstotkov ljudi. Nevarna je zlasti za starejše ljudi in kronične bolnike, pri katerih lahko povzroči resne zaplete, tudi smrt. Vsako leto umre določen delež obolelih z gripo. Zato v koprskem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da je cepljenje najboljša zaščita predvsem za ranljive osebe, med katere poleg kroničnih bolnikov in starejših spadajo tudi otroci in nosečnice. 

Roke si temelijto umijte, milo pa vtirajte vsaj dvajset sekund.

"Zato omenjenim skupinam svetujemo, da se cepijo in tako zavarujejo pred okužbo. Morda se bo komu zdelo nesmiselno ali prepozno za cepljenje sredi januarja, temu še zdaleč ni tako. Zato cepljenje, predvsem za omenjene skupine, toplo priporočamo," pravi epidemiolog Boris Kopilovič.

Kako se samozavarovati?

Cepljenje sicer ni edini način preventive, veliko lahko naredimo tudi pri vsakodnevnih navadah. Tako je pomembno, da se veliko gibamo na svežem zraku, jemo zdravo prehrano s čim več vitamini in se izogibamo alkoholu ter ostalim škodljivim navadam. "Svetujemo tudi veliko spanja in počitka, kvalitetno preživljanje prostega časa, zračenje prostorov." Seveda pa sem spadajo tudi higienski ukrepi, kot so redno umivanje rok, izogibanje prostorom z veliko ljudi, redna higiena ob kihanju in kašljanju.

Boris Kopilovič

Če nas kljub preventivnemu ravnanju "ujame" gripa, lahko to hitro prebolimo, vendar tudi tukaj velja upoštevati nasvete strokovnjaka. "Ko zbolimo, moramo počivati, uživati dovolj tekočine in poskrbeti, da s svojimi izločki ne okužimo bližnjih. Ob kašlju si pokrijemo usta z robčkom, roke si pogosto umivamo. Bolezen običajno v nekaj dneh mine. Visoko telesno temperaturo znižujemo z antipiretiki, na primer z aspirinom pri odraslih in s paracetamolom pri otrocih. Aspirin za otroke ni primeren. Pri starejših, kroničnih bolnikih in pri osebah z oslabljeno imunostjo pa seveda svetujem, da se posvetujejo z osebnim zdravnikom," je še pojasnil Kopilovič. 

Deli novico:

. |  21 .01. 2015 ob  16: 11
ko_pile ... :-))
allcide |  21 .01. 2015 ob  16: 09
... "PLJUNUTI TATA" !! ......... :-)

BRUHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHhhhhhhhhhh !
Cimet  |  20 .01. 2015 ob  18: 27
Zmešajte čajno žličko medu s ¼ čajno žličko cimeta in in ga vzemite 2-krat na dan. Znebili se boste vsake bolezni in se počutili bolje v trenutku! Vaš doktor prihodnosti.
Kdo pravi, da ni denarja za zdravstvo in šolstvo |  20 .01. 2015 ob  08: 54
S privatizacijo politika ne bo mogla več ropati davkoplačevalcev in bo dovolj denarja za šolstvo, ker bomo denar ki ga sedaj vlagamo v propadlo državno gospodarstvo vlagali v šolstvo in zdravstvo.
Privatizacija je v Sloveniji potrebna iz sledečih razlogov: zasebni lastiki bodo prinesli svež kapital, uvedli bodo komercialno ter tržno korporativno kulturo, zmanjšal se bo vpliv države in koruptivnih lobijev, povečala se bo zaposlenost sposobnih mladih kadrov, davkoplačevalcem ne bo potrebno več reševati nasedlih naložb in špekulacij politično povezanih parazitov in s tem se bodo lahko zmanjšali davki in povečala konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

www.za-privatizacijo.org