POMORSKI KRST: Pot v kraljestvo Neptuna

Piran

V Piranu so v soboto na tradicionalni ceremoniji sprejeli pod okrilje vladarja vseh voda Neptuna novo generacijo srednje pomorske šole. Ta od predlani deluje v okviru Gimnazije, elektro in pomorske šole Piran, a še naprej zavzeto goji Pomorski krst. Prvi je bil leta 1947 in tako je bil letošnji že 69-ti po vrsti. Na njem je zvestobo Neptunu zapriseglo toliko dijakov, kot že nekaj let ne. Krst je najstarejša neprekinjena prireditev na Obali, najstarejša neprekinjena šolska prireditev v državi in kot je letos pokazala velika množica radovednežev, ponovno postaja tudi opazna piranska turistična atrakcija.

Prireditev pomorskega krsta je skozi desetletja in ob zavzetem utrjevanju te tradicije s strani šole prerasla v edinstven šolski, pa tudi piranski turistični dogodek. Spremljajo ga starši nove generacije, dijaki višjih letnikov, domačini in turisti, tako da vsako leto sproti tudi na področju izobraževanja pomorščakov potrjuje našo povezanost z morjem.

Kot je povedal ravnatelj Gimnazije, elektro in pomorske šole Piran Borut Butinar je glede vpisa letošnje šolsko leto zelo uspešno. Prvič niso mogli sprejeti vseh kandidatov, vpisali pa so 32 bodočih pomorščakov in 32 elektrotehnikov. Tako so povsem napolnili dva razreda.

Novinci v vlogi sužnjev

Letošnji pomorski krst se je začel pred šolo v Portorožu, od koder so udeleženci z Bernardina pripluli z barkami na glavni piranski pomol. Tam se je oblikovala povorka, v kateri so imeli dijaki različne simbolne vloge, za katere so se ustrezno našemili. Novinci so bili oblečeni v vreče iz žaklovine in so sklonjenih glav igrali ponižne sužnje. Na ramenih so vlekli dolgo debelo ladijsko vrv in na nosilih nosili Neptuna. Nadzorovali so jih gusarji, dijaki višjih letnikov, ki so vodili povorko in jim strogo ukazovali ponižnost ter poslušnost. Ukaze so morali seveda sužnji brez oklevanja izpolnjevati. V ospredju pisane povorke je igrala skupina Pivo in čevapi, sledil ji je Neptun na prestolu in okoli vseh pa so bili še vojaki s helebardami, gusarji ter tudi morske deklice.

Bučna povorka je obhodila Tartinijev trg, se podala proti piranskemu svetilniku in nato ustavila na prizorišču na ploščadi pred gledališčem Tartini. Tam je dogajanje domiselno povezovala Zora Mužinić, ki ima precej zaslug v prizadevanjih, da bi Neptunov krst postal še večja vsakoletna veličastna piranska prireditev, na kateri lahko njegovi udeleženci in turisti začutijo našo tradicionalno povezanost z morjem.


Na šoli ocenjujejo, da na trgu dela povpraševanje za plovnimi tehniki raste in da je to perspektiven poklic. Tako se dijakom za zaposlitev ni bati. V prvem letniku pomorcev je letos tudi 6 deklet.  

Zelence nagovorila ravnatelj in podžupanja

Udeležence in še zlasti "zelence" sta pozdravila ravnatelj Gimnazije, elektro in pomorske šole Piran Borut Butinar in piranska podžupanja Meira Hot, sledila je zaprisega Neptunu, na koncu pa seveda še najbolj atraktivno simbolično metanje novincev v morje.

 

 

 

 

Deli novico:

He |  08 .09. 2015 ob  12: 44
Enkrat sem bil suzenj, 3x gusar. Nepozabno :)
giro |  07 .09. 2015 ob  16: 01
mah, to ni vec podobno krstu, vcasih je bil krst tradicija, zdej je samo se turisticna atrakcija....
Katastrofa |  07 .09. 2015 ob  12: 24
Včasih je bil krst res KRST, vsi smo se ga bali, vsi smo ga morali preživet in nobenemu ni prišlo na pamet, da slučajno iz kakršnega koli razloga nebi prišel, ker bi kasneje naj... celo leto.
To zdaj ni nič, ni adrenalina, ni straha, ni veselja NI NIČ - UKINITE TO NEPOTREBNO cirkuško predstavo...
še en bivši |  07 .09. 2015 ob  11: 34
Kje je top, kje so skrinje? Potapljačev pa itak ni bilo zraven.
Bivši |  07 .09. 2015 ob  11: 09
Kje so cajti ko smo nosili žaklovino na golo kožo. Pa nobenih piščalk, je blo treba tulit. Da ne omenjam raznih izživljanj višjih letnikov...
Kopernik |  07 .09. 2015 ob  11: 06
"Za zaposlitev se jim ni bati" - drugega nam ne preostane, kot pa da solamo ljudi za delo na ladjah tujih lastnikov pod neciviliziranimi pogoji.