POSEBNO DARILO TURISTIČNIH VODNIKOV: Pridite na brezplačno vodenje v Piran in Bovec!

Slovenija

Na današnji mednarodni dan turističnih vodnikov bodo po vsej državi potekala številna brezplačna vodenja. Med drugim na strokovno voden ogled krajev in znamenitosti vabijo turistični vodniki v Ljubljani, Mariboru, Piranu, Kranju, Bledu, Domžalah, Grosuplju, Velenju, Vačah, Bovcu, Laškem in Sevnici.

Vodenja so brezplačna, na nekatera pa se je zaradi omejitev potrebno vnaprej prijaviti. Namen obeležitve mednarodnega dneva turističnih vodnikov je seznanitev domačinov s pomembnostjo dela turističnih vodnikov kot ambasadorjev destinacije, pa tudi predstavitev kulturne in naravne dediščine njihovega okolja.

Kot je na novinarski konferenci ta teden poudarila Mateja Kregar Gliha iz Društva regionalnih turističnih vodnikov Slovenije, poklic turističnega vodnika postaja vse bolj zahteven. Medtem ko so se včasih vodniki naučili nekaj podatkov in so že lahko izvajali vodenja, so danes podatki turistom na voljo v vsakem trenutku prek mobilnih naprav. Naloga vodnikov je zato ustvarjati doživetja in pripovedovati zgodbe.

Kaj prinaša novi zakon o spodbujanju razvoja turizma?

V skladu z novim zakonom o spodbujanju razvoja turizma, ki ga je minuli teden sprejel DZ, poklic turističnega vodnika sicer ostaja reguliran. To pomeni, da bodo lahko poklic turističnega vodnika opravljale osebe z opravljenim preizkusom znanja iz programa strokovne usposobljenosti - tega bo določil minister, pristojen za turizem, v soglasju z ministrom za kulturo.

Zakon opredeljuje tudi t. i. turistično vodenje na ravni turističnega območja. Občine na posameznem turističnem območju lahko namreč predpišejo program turističnega vodenja na tem območju, ki obsega posebno znanje. Turistični vodnik za turistično območje lahko na njem začne opravljati to dejavnost, ko izpolni pogoje občine. Ti pogoji sicer ne smejo biti povezani s stalnim prebivališčem turističnega vodnika.

Zakon med drugim uvaja tudi obveznost vodenja registrov usposobljenih turističnih vodnikov. Državnega bo vodilo ministrstvo, pristojno za turizem, občine pa bodo morale voditi register turističnih vodnikov svojega turističnega območja. Tako naj bi končno dobili odgovor na vprašanje, koliko sploh je turističnih vodnikov v Sloveniji.

Deli novico: