Po piranskih cerkvah

Piran

Piransko Društvo prijateljev zakladov sv. Jurija v času pred Veliko nočjo že petnajst let zapored organizira razstavo Križev pot po piranskih cerkvah. Njen namen je spoznavanje s sila bogato sakralno dediščino Pirana, ki jo spremlja razstavljanje upodobitev postaj križevega pota po osmih cerkvah mesta. V njih so letos na ogled dela akademskega slikarja Črtomirja Freliha, katerega 14 slik križevega pota predstavlja  kristusovo trpljenja od trenutka, ko ga je Poncij Pilat obsodil na smrt, do trenutka, ko ga mrtvega položijo v grob. Posebnost razstave je v tem, da so slike razstavljene kar v piranskih cerkvah, tako da je tovrstno umetniško in versko obeleževanje križevega pota edinstveno.

V vsaki od piranskih cerkva je na voljo zloženka, ki obiskovalca z zemljevidom in razlago popelje po piranski razstavi. Pripravilo jo je društvo Prijatelji sv. Jurija.

Križev pot se je razvil iz pobožnosti romarjev, ki so v Jeruzalemu sledili Jezusovi zadnji poti od mesta proti Golgoti. Danes je v cerkvah največkrat upodobljen v 14 slikah, ki imajo standardizirano vsebino in jih imenujemo tudi postaje križevega pota. Nekatere cerkve imajo postavljen tudi zunanji križev pot, kjer so postaje v obliki 14 znamenj ali kapelic. Te so pogosto postavljene po pobočju hriba in jih imenujemo Kalvarija. Tako predstavljajo hrib, na katerem je bil Jezus križan.

Križev pot je simbolična pot na kateri se verniki ustavljajo in molijo, ob tem pa se spominjajo posameznih prizorov Jezusovega trpljenja. Poleg tega je križev pot tudi molitev, ki jo verniki v predprazničnem postnem času molijo, ko se spominjajo tega trpljenja.

Avtor razstave Črtomir Frelih je diplomiral iz grafike na ALU v Ljubljani pri prof. Zvestu Apolloniju in nato leta 1990 zaključil specialistični študij, leta 1997 pa naredil še magisterij znanosti iz likovne didaktike. Je redni profesor za grafiko na Oddelku za likovno pedagogiko na Pedagoški fakulteti Univerze v Ljubljani in avtor številnih člankov s področja likovne umetnosti, teorije in didaktike. Razstavljal je doma in v tujini ter prejel več nacionalnih nagrad ter priznanj. Živi in ustvarja v Radomljah in Bohinju.

Otvoritve Piranskega križevega pota oziroma razstave in njenega ogleda iz cerkve do cerkve, ki so ga verniki pospremili z molitvami pod vodstvom piranskega župnika Zorka Bajca, se je udeležil tudi škof Jurij Bizjak. Ta je v svojem nagovoru ob začetku križevega pota govoril o njegovem verskem sporočilu in med drugim poudaril njegovo izročilo za današnjega človeka, ki je, kot je dejal, v tem, da se z njim na svoj način privadi na težke in tudi žalostne trenutke svojega življenja.

Da slike tokratnega piranskega križevega pota na svojevrsten način vodijo gledalca v občutenje medčloveških odnosov, bolečino posameznika in trpljenja, je poudaril tudi  likovni kritik Dejan Mehmedovič in še zlasti izpostavil znamenje križa na slikah akademskega slikarja Črtomirja Freliha. "Križ je simbola, ki iz znaka ponižanja in smrti prevzame pomen vstajenja in vere. V opredeljeni in določeni ikonografiji križevega pota nas avtorjeva umetniška gesta z veliko mero občutenja in znanja sooči z resnico: žrtvovanje je udejanjeno, vendar tu ni čutiti stanja obupa. Avtorski izrek je namenjen opozorilu a hkrati upanju." je povedal o slikah Črtomirja Freliha, ki so, z izjemo zadnje, vse v črno beli tehniki.

Otvoritev razstave je pospremil nastop Mešanega pevskega zbora Giuseppe Tartini, ob zaključku njenega ogleda pa je sledilo še druženje v dvorani sv. Peregrina.

Ogled razstave, ki bo po cerkvah odprta vsak dan med 10. in 18. uro do 12. aprila, se začne vKrstilnici sv. Janeza Krstnika in nato nadaljuje v cerkvi Marije Tolažnice, cerkvi Marije Snežne, cerkvi sv. Frančiška, pinakoteki Minoritskega samostana, nekdanji cerkvi sv. Katarine, cerkvi sv. Petra, cerkvi sv. Štefana in zaključi v župnijski cerkvi sv. Jurija. 

Deli novico: