OŽIVITEV PARENZANE: V Luciji bodo ponovno postavili železniško postajo

Piran

V Luciji pred stolpičem Obala 125 postavljajo spominsko obeležje - maketo železniške postaje, ki so jo tam porušili leta 1995. Otvoritev bo na dan občinskega praznika Občine Piran, v soboto, 15. oktobra, ob 9.30.

Giulio Ruzzier, Franc Krajnc in Atilio Radojkovič so se spomnili ideje, da bi po 21 letih govorjenja vendarle tudi v Luciji kazalo na avtentičnem mestu, kjer je nekoč delovala železniška postaja, postaviti maketo kot spomin na nekdanje čase.

Idej o postavitvi primernega obeležja je bilo že kar nekaj. Ena teh, da bi kazalo obeležje postaviti pri Slaščičarni Bučko, kjer pa nikoli ni bilo ne proge ne postaje, je sprejel tudi Svet KS Lucija, a stanovalci te ideje niso sprejeli in so glasovali za postavitev na avtentičnem mestu.

V sredo, 28. septembra, so prostovoljci prijeli za lopate. Celotno mini konstrukcijo iz še original kamnitih blokov nekdanje postaje brezplačno postavlja podjetje FARVA d.o.o., gradbeništvo in storitve. Prostovoljci so pridobili vsa ustrezna soglasja in do 15. oktobra bo vse nared. Za manjšo pogostitev udeležencev bo poskrbel podjetnik Savo Radić. Vsi izvajalci bodo dela opravili brezplačno, saj bi sicer stroški izdelave lokomotive in postavitve veljali okoli 15 tisoč evrov.

Avtor mini lokomotive dolžine 1,80 m je Giulio Ruzzier iz Parecaga, pri postavitvi in administrativnih nalogah pa sodeluje tudi gospod Rupnik, upravnik stolpičev Obala 125 in 123 iz družbe Komunio, Podružnica Portorož.

Soglasje podpisano

Maketa bo stala na zemljišču skupne rabe v lastništvu stanovalcev Obala 123 in 125, kateri so že podpisali soglasje, pridobili pa so tudi soglasje Občine Piran za cesto. Gradbeno dovoljenje ni potrebno.

Franc Krajnc, lastnik tamkajšnjega poslovnega prostora, je o aktivnostih za postavitev obeležja seznanil tudi piranskega župana Petra Bosmana. Tako ni več nobenih administrativnih ovir, ki so sicer značilna za posege v prostor.

Vlak mimo Lucije prvič zapeljal leta 1902 

Železniška postaja v Luciji je bila 1. kategorije. Imela je stanovanje za dva uslužbenca, dve ločeni čakalnici za potnike in urad za blagajno. V stavbi je nekaj let delovala trgovina s kmetijskim orodjem in semenarna.

Poudarjajo, da gre za pomembno dejanje v spomin na nekdanjo Parenzano, ko je leta 1902 mimo Lucije prvič zapeljal vlak (zadnjič leta 1935), železniško postajo pa so zgradili leta 1904. Leta 1912 so Portorož in Piran povezali z električnim tramvajem.

Železniška hiška se je morala leta 1995 umakniti novemu stanovanjskemu stolpiču, o kamnitih blokih, ki naj bi jih celo oštevilčili, pa ni bilo duha ne sluha. Nekaj so jih našli na deponiji pri letališču v Sečovljah in bodo uporabni kot podstavek za mini lokomotivo štev. 37, ki je prava kopija nekdanje.

Pot zdravja in prijateljstva

Parenzana ali Porečanka je dobila vzdevek Pot zdravja in prijateljstva in velja danes kot odlična sprehajalna ali kolesarska pot. Parenzana (Porečanka) je nedvomno zgodovinska in tudi turistična znamenitost, katere vsaj mini del bo po 21. letih viden tudi v Luciji.

Celotna proga Trst – Poreč je bila dolga 123 km (od Trsta do Lucije 39 km). V letih 1900 – 1902 jo je zgradila Avstro-Ogrska, leta 1935 pa odstranila takratna Italija.

Deli novico:

joze |  14 .09. 2018 ob  23: 29
Porušite občino bom jaz naredil maketo.
D |  13 .10. 2016 ob  09: 12
Zakaj noben ne pove kdo ima kamen iz te postaje? Vsi samo omenjate neko gostilno.
SoVraG |  03 .10. 2016 ob  12: 28
Zanima me kje je koncalo tlakovanje Titovega Trga v Kopru?
monogatari |  03 .10. 2016 ob  11: 24
Kdaj bo Koprer uredil postajo Parenzane,saj jo je pri Slavčku med gradbenim materijalom res težko videti, kaj šele obiskati. To je ena postaja, da se uredi druga pa je današnja želežniško - avtobusna postaja Koper . Sramota. In Koper naj bi bilo turistično mesto
Sramota... |  30 .09. 2016 ob  14: 31
...ko se je to številčilo in nosilo stran smo bili otroci. In še nam je bilo kristalno jasno (torej mutno, ker kristali baje niso jasni), da grejo malo na kupček pred Koblarja, potem pa v škarpo ali pa kaj podobnega kakšnega krajevnega veljaka. Ma ke škifo je ta svet... ta pogoltnost nas bo stala glave!!! In prav je tako. :/
Ker nisem prav v giru... SI MONA v kateri gostilni so kamni? Malo za splošno razgledanost. :)
rullovapore |  30 .09. 2016 ob  11: 54
10
in za izginulo postajo spet ni in nikoli ne bo odgovarjal nihče. Zato mi je za to maketo prav vseeno, morda celo bolje, da je ne bi bilo.
Vprasanje |  30 .09. 2016 ob  11: 43
Jaz se ze celo zivljenje sprasujem zakaj je zeleznica prispela samo do Kopra? Zakaj ni takratni rezim v Jugoslaviji speljal zeleznico po vseh istrskih mestih se pravi od Kopra do Pule. Mogoce bi lahko to napako popravile bodoce generacije.
kamniti bloki |  30 .09. 2016 ob  09: 33
so že zdavnaj v škarpi kakšnega "vaškega" pomembneža ...
SI MONA |  30 .09. 2016 ob  09: 33
10
Dosti teh kamnov iz lucijske postaje je v gostilni nekega našega bivšega politika .Mogoče zato se je izgubila sled za njimi .Tisto kar so našli na deponiji je samo odpad ali pesek v oči za nas .