POLICISTI PROTI DRŽAVI: Sodni epilog čez 15 dni

Slovenija

Na Delovnem in socialnem sodišču v Ljubljani se je danes sklenila pravda med Policijskim sindikatom Slovenije (PSS) ter ministrstvom za notranje zadeve (MNZ) v kolektivnem sporu zaradi neizplačila nadur. Odločitev bo sodišče strankama poslalo pisno, po napovedih sodnice Mojce Ogorevc v približno 15 dneh.

Sindikat državi očita kršitev oziroma neizvrševanje kolektivne pogodbe za policiste, stavkovnega sporazuma med PSS, Sindikatom policistov Slovenije in vlado iz 31. maja 2012 ter stavkovnega sporazuma med vlado, MNZ, policijo in PSS z dne 9. avgusta 2013. Očitki so povezani z delom policistov v neenakomerno razporejenem delovnem času, spoštovanjem instituta referenčnih obdobij, omejitvami delovnega časa ter posledičnega plačila nadur, so za STA pojasnili v PSS.

Policisti v tožbe že leta 2013

Zgodba s tožbami zaradi nadur v policiji sega že v leto 2013, ko je 1300 članov PSS šlo v posamične tožbe zoper državo. Zahtevali so plačilo dodatka za delo prek polnega delovnega časa oziroma nadurnega dodatka v višini 30 odstotkov osnovne bruto urne postavke. Te tožbe so sicer bile vložene za zastaralno obdobje petih let do 3. maja 2013. Šlo je za dodatek za nadure, ki so nastale ob zaključku vsakega šestmesečnega referenčnega obdobja in ki niso bile nikoli izplačane, so takrat pojasnili v PSS.

V enem od teh primerov je vrhovno sodišče tožniku že dalo prav in med drugim poudarilo, da je načeloma delavec tudi za nadurno delo upravičen do plačila, vendar je tudi kompenzacija opravljenih nadur s prostimi urami primerna odmera za nadurno delo, če ob tem delodajalec še izplača dodatek, ki je predviden za siceršnje plačilo nadurnega dela.

Po štirih mesecih obračun dodatka

Od 4. maja 2013 pa v policiji velja nova ureditev štirimesečnih referenčnih obdobij, ki so tako začela teči znova. Za primere, ko ima uslužbenec policije z neenakomerno razporejenim delovnim časom v posameznem referenčnem obdobju presežek ur, mu mora delodajalec ta presežek obračunati kot delo preko polnega delovnega časa, določa nova ureditev.

V desetih dneh po poteku referenčnega obdobja se uslužbenec in delodajalec lahko dogovorita, da uslužbenec v dveh mesecih izkoristi presežek ur iz prejšnjega odstavka. V tem primeru se za presežek ur obračuna dodatek za delo preko polnega delovnega časa.

Ker se nova ureditev ne izvršuje pravilno, je nastal spor

A tudi ta se po mnenju PSS ne izvršuje pravilno, zaradi česar so se v sindikatu tudi že odločili za kolektivni delovni spor, ki so ga na sodišču obravnavali danes. V PSS trdijo, da delodajalec ur ni beležil skladno z novim trajanjem referenčnega obdobja, ob zaključku ni ugotavljal presežkov ur, presežke ur pa da je še naprej prenašal in nadaljeval s prakso neplačevanja in koriščenja presežkov ur.

Škodo, ki jo bo moral na podlagi pravnomočnih sodb poravnati delodajalec, v PSS ocenjujejo na dva do tri milijone evrov, vendar bi lahko po njihovi napovedi krepko presegla pet milijonov evrov, saj so v prvi oceni upoštevani zgolj zahtevki tožnikov. Dejanskih kršitev naj bi bilo bistveno več.

Deli novico: