PET KORAKOV: Kako se pripraviti na razgovor za delovno mesto?

Dom

Razgovori za službo so lahko stresni tudi za iskalca zaposlitve, ki jih je imel že veliko. A le predstavljamo si lahko zadrego tistih, ki so se šele podali na trg dela …

Zakaj si želite to zaposlitev? Kaj znate delati? Katere so vaše prednosti/slabosti? To so vprašanja, ki jih zelo pogosto postavijo na razgovorih. A čeprav v pogovoru s prijateljem na ta vprašanja navadno odgovorimo brez večjih zadržkov, se pogosto zgodi, da na razgovoru “zmrznemo”. Kako to preprečiti, kako se pripraviti, kaj storiti, da preprečimo tremo? Kako do jasnega, kratkega in konkretnega izražanja? Morda vam bodo v pomoč naslednji koraki ...

 Kdaj vam bo delodajalec verjel?

Zavedati se, da imate samo dve možnosti: da vam potencialni delodajalec verjame - ali pa ne. Pri tem pa igra izredno vlogo prvi vtis, ki se ga težko popravi v tako kratkem času kot je razgovor. Na to v največji meri vpliva govorica telesa, vaš glas in verjeli ali ne, šele na koncu vsebina vaših odgovorov.

Priprava na razgovor

Na razgovor se pripravite tako, da se kar čim bolj pozanimate o podjetju, o načinu delovanja, o samem delovnem mestu, za katerega se potegujete, odgovorite si na vsa ključna vprašanja o sebi in podjetju ter skrbno izberite oblačila, v katerih se boste odpravili na razgovor. Pri tem upoštevajte vsa splošna pravila poslovnega bontona.

Predstavitev sebe

Pogosto nas na razgovoru, kljub temu, da smo o sebi že vse zapisali v Življenjepisu, ki ga imajo pred seboj, vprašajo, naj se na kratko predstavimo. To je del razgovora, na katerega se lahko pripravimo že v naprej, zatorej to tudi storimo! Bodimo pozorni, da svoje pozitivne lastnosti poudarimo, medtem ko kar se da zmanjšamo pomen naših napak.

Kako se spopasti s tremo?

Dejavniki treme so: motivacija, mišljenje, čustva, osebnostne lastnosti in izkušnje. V boju proti njej pomagajo dihalne in govorne vaje, pa tudi ostale metode sproščanja, kot so na primer avtogeni trening, joga, tai-chi, ...

Odkrito tudi (oziroma predvsem) do sebe

Po vsakem razgovoru si odkrito priznajte, kaj ste naredili zadovoljivo, v čem ste blesteli in kje se morate še izkazati. Le tako boste lahko osebnostno rasli in se iz svojih napak tudi kaj naučili.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
To ne obstaja več |  06 .10. 2015 ob  11: 50
vsaj v Sloveniji ne! Kvečjemu samozavesten delavec, ki se zaveda dolžnosti in tudi svojih pravic med delodajalci ne bo priljubljen, ker se ga seveda ne da vrtet.
Mhm |  06 .10. 2015 ob  10: 05
Pogovor? Če so vsa delavna mesta že v naprej zmenjena. ;)
Realna praksa |  05 .10. 2015 ob  08: 38
Tako kot je konkretno opisal v prejšnjem komentarju, velja v več ali manj vseh podjetjih, tudi v zasebni lasti. Ta larifari o pripravah na razgovor, da moraš izumiti toplo vodo in prinesti dodano vrednost bla, bla bla,... Sam, čeprav sem redno zaposlen, se včasih prijavim na kakšen zanimiv oglas za prosto delovno mesto. Izkušnje so porazne, večino krat dobiš zgolj odgovor po nekaj mesecih, da je izbran drugi kandidat ki ustreza vsem pogojem, čeprav tebe še povohali niso, včasih si povabljen na razgovor, kjer so izpraševalci zelo nezainteresirani in celo nesramni, včasih pa poteka vse po "reglcih", pa ti napišejo da "nisi dovolj strokovno usposobljen", čeprav teh pogojev v razpisu ni. Sem pa bil tudi že izbran pa sem zavrnil, ker sem videl da ni to to kar so obljubljali. Dobri kadrovniki te prepoznajo po vstopu, po stisku roke, po načinu komunikacije. Vse ostalo te v dobrih podjetjih že naučijo.
Tako, da prašate spodnje kako to poteka v praksi ! |  05 .10. 2015 ob  06: 59
Najprej je potrebno v času volitev pripadat določeni "frakciji" oz. kot se oni imenujejo - stranki.
Na plačilni listi koprske Komunale se je poleg Mladena Rudonje in Tjaše Škerlič, soproge svetovalca koprskega župana Dejana Škerliča, znašel tudi Valter Valenčič, nekdanji nogometni funkcionar v Kopru in kandidat stranke SZV za občinski svet v Ankaranu.
Valenčič je tako kot Vojko Rotar, sedanji svetovalec za stike z javnostmi v Komunali, Gašparja Gašparja Mišiča, v.d. direktorja koprske Komunale in kandidata za ankaranskega župana, spremljal na vseh predvolilnih dogodkih in urejal stvari zanj.
“Valter Valenčič ni zaposlen na Komunali Koper. Njegovo podjetje je eno izmed številnih podizvajalcev, s katerimi sodeluje Komunala Koper. Po pogodbi o poslovnem sodelovanju izvaja koordinacijo med Komunalo Koper in javnimi zavodi Mestne občine Koper, vsemi krajevnimi skupnostmi, društvi, drugimi organizacijami ter posamezniki, in zunanji nadzor nad izvedbo dejanskih potreb s terena,” pravijo na Komunali.