PORTOROŠKA FORMA VIVA 2015: Kiparski simpozij živi naprej

Piran

Na delovišču Forma vive na Seči je te dni ponovno živahno. Sredi septembra se je namreč tam začel letošnji simpozija kiparjev Forma viva Portorož 2015, s katerim so Obalne galerije Piran po predlanskem premoru obudile to bienalno prireditev, ki se je začela pred 54-timi leti. Istrski kamen tam klešejo mladi kiparji Renzo Durante iz Italije in Miha Pečar ter Marko Zelenko iz Slovenije. Izbrani so bili med 11 kandidati, ki so se javili na spomladanski razpis. Njihova dela bodo postavljena v Mestnem parku Sonce v Luciji, kjer bo v soboto, 17. oktobra, ob 17. uri, tudi slovesen zaključek letošnjega simpozija.

Kot je povedala kustosinja Obalnih galerij Piran Majda Božeglav Japelj, ima letošnji simpozij kar nekaj posebnosti. Skulpture namreč že od razpisa naprej nastajajo za določen javni prostor - za lucijski Mestni park Sonce. Poleg tega je značilnost letošnje delavnice, da so izbrali mlade kiparje, zaradi česar so simpozij tokrat naslovili s Forma viva Portorož 2015 stARTup. S tem  so želeli poudariti njegov pomen za zagon ustvarjalnosti mladih kiparjev. Ob tem pa velja omeniti še to, da letos prvič zaradi pomanjkanja denarja umetniki klešejo kamnite bloke, ki so vrsto let neobdelani ležali na delovišču na Seči in si jih torej niso izbrali sami v Kanfanarju ali kakšnem drugem kamnolomu, kot je bilo to prej. Kot so povedali kiparji jim to glede na njihove predhodne zamisli o nastajajočih skulpturah predstavlja samo še dodaten izziv.

V Sloveniji smo imeli podobne mednarodne kiparske simpozije še v  Kostanjevici na Krki, na Ravnah na Koroškem in v Mariboru, kjer so umetniki ustvarjali v lesu, jeklu oziroma betonu. Do danes se je z izjemo leta 2013 neprekinjeno obdržal le simpozij Forme vive na Seči.

Posebnost letošnjega živahnega dogajanja okoli kiparjev na delovišču na Seči in v parku v Luciji, kjer bodo kipi postavljeni, so še različne likovne in arhitekturne delavnice, srečanja s kiparji ter vodstva za otroke vseh starostnih skupin. Simpozij so namreč zastavili tako, da se med tremi kiparji, šolarji, ljubitelji umetnosti in tudi slučajnimi sprehajalci tam okoli ustvarja čim več dialogov.

Ob koncu simpozija bodo izdali katalog 

Po besedah v. d. ravnateljice Obalnih galerij Jelke Pečar je levji delež pri finančni podpori letošnjega simpozija v višini 14.000 evrov primaknila Občina Piran, pomemben pa je tudi prispevek vrste sponzorjev. Ob koncu simpozija bodo izdali katalog in fotodokumentacijo kiparske delavnice s spremljajočimi dogodki, ki jo pripravlja Jadran Rusjan.

V Obalnih galerijah so pred leti izdali zloženko oziroma turistični vodnik, ki obiskovalca parka natančno vodi po Forma vivi na Seči od kipa do kipa in mu postreže s podatki o nastanku kipov ter njihovih avtorjev. V njem so  opisane tudi lokacije z istimi podatki o ostalih kipih izven parka na Seči.

Poudariti velja, da je Forma viva Portorož edinstvena zbirka sodobnega kiparskega ustvarjanja monumentalne plastike v kamnu na svetu. Je kiparski dogodek snovanja in raziskovanja na prostem v krogu umetnikov iz vseh koncev sveta. Začelo se je leta 1961, pobudnika pa sta bila kiparja Janez Lenassi (1927-2008) in Jakob Savinšek (1922-1961), ki sta zamisel kolektivnega ustvarjanja kiparjev prinesla iz sosednje Avstrije, kjer je v kamnolomu St. Margarethen na Gradiščanskem leta 1959 avstrijski kipar Karl Prantl s somišljeniki organiziral prvo tako srečanje, ki pa je z leti zamrlo.

Kot je rad povedal pred dvema letoma umrli akademski kipar ter dolgoletni ravnatelj Obalnih galerij Piran Toni Biloslav (1946 -2013), ki je z dušo in telesom vodil portoroško Formo vivo do leta 2011, je ideja o njej povezana s podobnimi klasičnimi grškimi simpoziji, na katere je Platon vabil filozofe, pesnike, pisatelje, dramaturge in prijatelje na kreativna, debatna ter družabna srečanja modrih ljudi. Na njih so v prijetnem druženju ob dobro obloženi mizi in vinu izmenjevali svoje zamisli, znanja ter poglede. Na portoroški Forma vivi, ki poteka bieanlno, se trudijo ustvarjati ta duh.

In kdo so letošnji udeleženci simpozija?

Na dosedanjih portoroških Forma vivah je 144 kiparjev ustvarilo 147 kipov. Večina jih je na Seči, kar nekaj pa tudi drugje na Obali. Tako ob zapornici pri vstopu v mesto Piran ni moč zgrešiti leta 1999 postavljeno visoko skulpturo Graziana Pompilija, ali pa tiste na zelenici pred hotelom Lucija, na parkovni površini pod križiščem na Valeti, na zelenici ob avtobusni postaji v Strunjanu …

Miha Pečar (Koper, 1977) je leta 2013 z odliko diplomiral študij kiparstva na Akademiji za likovno umetnost v Carrari, kjer sedaj zaključuje študij kiparstva na drugi stopnji. Sodeloval je na skupinskih razstavah v Sloveniji, Italiji, na Poljskem in Hrvaškem, lani in letos pa je bil tudi mentor udeležencem kiparske delavnice KUD Korenina, na kateri odmevno klešejo kamne na piranski Punti.

Marko Zelenko (Koper, 1982) je leta 2010 dokončal študij na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Razstavljal je že Sloveniji Italiji in na Hrvaškem. Leta 2011 je prejel nagrado ZDSLU za mladega avtorja. Kot zunanji sodelavec od leta 2012 sodeluje z Restavratorskim centrom ZVKDS Ljubljana.

Renzo Durante (Nardò, Lecce, Italija, 1980), ki kleše marmor in druge kamne ter raziskuje tudi les in plastične materiale, je po koncu šolanja na Srednji šoli za umetnost v Lecce kamnoseško znanje poglabljal v različnih delavnicah v Firencah. Sodeloval je na vrsti mednarodnih likovnih prireditvah. Njegova dela se nahajajo v zasebnih in javnih zbirkah po Italiji ter v tujini. Občasno se ukvarja tudi z restavratorstvom.

Deli novico:

ačih |  09 .10. 2015 ob  11: 50
kako lepo je sedaj,ko je cela Seča polna prahu