PIRANČANA BODO PO 40 LETIH IZGNALI V IRAK: Notranje ministrstvo se očitno požvižga na evropsko sodišče

Piran

Razzak Jubayer iz Pirana je pred 40 leti prišel v Slovenijo. Po rodu je Iračan. Pred časom so ga policisti aretirali in odpeljali v postojnski Center za tujce. Grozi mu izgon v Irak. S podobno težavo so sooča okoli 30 ljudi, ki že desetletja živijo pri nas in jim iz različnih razlogov ni uspelo urediti statusa. Sodba Evropskega sodišča za človekove pravice določa, da so države v takih primerih dolžne legalizirati bivanje teh ljudi. Nekatere evropske države, ki tega niso storile, so že bile kaznovane. Slovenija pa, namesto da bi zadevo sistemsko rešila, troši denar za aretacije, kakršna je bila Razzakova in tlakuje pot dodatnemu strošku, ki nas lahko doleti, kazni evropskega sodišča, je poročala nacionalna televizija. 

Razzaka so prvič aretirali novembra 2016 in ga odpeljali v Center za tujce v Postojno. Vzeli so mu telefon in za njim zaklenili vrata celice, je Razzak povedal za RTV Slovenija. Ob 4. uri zjutraj so pripeljali šest Pakistancev, kasneje pa je sledilo umivanje, urejanje in premestitev na drugi zaprt oddelek. Njegova družina dan in pol ni vedela, kje je, kaj se z njim dogaja, kdaj ga bodo lahko videli, kdaj ga bodo lahko poklicali.

Po nekaj dneh so Razzaka izpustili iz Centra za tujce, a so ga čez nekaj mesecev ponovno zaprli za nekaj dni. Njegova družina in prijatelji so zgroženi, da lahko pristojne državne službe nekoga, ki živi v Sloveniji 40 let, primerjajo z beguncem, ki je prišel v Slovenijo z zadnjim begunskim valom. Sprašujejo se, kako lahko država stori kaj takega in na osnovi česa. Navsezadnje ima Razzak v Sloveniji dva otroka, odprl je svoje podjetje in s svojim delom veliko pripomogel k razvoju kulture v Piranu.

Razzak: Zahtevali so dokumente, ki jih v času zalivske vojne ni bilo mogoče dobiti

V Jugoslavijo je prišel leta 1977 in se v Beogradu vpisal na študij slikarstva. Takoj po diplomi je prišel v Slovenijo, kjer je vseskozi imel začasno dovoljenje za bivanje, ki ga je redno podaljševal. Ker je v Iraku takrat divjala zalivska vojna, ni razmišljal, da bi se vrnil. Odprl je svoje podjetje in si ustvaril življenje. Ko je dobil prvega otroka s prvo partnerico, je zaprosil za slovensko državljanstvo. Vendar ga ni dobil.

"Zahtevali so papirje, ki jih v času zalivske vojne ni bilo mogoče dobiti," je povedal Razzak. Po desetih letih je z novo partnerico dobil še eno hčerko, a državljanstva mu kljub večkratnim poskusom ni uspelo dobiti, čeprav je zanj zaprosil vsaj desetkrat. Leta 2015, v času begunske krize, so mu odklonili podaljšanje začasnega bivanja. Od takrat pa do zaprtja v Centru za tujce v Postojni je v Sloveniji bival nezakonito. Zdaj ima kot mnogi begunci, ki so zaprosili za zaščito, dovoljenje za zadrževanje v Sloveniji, ki poteče maja letos. Potem mu grozi izgon iz države nazaj v Irak. Ker v času tamkajšnje vojne ni služil vojaškega roka, je v prekršku, zato ga lahko zaprejo in verjetno tudi ubijejo, se boji Razzakova hčerka.

Varuh človekovih pravic: Slovenija mora področje sistemsko urediti

Kot razlaga nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic, si je zaradi pravnega neznanja Razzak podaljševal začasno dovoljenje za bivanje, čeprav bi si že zdavnaj lahko pridobil stalno dovoljenje, a mu za to nihče, niti uradniki, ki bi mu to morali svetovati, ni povedal. Ob tem je Krivic opozoril, da kljub temu, da Razzak nima dovoljenja za bivanje, velja, da človek, ki desetletje živi v neki državi, ki si je tam ustvaril socialne stike in ima tam družino, ima tudi pravico v tej državi ostati. Na osnovi več sodb Evropskega sodišča za človekove pravice so te države dolžne takšnim osebam legalizirati bivanje, celo v primeru, da so ti ljudje v določeni državi vrsto let bivali nezakonito, je še opozoril Krivic.

Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer se s problemi, kot je Razzakov, srečuje že kar nekaj časa, saj je v Sloveniji v podobni situaciji okoli 30 ljudi. Ker so bile s strani evropskega sodišča že kaznovane Italija, Nizozemska in še nekatere druge države, Nussdorferjeva meni, da mora Slovenija to področja sistemsko urediti. A slovensko notranje ministrstvo očitno sodb evropskega sodišča ne jemlje resno. Razzak pa medtem še vedno živi v Piranu.

Deli novico:

Slovenec |  15 .03. 2018 ob  23: 32
Razak je v piranu bolj slovenec od 90% pirancanov
dve pivi |  08 .03. 2018 ob  07: 46
a se spominjate, delili so državljanstvo za dve pivi. Pa ga niso želeli. ker so mislili ,da bo YUGA obstajala še naprej.
No sedaj .....kaj .........
nekaj |  07 .03. 2018 ob  14: 41
-1
samo en stavek bom napisala : to ni več normalno kar se dogaja v tej državi
pa še en stavek : poslušajte enkrat seje državnega zbora na slo 3 - vam bo vse jasno
Sklicevati se na pravno neznanje |  07 .03. 2018 ob  12: 22
-1
je isto, kot če bi se sam operiral, pol pa jokal zaradi neuspešne operacije, bi bilo treba plačati odvetnika že pred leti, pa bi bilo verjetno drugače...
glavonje iz ljubljane  |  07 .03. 2018 ob  10: 03
te bojo še nas slovence sterali v irak kakor kaže
Izola |  07 .03. 2018 ob  07: 34
Kaksen nacionalizem vlada v slo a ce pogledamo je 98 procentov prislekov v istri....hahaha in pisete take...
koliko |  06 .03. 2018 ob  20: 08
se jih je priselilo dosti kasneje vdirali v stanovanja hiše zdaj so gospodarji teh ukradenih hiš in stanovanj pa nimajo teh problemov če bi malo pogledali za nazaj bi marsikdo moral spokat
namesto da javni sektor stavka |  06 .03. 2018 ob  19: 35
13
Kot razlaga nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic, si je zaradi pravnega neznanja Razzak podaljševal začasno dovoljenje za bivanje, čeprav bi si že zdavnaj lahko pridobil stalno dovoljenje, a mu za to nihče, niti uradniki, ki bi mu to morali svetovati, ni povedal.

No, torej ga lahko dobi, mu pripada, potem mu ga dajte... to bi bilo lahko avtomatično. A se vam ne zdi čudno da je človek prosil za državljanstvo ni pa vložil prošnje za stalno prebivanje... seveda če ni vedel... lepo mu dajte papir ker če bi zaprosil bi ga dobil torej ima pogoje.

Veleposlaništvo pa naj zrihta papirje ki jih sam ne more zaradi vojne... pa mu dajte še državljanstvo...
in nehajte se smešit.
torej |  06 .03. 2018 ob  19: 15
lahko izpraznimo celo obalo nimam nič proti priseljencem izselit tudi Ljubljančane ki živijo na obali manj kot štirideset let referendum
Salabajzdrekdrzava |  06 .03. 2018 ob  19: 09
Slika pahorjev jans cerarjev kucanov itd vsi pantalonarji ki rabijo stole za svoje pohlepne riti
moj pogled |  06 .03. 2018 ob  16: 50
23
Meni je pri človeku, ki je 40 let v Sloveniji in je dober človek in je Sloveniji veliko dal, zadnja briga, od kod prihaja. Z veseljem pa pošljem v Irak kakšnega komentatorja tu spodaj. Ki mu je edina briga celodnevno posedanje pred računalnikom in ki parazitsko živi od našega dela. Malo morgen če je čistokrvni Slovenec...
@domačin iz Pirana |  06 .03. 2018 ob  16: 44
Tudi jaz sem Pirančan, že celo življenje, če to kaj pomeni.
In tudi jaz slišim marsikater jezik, a še vedno največ uradnega, državnega, če ti to kaj pove.

Ne vem kje in s kom se ti družiš, da slišiš samo tuje jezike. Je pa res, da jaz se zavedam, da je naš jezik za marsikoga težak in cenim vsakega, ki se potrudi govoriti naš jezik.
Kakor je res, da ne cenim in ne spoštujem oseb, ki so tu že xx let in nočejo govoriti našega jezika.
In kdo je tukaj delno kriv? Vsi slovenski, ki se prilagajajo njim.

Vem, da sem v offtopic-u glede na prispevek ampak se vračam pravkar nazaj.
Razzak je iz Irana. Je tukaj več let kakor marsikdo drug in za razliko od marsikoga drugega se je naučil (kolikor je šlo) našega jezika, diha s Piranom, ga promovira in dodaja dodatno vrednost mestu.
Tako iz ČLOVEŠKE perspektive kakor tudi umetniške. Nobenemu ni storil nič žalega in nima takga namena (slednje je marsikater Pirančan naredil).
Torej kje je problem, če smo nekateri skupaj z njim in cenimo njegov trud in dobro voljo?
Bi bilo boljše živet v jezi, ker ne govori čisto slovensko? Dejmo se malo zresnit, zazret okoli sebe, začutit mesto v katerem živimo in začutit ljudi ter njihove prispevke.
Negativizem lahko "fura" vsak, optimizem in realizem pa le malokdo.
1