Po zmagi nad Makedonci Slovenija v četrtfinale

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v današnji tekmi osmine finala svetovnega prvenstva v Dohi premagala Makedonijo s 30:28 (16:15).

Dvorana Al Sadd, gledalcev 1000, sodnika: Gatelis in Mažeika (oba Litva).
Slovenija: Škof, Prošt, Kavtičnik, Natek 4, Cehte 2, Dolenec 5 (1), Špiler, Skube 5, M. Žvižej, L. Žvižej 3, Gaber, Zorman 1, Bezjak 1, Kozlina, Gajić 9 (3), Bundalo.
Makedonija: Ristovski, Angelov, Manaskov 5, Vugrinec, Stoilov 5, K. Lazarov 7 (2), Jonoski, Mirkulovski 1, Markovski, Mojsoski, Markoski 1, Mojsovski 1, Pribak 1, Georgievski 7, F. Lazarov, Nedanovski.
Sedemmetrovke: Slovenija 5 (3), Makedonija 6 (2).
Izključitve: Slovenija 18, Makedonija 10 minut.
Rdeč karton: Mirkulovski (37.).

Slovenski rokometaši so na letošnjem sklepnem turnirju prikazali dokaj blede predstave, v svoji najbolj pomembni tekmi v Dohi pa so vendarle naredili kakovostni premik in se po zmagoslavju nad Makedonci prebili do četrtfinala, kar je bil tudi njihov primaren cilj v Dohi. Po pomembnem zmagoslavju - na današnji tekmi v tukajšnji dvorani Al Sadd so se tekmecem hkrati oddolžili tudi za boleč poraz v tekmi za peto mesto z evropskega prvenstva v Srbiji leta 2012 - so si zagotovili nastop v dodatnih kvalifikacijah za olimpijske igre prihodnje leto v Rio de Janeiru in povsem mirni pričakujejo četrtfinalnega tekmeca, ki bo znan po ponedeljkovem dvoboju med Francozi in Argentinci.

Slovenski selektor Boris Denić je na najbolj usodnem dvoboju posegel po svojem zadnjem svojem "jockerju" v Dohi. Rekonvalescent Klemen Cehte - na tribuni je poleg Blaža Blagotinška ostal tudi Dean Bombač - je bil član slovenske uvodne napadalne postave, skupaj z njim pa še Uroš Zorman in Jure Dolenec na zunanjih položajih, Dragan Gajić in Luka Žvižej na krilnih ter Matej Gaber na mestu krožnega napadalca. Že v zgodnjem obdobju se je videlo, da je igralec francoskega Aixa prava dodana vrednost za naš napad, njegova dva gola, ob zadeti vratnici, sta Sloveniji v izenačenem in po čustveni plati zelo zahtevnem dvoboju dala potrebno širino.

V prvem polčasu šahovska partija

V prvem polčasu se je v tukajšnji dvorani Al Sadd odvijala "šahovska partija". Slovenija je bila v uvodnih petnajstih minutah vseskozi v rahlem vodstvu, tekmeci so ji prvič ušli v 14. minuti, ko je bil izključen Miha Žvižej. A zaostanek 6:7 so hitro nevtralizirali, ob Denićevem postopnem dovajanju svežih moči pa so si po dveh zaporednih zvitih golih Sebastiana Skubeta v 21. minuti prvič na dvoboju priigrali dva gola prednosti (11:9).

Nekdanji trener velenjskega Gorenja Ivica Obrvan je do tedaj najvišjo slovensko prednost prekinil z minuto odmora, a ta ni spremenila razmerja moči na igrišču. Slovenija je še naprej imela rezultatski nadzor in po zaslugi navdahnjenega Skubeta, ki je v prvi polovici tekme dosegel pet golov, tlakovala svojo pot do četrtfinala, ugodnejši izid pa ji je - ob ne najbolj prepričljivi igri v obrambi in praktično nični navezi zunanjih igralcev s krožnim napadalcem - malce preprečila tudi litovska sodniška naveza Vaidas Mažeika -Mindaugas Gatelis s svojimi občasnimi bizarnimi odločitvami.

Slovenija se je v tridesetih minutah predstavila v zelo resni podobi, obraz zmagovalca je zadržala tudi v nadaljevanju. Postopno je lomila hrbtenico tekmeca in si v 38. minuti prvič na dvoboju priigrala tri gole prednosti (21:18), pred tem pa je zavoljo grobega prekrška nad Zormanom izključen tudi eden od "ideologov" makedonske igre Filip Mirkulovski.

A Makedonija se ni tako hitro vdala, že dve minuti kasneje je slovenska prednost skorajda izginila (21:20), a je nato Slovenija znova postavila svoje kamenčke na pravo mesto in ji ob igralcu več na igrišču v 44. minuti znova ušla na 24:21. Izjemno dobro je preživela tudi obdobje, ko je bil izključen Gajić, njena prednost v tem času ni splahnela, Marko Bezjak, junak dvoboja na tekmi skupinskega dela proti Braziliji, pa je v 51. minuti povišal na 27:23.

Prvi strelec Slovenije Gajič

Po izključitvi Luke Žvižeja so se Makedonci sedem minut pred koncem napetega dvoboja Slovencem približali na dva gola (25:27), a Deničevih izbrancev ni zajela panika, predvsem do tedaj dokaj nevidnega Jureta Natka, ki je s svojimi zadeti "projektili" držal ravnovesje z Makedonci. Po njegovih treh zaporednih golih je slovenska prednost še tri minute pred koncem tekme znašala tri gole (30:27), v izjemno živčni in razburljivi končnici pa so zadržali dovolj zbranosti za veliko zmago.

V slovenski reprezentanci je bil najbolj učinkovit Dragan Gajić z devetimi goli, Jure Dolenec in Sebastian Skube sta jih dosegla po pet.

go slo |  26 .01. 2015 ob  09: 42