Policija svetuje: vozilo učinkovito zavarujte pred krajo

Kronika

Policisti opozarjajo lastnike vozil, da lahko najbolj učinkovito zavarujejo svoje vozilo pred krajo z vgradnjo in uporabo mehanskih in elektronskih varnostnih naprav. Tudi lastniki koles naj primerno zavarujejo svoje kolo, so poudarili na današnji novinarski konferenci Policijske uprave Ljubljana in Generalne policijske uprave (GPU).

Približno 85 odstotkov odtujenih vozil je vozil srednjega in višjega cenovnega razreda, ki po tatvini običajno ostanejo v Sloveniji, storilci pa jih razstavijo v dele in uporabijo za popravilo, je danes dejal vodja oddelka za premoženjsko kriminaliteto na GPU Aleš Kegljevič.

V prvem polletju letos je bilo 318 tatvin motornih vozil, v enakem obdobju lani pa 345.

Previdni naj bodo tudi lastniki koles, ki naj tega vedno primerno zavarujejo, ga priklenejo s ključavnico, ki jo je treba speljati skozi prednje ali zadnje kolo in nato skozi okvir kolesa npr. na ograjo ali stojalo za kolo, je svetoval Vinko Stojnšek s Policijske uprave Ljubljana.

Policija obravnavala več kot tisoč tatvin

Treba je uporabiti kakovostno ključavnico z označeno odpornostjo na poškodbe z različnimi predmeti in orodji. Ključavnice slabše kakovosti namreč za tatove niso nobena ovira, opozarjajo na policiji.

V prvem polletju letošnjega leta so obravnavali 1169 tatvin in velikih tatvin, kjer je bilo odtujeno kolo, lani pa je bilo takih primerov 2359.

Poleg tega policija svari pred vlomi v osebna vozila, do katerih prihaja zlasti v večjih mestih, ko lastniki puščajo predmete na vidnih mestih v avtomobilu ali pa parkirajo na neosvetljenih mestih. Storilec po Kegljevičevih besedah lahko v vozilo vlomi v nekaj sekundah, povzročena škoda pa velikokrat presega vrednost ukradenega.

Ne puščajte predmete na vidnem mestu!

Policisti svetujejo, da na vidnem mestu v vozilu ne puščamo ničesar, kar bi lahko zbudilo zanimanje storilcev. Predmeti naj ne bodo v vozilu niti za kratek čas, torej niti tedaj, ko parkiramo vozilo pred vrtcem, da otroka pospremimo ali pa gremo ponj.

Predmete je treba v času, ko nas ni v vozilu, pospraviti v prtljažni prostor, svetujejo policisti. Poleg tega lastnikom priporočajo, da pri zaklepanju tudi osebno preverijo, da je vozilo zaklenjeno. Nekateri storilci namreč uporabljajo motilce, ki preprečijo zaklepanje vozila.

V prvem polletju letošnjega leta so obravnavali 562 velikih tatvin, kjer je bilo vlomljeno v avtomobil, lani pa 1679.

Deli novico: