Plinovodi: med prednostnimi projekti tudi povezava s Hrvaško

Slovenija

Za operaterja prenosnega sistema zemeljskega plina Plinovodi je med prednostnimi projekti tudi povezava s Hrvaško. Glede na analizo razmer plinskega trga v regiji je treba ojačati povezavo v interkonekcijski točki v Rogatcu, so za STA povedali v Plinovodih, kjer načrtujejo tudi plinovod Kalce-Jelšane.

Slovenski in hrvaški plinovodni sistem sta sicer v Rogatcu povezana že od začetka obratovanja obeh sistemov, nadgradnja plinovoda pa je predvidena v razvojnih dokumentih Plinovodov. Tako načrtujejo pripravljalna dela za odsek od slovensko-hrvaške meje do obstoječe postaje Rogatec, v dolžini približno 3700 metrov.

Postopek državnega prostorskega načrta, postopek celovite presoje vplivov na okolje, urejanje služnosti, pridobivanje gradbenega dovoljenja ter gradnja bi se lahko po ocenah Plinovodov zaključili predvidoma v roku štirih let.

"Ocena investicije na slovenskem sistemu bo znana, ko bodo dogovorjeni vsi parametri prenosnega plinovoda s hrvaškim operaterjem prenosnega sistema," so pojasnili. V hrvaškem operaterju Plinacro so sicer prejšnji teden predstavili ključne projekte, med te štejejo tudi povezavo s Slovenijo v Rogatcu.

Za Plinacro je zelo pomemben tudi terminal za utekočinjen zemeljski plin na Krku. Vrednost terminala ocenjujejo na približno 630 milijonov evrov, zmogljivost pa na šest milijard kubičnih metrov plina. Terminal, zgrajen naj bi bil do leta 2019, je uvrščen med projekte skupnega evropskega interesa.

Terminal bi po pojasnilih Plinovodov prispeval k povečanju števila virov plina v regiji. "Tako se poveča konkurenca na trgu plina in zanesljivost oskrbe. Preko terminala dobavljen plin predstavlja konkurenco plinu, ki prispe na plinski trg po cevi, le če je ta cenejši," so navedli.

Za ta namen bo treba po pojasnilih slovenskega operaterja prenosnega sistema plina zgraditi plinovodne povezave od terminala do obstoječih prenosnih sistemov, ki so vsebovani tudi v desetletnih razvojnih načrtih družbe Plinovodi in so že pridobili status evropskega pomena.

"Družba Plinovodi v ta namen s postopkom državnega prostorskega načrta že načrtuje prenosni plinovod M8 Kalce - Jelšane. S hrvaškim operaterjem Plinacro smo glede omenjenega projekta v rednih stikih in usklajujemo aktivnosti na obeh straneh," so dejali in dodali, da višina investicije še ni znana.

Oceno bodo namreč lahko podali, ko bodo s Plinacrojem potrdili vse parametre prenosnega plinovoda, ki so vezani na velikost terminala za utekočinjen zemeljski plin ter druge načrtovane prenosne plinovodne povezave v tej regiji, kot je na primer Jonsko-jadranski plinovod.

Kot so poudarili v Plinovodih, bodo z razvojem prenosnega sistema v naslednjih desetih letih zagotavljali, da bodo njegove zmogljivosti sledile povpraševanju na domačem trgu, povpraševanju za čezmejni prenos in zahtevam za zagotavljanje zanesljivosti oskrbe z zemeljskim plinom.

Za zagotovitev zmogljivega in povezanega omrežja bosta že letos zaključeni dve pomembni investiciji, in sicer nadgradnja kompresorske postaje v Kidričevem z dodatno kompresorsko enoto in vzporedni plinovod na odseku od Trojan do Vodic.

"Z začetkom leta 2015 bo s tem dodatno povečana prenosna zmogljivost v vzhodni dobavni smeri prek mejne povezovalne točke Ceršak, poleg tega bo zagotovljena dodatna zmogljivost za prenos zemeljskega plina na Hrvaško," so pojasnili.

Med prednostnimi projekti so tudi projekti za čezmejni prenos, za katere tečejo postopki izdelave državnega prostorskega načrta ali se bodo v kratkem začeli in če bodo sklenjene ustrezne dolgoročne zaveze za njihovo koriščenje.

Poleg slovenskega dela plinovoda Južni tok so za Plinovode tako pomembne tudi plinovodne povezave terminalov v severnem Jadranu s prenosnimi plinovodnimi sistemi sosednjih držav prek slovenskega ozemlja na relaciji Jelšane-Kalce in Vodice-Kalce-Ajdovščina-Šempeter pri Gorici z nadgradnjo kompresorske postaje Ajdovščina ter plinovodna povezava z madžarskim prenosnim plinovodnim omrežjem.

Deli novico: