Pijanim voznikom odklenkalo

Avtomoto

Ameriška agencija za varnost v prometu pospešeno razvija sistem, ki bo učinkovito meril količino alkohola v krvi in izdihanem zraku voznika in le tega preverjal vseskozi med uporabo. S sistemom (ko bo ta pripravljen za proizvodnjo) naj bi rešeli tudi tisoč in več življenj. 

Ameriški NHTSA (nekaj takega kot agencija za varnost v prometu RS) pospešeno razvija sistem, s pomočjo katerega bi odločno stopili na prste voznikom, ki za volan sedejo v alkoholiziranem stanju, s katerim bi lahko letno privarčevali tudi tisoč in več človeških življenj.

Glede na to, da letno za posledicami vinjenosti voznikov samo na tleh ZDA ugasne skoraj 10 tisoč človeških življenj, je to vsekakor izredno pereča tematika. Za že učinkovitejše spopadanje s to problematiko, so pri NHTSA vzpostavili program DADSS (driver alcohol detection system for safety), kjer gre za partnerstvo med omenjeno varnostno organizacijo in konzorcijem avtomobilske industrije. V okviru tega združenje pospešeno razvija sistem, s pomočjo katerega voznik v vinjenem stanju ne bo mogel zagnati vozilo ali nadaljevati upravljanje z njim, če bo le tega že vozil.

NHTSA: sistem bo zelo zanesljiv

Pri NHTSA so pred kratkim v praktično preizkušanje že predal eno testno vozilo opremljeno s prototipnim sistemom DADSS, le to pa deluje tako, da sta pred voznikom (na krožnici volanskega sistema ali v vratih na voznikovi strani) nameščena senzor izdihanega zraka, ki tudi ob normalnem dihanju voznika zazna molekule in zasičenost le te z alkoholom. Če ta zazna preveliko količino molekul (CO2 in alkoholnih) in s tem nivo alkohola v izdihanem zraku, le to prepreči možnost zagona vozila. Sistem je narejen tako, da reagira le na izdihani zrak voznika, se pravi v njegovem območju in ne na zrak preostalih potnikov, za kar skrbi lokacija nameščenih senzorjev neposredno pred voznika.

Eden od dveh sistemov, bo ob poskusu zagona motorja s pomočjo senzorja na volanskem obroču, v manj kot sekund preučil izdihani zrak in ali je v njem kaj alkohola. Če temu ne bo tako, bo dovolil zagon vozila, drugače pa ne.

Drug sistem pa vsebuje senzorje za dotik nameščene v tipko za zagon motorja ali na vrhu prestavne ročicie, ki na prst posijejo majhen žarek svetlobe s pomočjo katerega je sistem zmožen zaznati nivo alkohola v krvi.

 

Sistemi v avtomobilih že v nekaj letih

Delovanje obeh sistemov naj bi bilo zelo zanesljivi, v proizvodnji serijskih avtomobilov oz. modelov pa ju lahko pričakujemo v naslednjih nekaj letih. Kljub temu pa se poraja vprašanje, ali se ga bo dalo prelisičiti (tako kot recimo Volvov sistem za pihanje izpred nekaj let, vozilo katerega je bilo enostavno zagnati, če je v sistem pihala neka druga – trezna oseba). Pri NHTSA na to odgovarjajo, da izredna natančnost sistema tiči ravno v njenem dvojnem načinu preverjanja, ki ju ni mogoče prevarati, saj voznikovo stanje preverjata (vseskozi) tudi me samo uporabo-vožnjo.

Deli novico:

Xm |  11 .06. 2015 ob  21: 53
To je imel že Citroen XM leta 1990...