PRIČAKUJEJO SE ZASTOJI NA MEJI S HRVAŠKO: Uvaja se sistematični nadzor

Slovenija

Sistematični nadzor vseh potnikov na zunanjih mejah EU, uveden kot odziv na teroristične napade v Evropi, bo treba izvajati od 7. aprila, je danes v Bruslju povedal državni sekretar na notranjem ministrstvu Andrej Špenga. Slovenija bo ta nadzor izvajala, o izjemah za zdaj ne razmišlja, je poudaril.

Ob tem je državni sekretar izpostavil pričakovanje, da bo Hrvaška čim prej vstopila v schengenski informacijski sistem. Pomen tega po njegovih besedah v neformalnih pogovorih izpostavlja tudi hrvaška stran. Voditelji članic unije so decembra v sklepih izpostavili, da je treba pri izvajanju sistematičnega nadzora vseh potnikov na zunanjih mejah EU upoštevati specifični položaj nekaterih članic unije.

Slovenski premier Miro Cerar je tedaj dejal, da je to še zlasti pomembno v času turistične sezone, ko je prehod skozi Slovenijo in sosednje države izjemno velik, ter da bodo takrat ocenili, ali so potrebni kakšni posebni pristopi. A za zdaj Slovenija ne razmišlja o tem, da bi zaprosila za izjemo, je povedal državni sekretar. Slovenija bo sistematični nadzor izvajala, je poudaril in izpostavil, da bo na koncu kljub vsem informacijskim sistemom največ odvisno od človeškega dejavnika.

Poleg krepitve nadzora na zunanji meji nekatere članice, med njimi Avstrija, še vedno vztrajajo pri nadzoru na notranji meji. Veljaven začasni nadzor na meji med Avstrijo in Slovenijo se izteče sredi maja. Državni sekretar je v povezavi s tem včeraj v Bruslju dejal, da Slovenija neprenehoma opozarja na to, da ta nadzor ni potreben, saj je nezakonitih prehodov meje iz Slovenije proti Avstriji izjemno malo. V minulih treh tednih so zabeležili le dva.

Ob tem je Špenga izpostavil, da Avstrija zagotavlja, da bo med prihajajočimi prazniki omogočila lažji prehod na Karavankah. Za zmanjšanje zastojev naj bi uvedli tretji pas, je pojasnil državni sekretar. Na južni, zeleni meji pa beležijo 142-odstotno povečanje nezakonitih migracij, predvsem na območju policijske uprave Koper in Novo mesto, je povedal Špenga. Ti prebežniki večinoma prihajajo iz Hrvaške in tja jih tudi vračajo, je dodal.

Ukrepe na zeleni meji, vključno z mešanimi patruljami in začasnimi tehničnimi ovirami, bo zato Slovenija po besedah državnega sekretarja izvajala še naprej.

Deli novico:

česen |  29 .03. 2017 ob  16: 17
ne samo pregled dokumentov ---pregledat vse do gat
TeleBan |  28 .03. 2017 ob  12: 51
-1
predor narejen zato da se obalna cesta zapre in tam lahko šetajo peseke
nekdajprimorka |  28 .03. 2017 ob  12: 39
Bomo pa imeli več turistov na Obali :) What's the problem :)
Komur se ljubi na Hrvaško, pa naj čaka.
kar neki |  28 .03. 2017 ob  12: 19
z denarjem, ki ga porabiš na hrvaškem greš na počitnice kamorkoli na svetu v lepše in boljše. ne vem zakaj bi človek rinil v kolono na mejo.
Sidro |  28 .03. 2017 ob  12: 10
zoprno, a bolj nujno kot kdaj koli prej. Hrvati v Schengen? Ne vem če bo šlo tako gladko, glede na to kakšne pi*darije so delali nam in madžarom s temi migranti.
predor Markovec |  28 .03. 2017 ob  11: 47
je bil namenjen tistim turistom, ki dinarčke pustijo na naši Obali...da čimprej pridejo do svoje destinacije; Koper, Izola, Portorož, Piran. Tisti,ki nosijo šolde na HR pa stojijo v koloni...in to tolko časa, da se naslednje leto premislijo in ostanejo na Slo obali...hehehe
Pravilno! |  28 .03. 2017 ob  11: 45
Kontrolo na zunanje meje, znotraj Shengna pa prost pretok.
jurij |  28 .03. 2017 ob  11: 41
prav je , da poostrijo nadzor in upam , da hrvatom ne bomo še doolgo dovolili v t.i.. Shengen. Meja na Balkan naj kar ostane dobro zaprta.
Vprašanje |  28 .03. 2017 ob  10: 52
Zakaj je ves promet s hitre ceste preusmerjen na Šmarsko cesto? Table, talne označbe (HR).... vse da vsi turisti rinejo tja. Na mesto, da porazdelijo malo na Sečovlje in malo na Dragonjo? Zakaj je potem bil predor Markovec narejen?