Poslanci neenotni glede vprašanja evtanazije

Člani parlamentarnega odbora za zdravstvo in komisije za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti so v današnjem nadaljevanju skupne seje dokončali razpravo o vprašanju evtanazije, a se o tem niso uspeli zediniti, niti se niso uspeli poenotiti glede predlaganih sklepov.

Sejo zahtevali poslanci ZaAB

Sklic skupne seje odbora in komisije so zahtevali poslanci ZaAB. Medtem ko so v prvem delu seje, v začetku februarja spregovorili predvsem vabljeni filozofi in zdravniki, pa so danes do besede prišli tudi poslanci. Po mnenju predlagatelja seje, poslanca ZaAB Janija Möderndorferja je o evtanaziji potrebna široka razprava, saj to ni vprašanje samo medicinske stroke, ampak več strok in družbe nasploh.

Zato je predlagal sklep, da odbor in komisija predlagata ministrstvu za zdravje, da s sodelovanjem zdravstvenega sveta, komisije za medicinsko etiko in Zdravniške zbornice Slovenije, univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem ter ostalo strokovno in zainteresirano javnostjo organizira široko javno razpravo na to temo.

NSi: Evtanazija ni človekova pravica, temveč umor

A poslanka NSi Iva Dimic meni, da evtanazija ni človekova pravica, temveč umor. Opozorila je na možnosti zlorabe evtanazije. Po njenih besedah je na Nizozemskem, kjer je evtanazija dovoljena, največ evtanazij opravljenih v času pred dopusti. Po njenem mnenju zakonodaje na tem področju ni treba spreminjati, namesto širše razprave o evtanaziji pa predlaga, da se opravi širša javna razprava o paliativni oskrbi.

Gantar: Vprašanje evtanazije sodi na nivo univerz oz. drugih institucij

Predsednik odbora za zdravstvo Tomaž Gantar pa ima kot zdravnik pomisleke, na kakšen način bi se lahko človek odločal o zaključku svojega življenja in ali bi šlo pri tem resnično za avtonomno in prostovoljno odločitev. Po njegovem mnenju bi se lahko kljub prostovoljni odločitvi o evtanaziji zgodilo, da bi se posameznik za to odločil, ker ne bi želel biti v napoto svojcem oz. ne bi želel, da bi svojci trpeli, ko bi ga gledali umirati. Takšna odločitev po njegovem mnenju ne bi bila avtonomna, saj bi bila posledica vpliva okolice.

Gantar tudi nasprotuje temu, da se vprašanje evtanazije obravnava na ravni politike. Če se o tem že opravi razprava, potem sodi na nivo univerz oz. drugih institucij. Tudi državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Nina Pirnat meni, da bi morali o evtanaziji opraviti širšo razpravo, zato se ministrstvo ne vidi kot nosilca javne razprave.

Deli novico:

zelenec |  17 .04. 2015 ob  17: 09
Če je ženski dovoljen splav in s tem poseg v tuje življenje, ne vem zakaj se ne bi mogla en dan odločiti o prekinitvi svojega. No, sicer se že zdaj lahko, ampak na manj human način.
Möderndorfer |  17 .04. 2015 ob  11: 42
in pa medicinska stroka... hahahaha, za posrat !....................
koprcan |  16 .04. 2015 ob  23: 41
Zakaj nocete umoriti penzjoniste in brezposelne nezno? Bolje umoriti na nezen nacin, kot, da se jih pusti umirati na obroke v bolecinah. Umor iz usmiljenja je cudovito dejanje. Se Hitler se mi zdi, da je bil vcasih boljsi do zidov, kos so nasi politiki do nas, saj nas bodo pustili brez penzije, da crknemo od lakote in se hvalili, kako so humani.