POSLEDICE POŽARA: Prihodnost Inštituta za oljkarstvo še negotova

Koper

Laboratorij Inštituta za oljkarstvo pri ZRS Koper po lanskem požaru še vedno deluje v začasnih prostorih. Kot opozarjajo na inštitutu, negotovost v zvezi s prihodnostjo laboratorija vpliva tako na njihovo delo kot na celotno panogo, vse posledice pa bodo verjetno vidne šele čez nekaj let.

Inštitut za oljkarstvo pri Znanstveno-raziskovalnem središču (ZRS) Koper ima sedež v Kopru, v prostorih kampusa Livade v izoli, ki so sicer v lasti Univerze na Primorskem, pa je inštitut do lani imel akreditiran laboratorij, ki je bil uničen v požaru.

Še vedno ne morejo izvajati vseh aktivnosti

Vlada je sicer decembra namenila 165.000 evrov interventnih sredstev za delovanje inštituta, po opozorilih ZRS, da laboratorij inštituta - edini uradni laboratorij za ugotavljanje kakovosti in pristnosti oljčnega olja v Sloveniji - še vedno ne more izvajati vseh aktivnosti, je vlada nato marca letos odobrila 189.000 evrov iz proračunske rezerve, ki bi poleg sanacije posledic požara morali zagotoviti še plačilo najemnin do ponovne vselitve v Kampus Livade.

Skoraj leto dni po požaru pa laboratorij inštituta še vedno deluje v zasilnih prostorih. Na primorski univerzi so za STA sicer pojasnili, da je postopek sanacije prvega stolpiča v kampusu Livade v teku ter da pričakujejo, da bo objekt v najkrajšem možnem času na voljo za študijski in raziskovalni proces.

Posledice trenutnih razmer se bodo v celoti pokazale šele čez čas, je za STA ocenila vodja laboratorija Milena Bučar Miklavčič. Rezultati, ki jih danes dosegajo slovenski oljkarji, so namreč plod dela zadnjih desetih let, podhranjenost stroke pa se bo pokazala na dolgi rok.

Kot je dodala, brez primernih prostorov težko ohranjajo že vzpostavljeno raven mednarodnega sodelovanja, saj denimo nimajo prostorov, kjer bi gostili senzorične ocenjevalce, ki se jim javljajo za obiske. Poleg dodatnih stroškov za prilagoditev začasnih prostorov pa je treba upoštevati še neplačan čas, ki sta jim jih selitev in prilagoditve vzela na račun prijave in dela na projektih.

Uničeno opremo zamenjali z novo

Uničeno opremo, za katero so dobili interventna sredstva, so nadomestilo z novo, je dodala predstojnica inštituta Maja Podgornik. Po besedah Bučarjeve pa še vedno pogrešajo del opreme, ki je bila financirana z evropskimi sredstvi, med drugim gre za mini oljarno, ki bi jim pri delu prišla še kako prav.

Kot je pojasnila Podgornikova, od univerze ne dobivajo veliko informacij, ob delu v začasnih prostorih pa vendarle iščejo neko trajno rešitev. Na vprašanje, ali razmišljajo o iskanju alternativne lokacije tisti v Livadah, je predstojnica inštituta odgovorila, da je za kaj takega preuranjeno, da pa bo vse odvisno od tega, kako se bodo stvari odvijale naprej.

Poleg posledic za delovanje samega inštituta sta sogovornici opozorili tudi na posledice za slovensko oljkarstvo, ki je v teh letih v Sloveniji povečalo površine iz 500 na 2300 hektarjev, s pomočjo inštituta pa so začeli tudi slediti zelo naglemu mednarodnemu razvoju same panoge. Tako je po besedah Bučar Miklavčičeve pomembno videti, kako bo postopala politika ter ali "misli res nadaljevati s tem inštitutom".

Glede letošnje sezone Bučar Miklavčičeva sicer ocenjuje, da bo zaradi poškodb plodov kot posledica toče in drugih vremenskih pojavov treba v zgodnje obiranje, predvidoma že okoli 10. oktobra, da bi kolikor toliko ohranili kakovost olja. Kot je dodala Podgornikova, pa bo zaradi pozebe zagotovo manj pridelka, čeprav je za zdaj točne številke še težko napovedati.

Deli novico:

eja |  23 .09. 2018 ob  22: 52
Šalabajzersko narejen objekt, voda zalila elektro omaro, kratek stik zanetil požar in uničil nezavarovane aparature. Odgovarja ne nihče, plačamo vsi. Simpl.... ne rabiš nostradamusa za napovedat rezultat. hehe
nostradamus |  23 .09. 2018 ob  10: 25
še dandanes mi ni jasno kako lahko zagori nov moderen objekt z vso nadzorno tehniko, ki je na voljo. Ali pa je to samo navidezno in je izgrajeno šalabajzersko za kar ne bo nobeden odgovarjal.
Eho |  23 .09. 2018 ob  01: 15
Po zakonu bi zadeve morale biti zavarovane.
vespa |  22 .09. 2018 ob  22: 11
Najlaže je jamrat. Vse skupaj bi morali brcnit v rit, ker so nevestno ravnali z sredstvi,i ki jih niso zavarovali. saj bomo davkoplacevalci vse placali! Če bo treba večkrat, samo jokajmo.
Je ze bubu napisal: a niso se slisali za zavarovalnice?
Vse kar so dobili od vlade za opravljanje dejavnosti bi dobili tudi od zavarovalnice, če bi za to namenili par tisočakov. Seveda je laže jokat; saj bo dala država.
Justino |  22 .09. 2018 ob  19: 06
morda spet gre za izsiljevanje določenega lobija !
jurij |  22 .09. 2018 ob  16: 42
-2
@ flopka, komu je treba stopit na prste?
flopka |  22 .09. 2018 ob  15: 37
vzroke požara je treba pogledati globje, zelo globoko.Vrzok je treba poiskati, posledice so vidne. Kdo bo imel jajca in jim stopil na prste?.
bubu |  22 .09. 2018 ob  13: 18
kaj za zavarovalnico niso še slišali....če pa je oprema tako dragocena se da v prostore avtomatske gasilne naprave
Gauro |  22 .09. 2018 ob  12: 27
-1
Ma za vsem stojijo žabarji.Hočemo samostojno Istro.