Podobe v skalah piranske Punte

Piran

V monolitnih skalah, ki že desetletja varujejo obalo piranske Punte pred valovi, so člani strunjanskega KUD Korenina, ki med ostalimi umetniškimi ustvarjalci združuje tudi kiparje, že pred sedmimi leti domiselno našli izziv za svojo kamnoseško ustvarjalnost. Nanjo sprehajalca po Punti še najbolj opazno opozori kamnit kip morske deklice na vrhu ene od skal pri svetilniku. Ko pa človek postane tam okoli še malo bolj pozoren, ga iz skal pozdravijo sonce, riba, školjka, polž, povodni mož in še kaka izklesana podoba.

Z vsakoletnimi tedenskimi mednarodnimi kiparskimi delavnicami na Punti so začeli leta 2008 in do sedaj je tam v sedmih letih nastalo že kakih 30 skulptur in reliefov. Nanje prihajajo tudi kiparji iz Avstrije, Italije in Hrvaške. Mentor prvih delavnic je bil akademski kipar Metod Frlic, nato je bila štiri leta to akademska kiparka Gail Clair Morris iz Velike Britanije, letos pa jo vodi akademski kipar Miha Pečar iz Portoroža.

Mladi ustvarjalci v kamnu želijo, da bi se v Piranu in tudi drugje na Obali kamnosekom ponudilo še več takih možnosti in da bi se s temga s tem obudilo. Vrsta starih portalov, tlakov, spominskih plošč in drugih kamnitih umetnin po Piranu namreč priča, da je bilo kamnoseštvo, v tem mestu nekoč zelo razvito.

"Namen delavnice je, da polepšamo Punto in da udeleženci dobijo nova tehnična znanja.  Ta kamen, ki je iz Istre,  je trd, zahteva veliko časa in izkušenj. Delamo na roke, z dleti in kladivi, tradicionalno, kot se je delalo nekoč. Prihajamo, da ustvarjamo, da se samo realiziramo in ne za denar. Ob tem se učimo in kreativno družimo.  Vsak ima kaj pokazati, predvsem pa delček umetnika v sebi, kar je danes priložnost, ki je vse preveč potisnjena v stran," je povedal ob zaključku letošnje delavnice Pečar. Prav on je avtor na skalah najbolj opazne morske deklice, ki jo je začel klesati pred štirimi leti in jo je letos dodelal.

Letošnje delavnice se je udeležilo 5 ustvarjalcev in med njimi tudi Ana Janjanin iz Kopra. Aljaž Vidmar iz Lucije je nadaljeval z lani začetim klesanjem kita glavača. Prej je bil že na pripravništvu kamnoseštva v Kranju in je delal tudi pri kamnoseku v Izoli. Kot je povedal, je ta delavnica zanimiva, ker na njej lahko pride do velikega kamna in ker se odvija na zanimivi lokaciji, veliko pa mu tudi pomeni, da za svoj kraj lahko naredi nekaj, kar bo ostalo na javnem mestu.

Matjaž Šušmelj iz Pirana se ljubiteljsko ukvarja z glasbo, slikarstvom in že peto leto zapored na Punti tudi s kiparstvom. Do sedaj je štiri kamne izklesal tako, da se ponujajo kot sedeži,  letos pa se je lotil preurejanja kamnov v preproste glasbene instrumente, kot so tolkala. Načrtuje celo brenkalo in skratka želi narediti javno dostopne glasbene instrumente, ki bodo povezani s tamkajšnjim prostorom in akustiko skal.

"Med kamnoseke me je po spletu okoliščin zaneslo letos prvič in po tem, ko sem od daleč spremljal prejšnje delavnice. Delam morsko želvo, za katero pa bom, kot vidim, potreboval še kako leto," pa je povedal Uroš Preželj iz Portoroža.

Kamnoseška delavnica je brez dvoma zanimiva tudi zato, ker se odvija na javnem mestu in tako na njej ustavljajo, ko se mimo sprehajajo obiskovalci Pirana. Tako je kot kreativno dogajanje tudi svojevrstna turistična atrakcija, ki ne nazadnje kaže, da so mladi v Piranu dejavni na področju kulture.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
BORIS |  16 .09. 2014 ob  22: 38
Baj d vej , ideja je že tri desetletja realizirana v Eraclei na pol poti ob obali do Benetk. Vsako poletje se tam zberejo kiparji , ki se prijavijo na razpis , ki ga organizira občina. Začelo pa se je nekako tako kot tukaj pri nas. V Eraclei je vse malo bolj na nivoju , saj občina poskrbi za nastanitev vseh prijavljenih kiparjev , hrano , in ob večerih kiparijo ob spremstvu glasbenikov. Sedem članska komisija izbere naj figuro , ki je tudi denarno nagrajena. Teh skal je nekaj kilometrov , kipar se pa odloči sam , katero bo oblikoval. Vseeno pa gre nekako po vrstem redu , saj se nihče noče oddaljiti od dogajanja. Tudi nekaj slovencev je že sodelovalo , študentov Beneške Akademije. Ogled in sodelovanje priporočam vsem , še posebno pa sodelovanje med občinama , saj prihaja do izmenjave kiparjev in je tako vse nekako bolj pestro. Kdor je željan lepega sprehoda in uživanja v skulpturah mu priporočam jesensko potepanje , spomladno prebujanje in poletno sončenje. Lepo izklesane skulpture , vas spremljajo kar daleč ,nekatere so tam že tri desetletja.
rv |  14 .09. 2014 ob  09: 54
Rishpekt vidjo..
izolan |  14 .09. 2014 ob  08: 19
čestitam, izvirno, končno nekaj novega zanimivega...
viđo legenda |  13 .09. 2014 ob  15: 49
končno se je spravil k temu da nekaj naredi :) bravo viđo
The Glitch |  13 .09. 2014 ob  13: 58
Bravo !!!
bravo |  13 .09. 2014 ob  11: 55
dobra ideja, samo tako naprej
Peđa |  13 .09. 2014 ob  11: 37
kaj na prvi sliki je gviđo?