Približujemo se rekordni brezposelnosti

Podatki o brezposelnosti v naši regiji niso nič kaj obetavni. Stopnja registrirane brezposelnosti je visoka, vse daljši pa je tudi čas, v katerem povprečni brezposelen čaka na novo službo. 

"Od januarja do marca 2013 znaša povprečno število registrirano brezposelnih oseb 7.959, pričakujemo, da se bo število zaradi sezonskih zaposlitev v poletnih mesecih nekoliko zmanjšalo," pravi Nevenka Bandelj, direktorica Območne službe Zavoda za zaposlovanje Koper. V prihodnje sicer ne gre pričakovati kakšne večje socialne bombe, vendar so že sedaj indeksi brezposelnosti zelo visoki.

Najslabše Izola, najboljše Koper

Med Obalnimi mesti po slabih rezultatih prednjači Izola, kjer je stopnja brezposelnosti kar 13,4 odstotna, sledi ji Piran z 12,7 odstotka, še najbolje pa kaže Kopru, kjer je brezposelnost 11,7-odstotna. Kljub temu vsa tri obalna mesta ostajajo pod slovenskim povprečjem, ki znaša 13,6 odstotka.

Takih zapisov je na različnih oglasnih deskah vse več

 

Na novo zaposlitev najdlje čakajo osebe, starejše od 50 let.

Skrb vzbuja tudi daljšanje časa iskanja prve zaposlitve, ki v povprečju znaša dobrih šest mesecev. V regiji je trenutno 7936 brezposelnih oseb, delodajalci pa so v prvih treh mesecih letos objavili 2710 prostih delovnih mest, kar je 419 manj kot v enakem lanskem obdobju. Največ jih je na področju gradbeništva, predelovalnih dejavnosti, gostinstva, trgovine in prometa.

"Trenutno imamo dela z najnižjo postavko 3 evre na uro, najvišja postavka je 6 evrov. Ponudba prostih študentskih del pa se je na Obali v primerjavi s tisto izpred štirih let kar prepolovila," so nam zaupali na študentskem servisu Luna.

Največ prostih delovnih mest tako pričakujejo v gostinstvu in turizmu ter prometu in trgovini. Sicer pa zavod v času povečane brezposelnosti skrbi za to, da iskalci povečujejo svoje znanje, zato jih vključujejo v aktivno politiko zaposlovanja, nekaj pa jih delo dobi tudi skozi sistem javnih del.

Bližamo se najslabšim statistikam

"Stanje je vse bolj podobno tistemu iz leta 1991, takoj po osamosvojitvi, ko smo beležili največje število brezposelnih oseb," kar je zaskrbljujoče, pravi Bandljeva, ki obenem opozarja, da "sezonska dela le za malenkost korigirajo podatke o brezposelnosti, jeseni pa se vse skupaj zaključi."

Več iz rubrike Pod lupo:

Najbolj brano ta teden: Orgije, Bombač, tatvine ... 

Naj se kresovanje ne sprevrže v katastrofo

Iz Kopra v Avstralijo?

Deli novico: