Osp: najstarejša slovenska vas

Koper

Osapska dolina je prehodno območje med kraško in flišno Istro. Prehod se pričenja pod Črnim Kalom in seže vse do žaveljskega zaliva. Današnjo dolino je izoblikovala Osapska reka, ki se je skozi tisočletja zajedala v mehko flišno kamnino.

Osapska reka nastane z združitvijo hudournikov s flišnega pobočja tinjanskega hriba in kraških izvirov. Zanimiv za obiskovalca je obisk velike kraške jame-izvira, v kateri je bil, še v ne tako davnih časih, manjši grad-utrdba. Pred jamo se v deževnih dneh tvori manjše jezerce.

Dolina že zgodaj naseljena

Rodovitna in s prijetno ter blago mikroklimo obdarjena dolina je zelo zgodaj pritegnila ljudi, da so si na tem kraju zgradili večje naselbinsko jedro. Da je bila dolina že zgodaj naseljena, pričajo tudi ostanki zidane rimske grobnice, kamniti stebri in podstavki, več oljenk, rimskih novcev ter fragmenti steklenih in keramičnih posod.

Nad vasjo je jama, kjer je ohranjen obrambni zid, za katerim so si ljudje iskali zatočišče v času turških napadov. Osapska dolina je bila znana kot pomemben oskrbovalec tržaškega trga z zelenjavo, predvsem radiča.

Obiski plezalcev z vsega sveta

Danes je Osp obiskovan tudi zaradi strme stene, ki je tako značilna za to vas. Plezalci iz vseh koncev sveta se spoprijemajo z različnimi plezalnimi potmi, ki vodijo proti vrhu stene. Vas je za potrebe bivanja plezalcev uredila tudi lep in prostran kamp.

Osp je tudi najstarejša vas v Sloveniji, saj jo omenjajo že leta 1067 kot Ozpe, kar je celo 77 let pred prvo omembo mesta Ljubljana. Med 2. svetovno vojno je bil del vasi požgan. V Ospu deluje zelo uspešno kulturno društvo, ki s svojo pestro dejavnostjo ohranja stara ljudska izročila tega lepega in živahnega istrskega kraja.

Deli novico:

Alchemist |  02 .05. 2015 ob  10: 28
Zenimiv članek, lepo je da dejansko predstavljate dediščino in kulturo naših krajev.

@to je to: vaše raziskovanje je pohvalno in lepo bi bilo, če bi to strnili tudi v kak strokovni članek ter objavili v kaki strokovni reviji. To bi bilo pozitivno tako za stroko kot tudi za poznavanje naših krajev na splošno. Objavljanje in dostopnost takih virov je resnično dragocena stvar.

Caver |  20 .04. 2015 ob  20: 39
hvala za video, zdaj vem kdo tolče kapnike dol. hvala vsem plezalcem.
Climber |  20 .04. 2015 ob  14: 45
Priporočam ogled videa, ki je nastal prav v Ospu:

https://vimeo.com/110348247

Za tiste ki ne vedno kaj se tam dogaja :)
Slovenska? |  20 .04. 2015 ob  14: 18
Osp je v Istri, ne v Sloveniji!
@ Turizem |  20 .04. 2015 ob  07: 34
-1
razvoj omenjene vasi se je ustavil 1953 leta ko so zaprli mejo, vaščanom odvzeli gozdove,.... danes ko taisti vaščani poizskušajo karkoli narediti zase jim nič ni dovoljeno. Osp je bil vedno malce hudomušna vas a zmeraj napredna.
to je to |  19 .04. 2015 ob  20: 05
kako malo poznajo zgodovino Slovenske Istre, ni prav in ni pravilno da se deklarira starost neke vasi, kar tako na pamet oziroma brez pravilne interpretacije. Osp je samo ena od vasi katero omenja darilnica takratnega kralja Henrika IV , ko je v Regensburgu na dan 5.marca 1067 podaril vasi Osp, Loko, Rožar, Truške, Kubed,Šterno in Sv.Peter zadnji sta danes v hrvaški Istri Freisinškemu škofu Ebenhartu, vse vasi so bile del fraisinške škofije (Brižinska škofija, nam bollj poznane po brižinskih spomenikih) vse do januarja 1208 ko so prišle pod oblast Ogleja. Listina obstaja in se hrani v višjem državnem arhivu v Nemčiji. Z listno sem se ukvarjal več kot dve leti in sem jo naposled uspel skeniral v omenjenem arhivu in jo prevedel tudi v slovenščino , danes krasi dnevno sobo in je en poseben izviren dokument kateri predstavlja dušo in rojstni list teh vasi.
listino si lahko ogledate na
http://www.regionalobala.si/novica/v-truskah-so-ves-cas-obsijani-s-soncem
Turizem |  19 .04. 2015 ob  17: 53
-2
Zavirajo ravno domačini s svojimi vodilnimi v vasi, ker tam ne živijo ampak hodijo samo spat in ko pridejo domov so vsi pametni; itd.