PHE deluje znova iz bolnišnice

Zdravje

Prehospitalna enota se je v mesecu decembru iz koprske Bonifike preselila v izolsko bolnišnico. V bistvu se je vrnila, čeprav ne v star, dotrajani objekt poleg bolnišnice, pač pa v nove in za to primerno prirejene prostore. 

Naj spomnimo. Pred dobrim letom je direktor Zdravstvenega doma (ZD) Koper Matevž Ravnikar, ki zagotavlja delovanje PHE, enoto zaradi slabih pogojev dela iz Izole preselil v Koper na Bonifiko, v prostore ZD. Tedaj se je nanj vsul plaz kritik, tako direktorjev ostalih dveh obalnih zdravstvenih domov kot tudi direktorja SBI. Glavni očitek je bil, da je omenjena odločitev slaba predvsem za Pirančane, saj naj bi se odzivni čas za tisti del Obale bistveno podaljšal. Kljub kritikam je do selitve prišlo, nato pa so se začela pogajanja o ponovni selitvi v Izolo, vendar v druge bolnišnične prostore. Tudi tukaj ni šlo brez zapletov, a so vodstvo bolnišnice, ZD Koper in Ministrstvo za zdravje vendarle našli skupni jezik. Selitev, ki je bila sprva mišljena za 1. marec 2012, je bila večkrat preložena, vse do decembra. Sedaj je do selitve prišlo, očitno je to vendarle rešitev, ki je zadovoljila vse.

"Uredili smo prostore, v katere smo vložili 63.000 evrov. PHE tako sedaj deluje iz bolnišnice, ekipa pa se, ko je prosta, vključuje tudi v ambulantno delo. Urejena je tudi dostopna pot, ki je sedaj povsem naša in nam omogoča, da smo na krožišču pri bolnišnici v 20 sekundah. Prej, iz stare lokacije, smo zaradi gneče na parkirišču potrebovali tudi do osem minut," je za Regional pojasnil direktor ZD Koper Matevž Ravnikar. Kot pravi, je bila izselitev odličen pritisk, da je prišlo do pospešitve postopkov pri iskanju novih prostorov v bolnišnici, zato jo še vedno zagovarja in prav tako trdi, da je bila koprska lokacija povsem dobra alternativa, zagotovo boljša, kot so bili stari prostori pri SBI.

Zadeva sedaj funkcionira, nove spremembe se obetajo, ko bo vzpostavljen CUS (centrala urgentnih služb). Ta v bolnišnici deluje ponoči in ob vikendih, ko bo zgrajen prizidek, pa bo tam delovala 24 ur na dan. Sedaj to ni mogoče, saj bi sicer zasedali ambulante, ki jih potrebuje bolnišnica. "Kdaj se bo to zgodilo, ne vem, nekateri pravijo, da do konca leta 2014, a v to močno dvomim," je še pojasnil Ravnikar, ki ima v zadnjem času preglavice tudi z rezi v zdravstveni blagajni.

Retroaktivno so jim znižali sredstva

ZD Koper je lani prvič po njegovem prevzemu direktorskega stolčka posloval negativno. "Ne vemo še, koliko bo znašal minus, če je sprva kazalo, da bo ta ogromen, okrog 300 tisoč evrov, sedaj kaže, da smo ga vendarle nekoliko uspeli ublažiti in bo na ravni 100 do 150 tisoč evrov." Težava je predvsem v tem, da so bili rezi v blagajno opravljeni sredi leta retroaktivno, se pravi za nazaj, kljub temu, da je ZD ta denar že porabil. Velike racionalizacije si ne more privoščiti, saj pravi, da so ves čas poslovali racionalno. "Stisniti bomo morali dobavitelje, ki kljub krizi dražjo proizvode, kupovati bomo začeli cenejše izdelke, na vrsti pa je tudi mehko odpuščanje, se pravi, "prisilne" upokojitve, pogodb ne bomo podaljševali in vsekakor ne na novo zaposlovali. A to se bo žal poznalo."

Kot vedno v teh primerih bodo zadevo najhuje čutili pacienti. ZD, ki je do sedaj posloval s približno osem milijoni evrov odhodkov je tako moral v lanskem letu narediti rez v višini 200 tisoč evrov, letos pa bodo morali zarezati še pol milijona evrov. Skupno bodo tako sredstva nižja za skoraj 10 odstotkov v primerjavi z letom 2011. 

Več iz rubrike Zdravje:

Pozor: na Obali razsaja gripa

Si želite jeklenega zdravja? Pojdite na grško Ikario!

Vlaknine so nujne

Deli novico: