Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je včeraj v DZ uspešno prestala interpelacijo, ki jo je proti njej vložila SDS. Za interpelacijo je glasovalo 24 poslancev, 50 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Bobnarjeva ostaja na ministrskem položaju.
PO 13 URAH PADLA ODLOČITEV: Bobnarjeva ostaja ministrica za notranje zadeve (TABELA)
Slovenija
Interpelacijo so podprli vsi prisotni poslanci največje opozicijske stranke SDS, ki so jo tudi predlagali. Za je glasovala tudi večina prisotnih poslancev NSi. Ministrico so medtem pri njenem delu podprli vsi prisotni poslanci koalicije in pa poslanec italijanske narodne skupnosti Felice Žiža.
Razprava o interpelaciji notranje ministrice je v državnem zboru potekala skoraj 13 ur. Poslanci opozicijskih strank so ministrici med drugim očitali ustvarjanje prepustne meje, ukinitev avtocestne policije in pritiske na policijo v aferi Fotopub. Ministrici so med drugim očitali, da z odstranjevanjem rezilne žice in ograje na južni meji v Slovenijo vabi nezakonite migrante, s tem pa ogroža varnost slovenskih državljanov.
Poslanci koalicije pa so po drugi strani poudarjali, da je interpelacija neutemeljena, nepotrebna, polna laži, opoziciji so očitali tudi, da z njo zavaja javnost. V razpravi so pohvalili delo ministrice in ocenili, da policiji vrača ugled. Po mnenju koalicije je odstranitev odstranitev žice na južni meji tudi velik civilizacijski napredek, ob čemer so pozdravili, da ministrica ustvarja novo paradigmo obravnave beguncev.
Očitke je v razpravi večkrat zavrnila tudi ministrica Bobnar. Glede navedb opozicije, da je odločitev o odstranitvi rezilne žice na južni meji povzročila poslabšanje varnostnih razmer na južni meji, je poudarila, da število kaznivih dejanj v obmejnih občinah letos pada, zagotovila je tudi, da se slovenska policija že več let pripravlja na vstop Hrvaške v schengensko območje. V ta namen ima policija pripravljeno strategijo dela po vstopu Hrvaške v schengensko območje, s katero se bo v prihodnjih dneh seznanila tudi vlada.
"Slovenska policija zagotavlja varnost, vse ostalo so manipulacije," je med drugim poudarila ministrica. Kot neresnične je med drugim označila navedbe, da policija ne preiskuje gospodarskega kriminala. Glede afere Fotopub pa je poudarila, da je zadeva dobila epilog na policiji in da je bilo ob tem vloženih več kazenskih ovadb.
V povezavi z nezakonitimi migracijami se je med drugim dotaknila nedavne odločitve Avstrije o vnovičnem podaljšanju nadzora na meji s Slovenijo do maja prihodnje leto. Ministrica poudarja, da je število nezakonitih prehodov meje med državama majhno, zato je vztrajno podaljševanje nadzora neutemeljeno.
"Nobena statistika ne utemeljuje vnovičnega podaljšanja nadzora na meji med Slovenijo in Avstrijo," je poudarila. Za preprečevanje nezakonitih prehodov meje je po besedah ministrice sicer zelo pomembno tudi učinkovito preprečevanje trgovine z ljudmi in razbijanje tihotapskih združb, kar slovenska policija učinkovito izvaja tudi v mednarodnih akcijah agencije Interpol, je dejala.
Med prednostnimi nalogami svojega mandata je Bobnarjeva izpostavila tudi preprečevanje femicida in nasilja nad ženskami. Nestrpnost do žensk v izrečeni ali zapisani besedi na družbenih omrežjih lahko pripelje do fizičnega nasilja, kar je po mnenju ministrice nesprejemljivo. "Zoper povzročitelje je treba jasno ukrepati," je poudarila.
Nesprejemljivo pa je tudi politiziranje policije. "Naloga policije je, da služi ljudem, ne politiki," je poudarila Bobnarjeva, ki med svojimi prednostnimi nalogami izpostavlja tudi povrnitev zaupanja državljanov v policijo. Zagotovila je, da se kot ministrica za notranje zadeve nikoli ne bo vpletala v operativno delo policije in da je za razliko od njenega predhodnika Aleša Hojsa nikoli ne bomo videli v operativnem štabu policije, ko bo ta izvajala svoje naloge. Politika nima tam kaj iskati, je med drugim izpostavila ministrica.
Na glasovanju o interpelaciji ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar je njen odhod podprlo 24 poslancev opozicijskih SDS in NSi. Za razrešitev bi morali predlagatelji zbrati 46 glasov. 50 poslancev SD, Gibanja Svoboda, Levice in narodnosti je bilo proti. Glasovalo je 75 poslancev.
Tabelarični prikaz glasovanja o interpelaciji ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar:
Glasovanje po poslancih
Svoboda ------------------------------------ AVŠIČ BOGOVIČ NATAŠA Proti BON KLANJŠČEK MIRJAM Proti ČALUŠIĆ MATEJA Proti ČEBELA BOJAN Proti DERGANC JOŽICA Proti GAZINKOVSKI SANDRA Proti GRANFOL VERA Proti GREGORIČ MIROSLAV Proti GRGUREVIČ LENA Odsotna INTIHAR ALMA Proti JANEV ROBERT Proti KERT ANDREJA Proti KLAKOČAR ZUPANČIČ URŠKA Odsotna KOZLOVIČ TAMARA Proti KRAJNC DARKO Proti LAH TOMAŽ Proti LAMUT MIHA Proti MARZIDOVŠEK MARTIN Odsoten NOVAK TEREZA Proti NOVAK TINE Proti OVNIK GAŠPER Proti PEKOŠAK MONIKA Proti PREMIK DEAN Proti PREMK MARTIN Proti PROPS FRANC Proti PROSEN KRALJ ALEKSANDER Proti RAJBENŠU ANDREJA Odsotna REZAR ALEŠ Proti SAJOVIC BORUT Proti SLUGA JANJA Proti STOJANOVIČ DUŠAN Proti ŠETINC PAŠEK MOJCA Proti ŠTRAVS KATARINA Proti TACER LUCIJA Proti URANIČ TEODOR Proti VONTA TAMARA Proti VREČKO RASTISLAV Proti ZAVEC DEJAN Proti ŽAVBI LENART Proti ŽIBRAT SARA Proti ŽIVIC ANDREJA Proti SDS ------------------------------------ BAH ŽIBERT ANJA Za BREZNIK FRANC Odsoten ČERNAČ ZVONKO Za FURMAN KARMEN Za GLADEK RADO Za GODEC JELKA Za GRIMS BRANKO Za HELBL ALENKA Za HOIVIK ANDREJ Za IRGL EVA Za JANŠA JANEZ (IVAN) Za JELEN JOŽEF Za JERAJ ALENKA Za KALOH DEJAN Odsoten KEPA FRANCI Za KRIVEC DANIJEL Za LENART JOŽEF Za LEP ŠIMENKO SUZANA Odsotna LISEC TOMAŽ Za LOGAR ANŽE Odsoten MAGYAR JANEZ Odsoten MAHNIČ ŽAN Za MOJŠKERC ZORAN Odsoten PODKRAJŠEK BOJAN Za ROSEC FRANC Odsoten ŠTURBEJ ANTON Za TANKO JOŽE Za NSi ------------------------------------ CIGLER KRALJ JANEZ Za ČADONIČ ŠPELIČ VIDA Vzdržana DIMIC IVA Za HORVAT JOŽEF Za REBERŠEK ALEKSANDER Za TONIN MATEJ Odsoten VRTOVEC JERNEJ Odsoten ŽAKELJ JANEZ Odsoten SD ------------------------------------ BAKOVIĆ PREDRAG Proti HOT MEIRA Proti KNEŽAK SONIBOJ Proti MURŠIČ BOJANA Proti PREDNIK JANI Proti ZRIM DAMIJAN Proti ŽNIDARŠIČ JONAS Proti Levica ------------------------------------ GREIF TATJANA Proti JAKOPOVIČ MILAN Proti KORDIŠ MIHA Proti SUKIČ NATAŠA Proti T. VATOVEC MATEJ Proti IMNS ------------------------------------ HORVÁTH FERENC Odsoten ŽIŽA FELICE Proti
Glasovanje po poslanskih skupinah
stranka za proti vzdržani odsotni skupaj ------------------------------------------------------- Svoboda 0 37 0 4 41 SDS 20 0 0 7 27 NSi 4 0 1 3 8 SD 0 7 0 0 7 Levica 0 5 0 0 5 IMNS 0 1 0 1 2
Vir: DZ