PODELITEV TARTINIJEVEGA PRIZNANJA: Letos gre v roke umetniku brez dlake na jeziku

Piran

Občina Piran bo slovenski kulturni praznik obeležila s slovesno prireditvijo Strune poezije in podelitvijo Tartinijevega priznanja, ki bo danes, v torek, 7. februarja 2017, ob 19. uri v Avditoriju Portorož. Gostitelj večera župan Občine Piran Peter Bossman bo ob tej priložnosti podelil Tartinijevo priznanje za izjemne dosežke s področja kulture, ki pomembno oblikujejo kulturno življenje prebivalcev občine Piran. Prejel ga bo pisatelj, pesnik, dramatik in prevajalec Franjo Frančič. Slavnostni govornik bo Vladimir Jurc.

Na prireditvi, ki jo bo režirala Mojka Mehora Lavrič in povezovala Lara Pirc, bodo nastopili Anika Horvat, Društvo baletnih umetnikov Slovenije, Cuker teater, Jessica Kastelic Hreorešen, Portoroški zbor, Kitarski orkester GŠ Koper, Plesno-akrobatska skupina Flip, Plesna skupina Metulj, Andreja Žigo, OŠ Cirila Kosmača Piran in Skupnost Italijanov Giuseppe Tartini Piran.

Obrazložitev priznanja

Pisatelj, pesnik, dramatik in prevajalec Franjo Frančič je s pisateljsko potjo začel v Ljubljani, kjer je tudi odraščal, a je skoraj ves svoj pisateljski opus ustvaril v Piranu in okolici, s čimer ga upravičeno označujemo za avtorja slovenske Istre.

V svojih delih brez dlake na jeziku obravnava teme, ki velikokrat ostanejo zamolčane, in se tako bori za tiste, ki jim je usoda obrnila hrbet, romaneskne prvine pa prepleta z avtobiografskimi elementi. Je natančen opazovalec sveta okoli sebe, svoja spoznanja pa spretno vpleta v kratko prozo, romane in novele. Zadnja leta živi in ustvarja v slovenski Istri, najprej v Piranu, nato pa v slikoviti Padni. Istra, njeni ljudje, njihove navade in značilnosti, usode in nenavadne zgodbe, vzponi, predvsem pa padci ljudi, tudi z roba, so postale ena glavnih Frančičevih tematik.

V nasprotju s temami, ki zasedajo pomembno mesto v delih za odrasle, otroško literaturo piše z izredno lirično pisavo in milo, a brez lažnega sentimenta.

Njegov edinstven in vzorčen opus obsega več kot 50 knjig proze, poezije in dramatike, 16 knjig za otroke in 30 uprizorjenih radijskih iger, štiri uprizorjene dramske tekste, 30 njegovih knjig pa je prevedenih v deset tujih jezikov. Je dobitnik številnih nagrad in priznanj. Za roman Domovina, bleda mati, ki je preveden v šest tujih jezikov in velja za njegovo najbolj razvpito delo, je leta 1986 prejel nagrado zlata ptica. Večkrat je prejel nagrado za poezijo na natečaju tržaške revije Mladika, Zbirka Dobro jutro, Charles Bukowski! pa je bila leta 2002 nagrajena na natečaju za erotično zgodbo. Na natečajih v Italiji, Avstriji in Srbiji je prejel več kot 50 nagrad, za dolgoletno delovanje in dosežke na področju kulture, ki so pomembno oblikovali kulturno življenje prebivalcev Občine Piran, pa mu župan Občine Piran Peter Bossman podeljuje Tartinijevo priznanje.

Deli novico: