PIRANSKI BRANCINI PREDNJAČIJO: Teritorij, tako kot pri vinu, vpliva na kakovost

Piran

Ribogojnica Fonda je pred dobrim letom dni dobila strateškega lastnika iz Italije. V tem času so ohranili vsa delovna mesta in tudi strategijo, ki temelji na kakovosti, pravi direktorica družinske ribogojnice Irena Fonda. Zato pa imajo "malo širše rame", kar jim je omogočilo povečanje ribogojnice, imajo pa tudi nove zamisli za prihodnost.

Lani je v lastništvo ribogojnice, ki se posveča piranskim brancinom, vstopilo italijansko podjetje Vale Ca' Zuliani iz okolice Ravene. "Klima je zelo pozitivna. Ohranila so se vsa delovna mesta, ohranja se strategija našega podjetja," je navedla Fonda, ki je ob tem pohvalila dobro sodelovanje v obeh smereh tudi glede prenosa znanja, medtem ko sami ohranjajo proste roke, kar se tiče pristopa, ki temelji na kakovosti, in servisiranja strank. Fondovi skupno zaposlujejo 18 oseb, h katerim gre prišteti še sezonske sodelavce.

"Imamo malo širše rame, kot smo jih imeli prej," je dodala Fonda. Tako so po tem, ko pri banki, kjer so najeli posojilo, ni bilo več posluha za povečanje kapacitete ribogojnice, tudi to uspeli izpeljati. Kljub trenutnemu minusu - ribe so še premajhne za prodajo - je denarni tok spodbuden, sodelovanje z italijanskim partnerjem pa jim omogoča, da so v pričakovanju prihodnosti mirni.

Večino rib prodajo v Sloveniji

Ob tem ostajajo zvesti načinu dela, ki temelji na kakovosti, ne na količini, ciljajo pa na to, da bi brancine v večji meri prodali lokalno. Teritorij, tako kot pri vinu, vpliva na kakovost. Kakovost brancinov pa se povečuje, severneje kot smo v Jadranu, "in mi smo najbolj severna ribogojnica v Jadranskem morju," doda direktorica.

Kot je priznala, je bilo sprva težko prenesti to sporočilo. Sprva so praktično vse ribe prodali v tujino, danes, 13 let po začetkih in po skoraj 10 letih obstoja blagovne znamke Fonda, večino rib prodajo v Sloveniji, vse več pa tudi v Avstriji. Pomemben vidik pri njihovi zgodbi je odigral "izobraževalni turizem" in izobraževanje potrošnikov, saj ponujajo tudi oglede ribogojnice. "Ljudje pridejo k nam, se imajo kakšno uro lepo, ampak se tudi naučijo kar nekaj stvari," ugotavlja Fonda.

Na splošno pa direktorica ribogojnice opaža tudi spremembo mentalitete. Če so Slovenci v času njihovih začetkov pojedli povprečno 5,3 kilograma rib na leto, je ta številka narasla na 10 kilogramov. To nas sicer še zdaleč ne uvršča v evropski vrh, saj v Italiji pojedo več kot 25, v Španiji pa celo več kot 44 kilogramov rib na osebo.

Ena od želja oz. načrtov za prihodnje je ta, da bi slovensko ribo spravili v slovenske šole in vrtce. "Otroci zelo radi jedo ribo, če je le dobra," je prepričana Fonda. Tudi organizatorji šolske prehrane povprašujejo po njej, vendar je težava v javnem naročanju.

Deli novico:

Mojito |  03 .08. 2017 ob  08: 23
Sem pred kratkim obiskal Avstrijo in je pogovor nanesel na naso obalo, pa sem opazil da imajo na jedilniku brancina iz aliteta rkvibogojnice Fonda. Ko sem vprasal po njem so mi pojasnili, da ga ze nekaj casa ne narocajo, ker kvaliteta ni vec ista. Bo kar drzalo, ker se je v Portorozu veckrat videlo tovornjake za prevoz zive ribe iz Italije, ki je pretovarjal ribo Fondovi ribogojnici A e to se nas Jadranski brancin? Samo vprasam....
fondači... |  25 .07. 2017 ob  12: 01
gojene ribe so vse škifo- ali od fonde ali ne od fonde
ma... |  24 .07. 2017 ob  16: 30
prav me zanima...zakaj bi ta zgodba o bolj si severno boljsi je brancin.... iz katerega senika pa je to ona potegnila za vraga....

nevem kako poteka zdaj pri njih odkler je svez kapital v igri.... ma se pred kratkim niso bili sposobni preskrbet sortirano ribo... mere so bile mesane od 150-350 g... in precej podhranjene...

trenutno najboljso gojeno ribo imajo hrvati... in dalec prekasajo vse bolj severne proizvajalce... kot je npr nov lastnik fonde... pa se marsikaterega iz juga...
merda |  24 .07. 2017 ob  12: 17
fa šoldi
GOJENI BRANCINI |  24 .07. 2017 ob  12: 06
Ubogi otroci ki bojo morali jesti takšne svinjarije zato da si bojo nekateri delili provizije.
ribogojništvo |  23 .07. 2017 ob  21: 19
ne samo maščevje tudi okus je zanič.
Alergije |  23 .07. 2017 ob  17: 11
Naš otrok je imel alergijo na vse živo in je lahko jedel samo ribe, ki niso bile v kletki. Tako da tudi tako sedaj jemo ribe, ...poznamo gostilne, ki skrbijo da so na krožnikih sveže ulovljene ribe od ribičev.
Komentarji |  23 .07. 2017 ob  16: 55
-2
Kot pri vsaki stvari imamo tudi v panogi ribogojništvo veliko strokovnjakov,ki ne samo izražajo svoja videnja,pač trdijo in nas prepričujejo kako sami obvladajo vsako panogo.Ben jejte naprej Mortadello in kreh!
blabla |  23 .07. 2017 ob  16: 09
poceni reklama te ribe so brez mišične mase samo maščevje
Dobre ribe |  23 .07. 2017 ob  16: 00
https://www.youtube.com/watch?v=8v-YkkTPJfU

https://www.youtube.com/watch?v=bETGgWEZjHY

https://www.youtube.com/watch?v=Cpd9QO6yQD8
VojkoL |  23 .07. 2017 ob  13: 15
Prispevek, ki med vrsticami veliko pove. Da je podjetje, ki ga je postavil na noge in uspešno vodil Ugo Fonda, kasneje, pod norim vodstvom njegovih otrok, zabredlo v finančne težave, ki jih je začasno rešilo italijansko podjetje. Agonija ribogojnice se nadaljuje, rib ne morejo prodati, cene rib so nekonkurenčne, stroški so večji od prihodkov. Rešitev iščejo v zagotovljenem odkupu z javnim denarjem - vrtci in šole. Zgodba z "izobraževalnim turizmom" ima meje in mora biti kontrolirana, sicer se kaj lahko spremeni v "reprezentančno zgodbo" za zadovoljevanje potreb izbrancev, ki najeda substrat podjetja. O kvaliteti rib, ki so hranjene z industrijsko pripravljeno hrano, ki vsebuje ostanke iz mesne in živilske industrije, pa ni vredno izgubljati besed. Za uspešno delovanje ribogojnice bi moral "strateški partner" kar najhitreje ukrepati. V prvi vrsti zamenjati njeno vodstvo.
Kopernik |  23 .07. 2017 ob  12: 21
Še vedno prevladuje "socijalistično" gospodarstvo - izvažamo ta boljšo robo, ostalo je pa dovolj dobro za domače potrošnike! Kaj je bolj važno pri tej ribogojnici, teritorij ali pa strateški lastnik - sprenevedanje in hinavščina brez primere!
1