Po mnenju Brgleza DZ ne more posegati v pristojnosti uprave zapora

Predsednik DZ Milan Brglez prvaku in poslancu SDS Janezu Janši odgovarja, da DZ ne more posegati v pristojnosti uprave zapora. Ta je namreč tista, ki uporablja in s tem razlaga zakonske določbe, ki se tičejo izhodov, je dodal. S tem se je odzval na očitke, da je vodstvo zapora na Dobu Janši nezakonito onemogočilo sodelovanje pri delu odbora DZ.

"Potreboval sem kar nekaj časa, da sem razumel, kakšen je bil režim in protokol vaših izhodov zaradi opravljanja vaše poslanske funkcije doslej. Uporabljen je bil institut namenskih izhodov (drugi zaporniki, ki imajo sklenjeno pogodbo med upravo zapora in delodajalcem, imajo redne in ne namenskih izhodov na tej podlagi), ki je ob vaši konkretni prošnji z navedbo denimo 'delo v poslanski skupini' zadovoljil upravo zapora, da ga je lahko uporabila," je v odgovoru Janši zapisal Brglez.

Janši predlaga, naj nadaljuje z dosedanjo prakso, saj da je to njegova pravica, ki je ne more uveljavljati nihče namesto njega. Ob tem je spomnil, da tudi sam kot predsednik DZ ne more zahtevati, da se Janša udeleži seje DZ ali drugih sestankov. "Uprava zapora pa je tista, ki uporablja in s tem razlaga zakonske določbe, ki se tičejo izhodov in DZ v to ne more posegati," je še navedel.

V izjavi za medije je Brglez vnovič poudaril, da DZ ni pristojen za odločanje o tem, saj gre za pristojnost izvršne veje oblasti oz. uprave za izvrševanje kazenskih sankcij. "Kakršen koli poseg zakonodajne veje oblasti v to drugo vejo oblasti bi bil v nasprotju z našo ustavo," je pojasnil.

Glede očitkov, da svoje funkcije ne jemlje resno, predsednik DZ odgovarja, da jo jemlje strašno resno, sicer se danes z Janšo ne bi toliko ukvarjal. "Sodim, da sta pravzaprav stranka SDS in njen poslanec zopet izrabila institut predsednika državnega zbora in državni zbor za lastno promocijo; ni prvič, ni zadnjič," je dejal.

Ob tem je pojasnil, da so imeli danes dopoldne delovni sestanek odbora za zunanjo politiko, posvečen vprašanju priznavanja neodvisnosti Palestine, na katerem sta sodelovala tudi palestinski in izraelski veleposlanik. Zaradi zapleta glede Janševega prihoda v DZ sta želela poslanca SDS Andrej Šircelj in Anže Logar sestanek prekiniti, ker se to ni zgodilo, sta ga protestno zapustila, je dejal. S tem so po njegovih navedbah zadevo izpostavili mednarodni javnosti. "Gre za izrabljanje notranjepolitičnih zadev na mednarodnem parketu, gre za zmanjševanje kredibilnosti države, preprosto gre za nekulturo," meni Brglez.

Zaradi tega Brglez Logarja in Širclja poziva, da se poslancem, predsedniku odbora za zunanjo politiko in palestinskemu predstavniku opravičita in odstopita svoje mesto v odboru za zunanjo politiko drugim predstavnikom SDS, ki se znajo vesti. Če tega ne bosta storila, prosi vodjo poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, da ju zamenja, če tega ne naredijo, pa prosi Tanka, naj on odstopi oziroma prevzame objektivno odgovornost za ravnanje svojih poslancev.

Janša naj vsak dan vnaprej opiše svoje poslansko delo

V pismu, s katerim se je Janša danes obrnil na Brgleza, je namreč pojasnil, da je v ponedeljek na podlagi odločbe ustavnega sodišča, s katero so mu začasno vrnili poslanski mandat, vodstvu zapora predložil vlogo za zagotavljanje minimalnih pogojev opravljanja poslanske funkcije v skladu z ustavo, zakonom o poslancih in poslovnikom DZ.

Kot navaja v pismu, mu je vodstvo zapora v torek na podlagi njegove vloge brez problemov izdalo rutinsko dovolilnico, kot jo prejmejo tudi zaporniki, ki vsakodnevno odhajajo na delo v različna podjetja. Dovolilnica mu je omogočila udeležbo na seji poslanske skupine SDS.

Danes pa je vodstvo zapora Janšo obvestilo, da ta praksa zanj ne velja in da naj za vsak dan vnaprej opiše, kakšno bo njegovo poslansko delo. Janša je v pismu Brglezu opozoril, da so mu to sporočili, tik preden bi moral na sejo delovnega telesa. Dodal je, da se noben državni organ nima pravice vtikati v vsebinsko delo poslanca ter Brgleza pozval, naj nemudoma zagotovi spoštovanje ustave in zakona o poslancih.

Deli novico:

Seveda more |  27 .11. 2014 ob  14: 56
Če se lahko postavi nad Ustavo, lahko tudi zahteva razrešitev uprave zapora zaradi kršitve zakonodaje.
KRIMINALCI |  27 .11. 2014 ob  09: 06
V ZAPOR IN PIKA
Hudoba |  26 .11. 2014 ob  22: 08
Slovenka, podpis.
Slovenka |  26 .11. 2014 ob  19: 04
Tako, se strinjam, zapornik mora biti v zaporu !!!!!! A v Sloveniji nima noben toliko jajc, da bi mu to že enkrat prepovedal, da se spravlja na vse kar mu pride nasproti. Lahko je zakonodajo kršit in izsiljevat, če je bil zraven k so jo pisal . On je že takrat vedu,da bo tu potreboval, ker ma tok grehov/beri masla na glav, da so jo še lase zapustile!!!!!!!
HAMURABI |  26 .11. 2014 ob  17: 54
Zaporniki bi morali sedeti v zaporu in ne v DZ.