PRIDOBITEV V DIVAČI: Odprtje nove hale družbe Seven Refractories

V poslovni coni Risnik pri Divači so danes odprli nove proizvodne prostore podjetja Seven Refractories, s čimer bo proizvajalec naprednih ognjevzdržnih materialov še povečal svoje zmogljivosti. Gre za pomembnega zaposlovalca na tem območju in družbo z zelo visoko dodano vrednostjo na zaposlenega, kar je izpostavil tudi minister Zdravko Počivalšek.

Podjetje ponuja obsežno paleto monolitne ognjevdržne keramike za jeklo, železo, cement in toplotno industrijo, šest let po ustanovitvi pa zaposluje 50 ljudi v Sloveniji in še 100 po svetu, pohvali pa se lahko s kupci iz 40 držav. Z dodatno zmogljivostjo proizvodnje 9000 ton ognjevzdržnih material na leto pa je obrat v Divači zdaj še bolj odziven, ko gre za kratkoročna naročila, so pojasnili v podjetju.

Direktor Erik Zobec je spomnil, da leta 2010, ko se je skupina sedmih oseb in petih različnih državljanstev odločila vložiti sredstva za postavitev moderne proizvodnje ognjevdržnih materialov, prebivalci Divače verjetno niso vedeli, kaj ti materiali so, je pa občina znala izkoristiti svojo lego in odprtost do novih idej.

Poslovno cono odlikuje neposredna bližina avtoceste in največjih pristanišč na Jadranu in v Sredozemlju, je prednosti divaške lokacije še izpostavil Zobec.

Županja Občine Divača Alenka Štrucl Dovgan pa je izpostavila, da so tovrstne naložbe zelo pomembne za razvoj gospodarstva v občini ter prinašajo dodano vrednost in nova delovna mesta. "Naša občina je majhna občina, zato je vsaka taka pridobitev izrednega pomena," je dodala.

Veliko zadovoljstvo je izrazil tudi slavnostni gost, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek. "To je vrh zadovoljstva, če prideš v podjetje, ki je v petih letih zraslo iz nič na 38 milijonov evrov, podjetje, ki 99,5 odstotka izvozi v svet, podjetje, ki ve, kaj hoče, in podjetje, ki se misli do leta 2020 razviti do prometa 73 milijonov evrov," je opisal minister.

Po Počivalškom mnenju se je mogoče po zgodbi Seven Refractories tudi zgledovati. "Verjamem, da bo to na nek način tudi spodbuda, da bomo šli v tej smeri naprej," je ocenil ter opozoril, da gre za eno od podjetij z najvišjo dodano vrednostjo na zaposlenega v Sloveniji.

Počivalšek tudi o kobilarni in hotelirstvu

V zvezi s položajem obrtne cone Risnik, ki je po stečaju ajdovskega Primorja ostala v določeni meri nedokončana, zemljišča pa neprodana, pa je minister ocenil, da je rešitev večja hitrost pri prodaji: "Direktnega vpliva in pravice, da komur koli kar koli sugeriram, nimam. Lahko pa pozovem stečajnega upravitelja, kot čisto navaden državljan, da pričakujem, da bo svoje delo na tem področju pospešil in s tem omogočil še kakšno tako pozitivno zgodbo."

Tudi sicer so tovrstni postopki po ministrovem mnenju predolgi, zato upa, "da se bo to skozi spremenjeno zakonodajo pač pospešilo".

Na vprašanje v zvezi s Kobilarno Lipica pa je Počivalšek poudaril, da so naredili šele prvi korak: "Pričakujem, da bomo relativno hitro prišli z res pomembno spremembo zakona o Lipici in ustvarili pogoje za to, da bosta konj in kulturno-zgodovinski spomenik dala tisto, kar skozi govorimo, da morata dati - eno dodatno, močno noto v turizem."

Na področju hotelirstva pa je minister priznal, da si želi večje internacionalizacije slovenskega turizma. "Imamo možnost rasti in se razvijati le, če bomo imeli več tujih gostov, na drugem mestu pa mislim, da moramo v enem pomembnem delu spustiti v našo lastniško strukturo tudi tuje lastnike," prek njih pa priti do stika z več potencialnimi gosti.

"Verjamem, da bo ta proces predvsem po zaslugi dolgoročnega upravljanja Hotelov Sava s strani Slovenskega državnega holdinga šel v pravo smer," je dodal Počivalšek.

Deli novico: