Petrol bo delničarjem izplačal skoraj celoten bilančni dobiček

Delničarji Petrola so na današnji skupščini podprli nasprotni predlog Slovenske odškodninske družbe (Sod) o izplačilu višjih dividend od predlaganih. Dividenda na delnico tako znaša 10,10 evra bruto, kar pomeni, da bo družba izplačala skorajda celoten bilančni dobiček za leto 2013, ki je znašal skoraj 20,9 milijona evrov.

Po predlogu uprave in nadzornega sveta naj bi Petrol letos delničarjem izplačal dividende v višini 9,10 evra bruto oz. skupaj 18,8 milijona evrov. Vendar pa je Sod, ki ima skupaj s Kapitalsko družbo v lasti 28,6 odstotka delnic naftne družbe, predlagal za en evro višje dividende, ostali navzoči delničarji pa so predlog z veliko večino podprli.

Za izplačilo dividend se bo uporabil čisti dobiček iz leta 2013 ter druge rezerve iz dobička iz leta 2009, preostanek, to je 40.000 evrov, pa se bo razporedil v druge rezerve iz dobička. Delničarji, ki bodo pri KDD vpisani na dan 28. april, bodo dividende prejeli 12. avgusta.

Že lani je moral Petrol prav tako na predlog državnega lastnika izplačati višje dividende, kot je predlagala uprava, tako da so namesto 8,50 evra znašale deset evrov na delnico. Višji prihodki od dividend so sicer tudi eden od ukrepov, s katerimi vlada računa na nadomestitev izpada 200 milijonov evrov proračunskih prihodkov zaradi razveljavitve zakona o davku na nepremičnine.

Delničarji so na današnji skupščini podelili tudi razrešnico upravi pod vodstvom Tomaža Berločnika in nadzornemu svetu ter se seznanili s poslovanjem Petrola v lanskem letu. Skupina Petrol je lani ustvarila 3,9 milijarde evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je pet odstotkov več kot leta 2012, medtem ko se je čisti dobiček znižal za dva odstotka na 52,8 milijona evrov. Po pojasnilih uprave sta imela na poslovanje tudi v letu 2013 velik vpliv recesija in finančna kriza.

V okviru razprave o letnem poročilu sta pooblaščenca društva Mali delničarji Slovenije (MDS) razpravljala tudi o potencialni liberalizaciji trga z naftnimi derivati. Ta bi imela pozitivne učinke tako za Petrol in delničarje Petrola kakor tudi za državo, so sporočili iz MDS.

Odprava državno reguliranih trošarin?

Predsednik društva MDS Rajko Stanković je namreč zastavil vprašanje o odpravi državno reguliranih trošarin in posledično liberalizaciji trga. Na ta način bi država po njegovem mnenju lahko pobrala več davka, Petrol pa bi se lahko hitreje razdolžil, medtem ko se zdaj tudi zaradi izplačil dividend ne more. V primeru privatizacije Petrola, ki se nakazuje, bi po mnenju MDS dosegli tudi bistveno višjo kupnino, obenem pa bolj napolnili pokojninsko blagajno.

V MDS zato delničarje Petrola pozivajo, naj govorijo o liberalizaciji trga ter predstavljajo njegove pozitivne učinke, da bo tudi vlada, katerakoli že bo, to spoznala in uresničila - za dobro vseh vpletenih. Hkrati vlado in DZ pozivajo k sprostitvi trga z letošnjim avgustom.

Deli novico: