Okoljevarstveniki: bazne postaje so škodljive, razmišljajo tudi o ovadbah

Slovenija

Okoljevarstveniki se ne strinjajo z ministrom za infrastrukturo in prostor, ki opravlja tekoče posle, Samom Omerzelom, da so bazne postaje, ki jih poslavljajo ob izgradnji digitalnega radijskega sistema (GSM-R) na železniški infrastrukturi, neškodljive. S civilnimi iniciativami pripravljajo več aktivnosti, razmišljajo tudi o ovadbah.

Omerzel je na današnji novinarski konferenci dejal, da bazne postaje ne bodo presegle mejnih vrednosti elektromagnetnega sevanja ter da civilne iniciative in okoljevarstveniki niso predstavili prepričljivih argumentov, zaradi katerih bi razmislili o njihovi premestitvi.

Predsednik Društvo za zaščito okolja in narave Alpe Adria Green Vojko Bernard je za STA danes dejal, da se ne more strinjati z ministrom, ko gre za vprašanje neškodljivosti baznih postaj. "Znanstvene raziskave kažejo, da so bazne postaje glede na višino postavitve zaradi sevanja škodljive ljudem," je dejal.

Po njegovem mnenju takšnih postaj ne bi smeli postavljati v naseljih, zato bi moralo ministrstvo spremeniti načrt njihove postavitve. Sam sicer upa, da bodo z novim ministrom s konstruktivnim dialogom našli kompromis, v nasprotnem primeru pa ne izključuje možnosti ukrepanja po sodni poti.

Predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije Karel Lipič, ki predstavlja tudi civilne iniciative, pa je za STA dejal, da v zvezi skupaj s koordinacijo civilnih iniciativ zavračajo navedbe o pomanjkanju argumentov o škodljivosti baznih postaj. Zaradi nasprotovanja postavitvi baznih postaj se je v Sloveniji, kot je dejal, oblikovalo najmanj 25 civilnih iniciativ.

Po njegovem mnenju je neetično, da je minister v odhodu pred predajo poslov sklical novinarsko konferenco o baznih postajah, čeprav je sam sokriv za nastalo težavo. Ministrstvo po njegovem mnenju namreč o lokacijah baznih postaj ni pravočasno obvestilo občin in občanov, približno 50 baznih postaj pa naj bi bilo postavljenih preblizu naselij.

Pojasnil je, da civilne iniciative pripravljajo kazensko ovadbo zoper ministra v odhodu in protestni shod, zadevo pa bodo prijavili tudi Komisiji za preprečevanje korupcije in računskemu sodišču, saj naj bi šlo za okoriščanje pri projektu. "Vidimo, da ne bo šlo tudi brez Bruslja," je dodal Lipič.

Kot dolgoročno rešitev Lipič vidi spremembo zakonodaje in določitev novih lokacij za bazne postaje, ki ne bodo tako blizu naselij. "Ljudje so šokirani, ko izvedo, da jim bodo čez noč pred hišo postavili 30-metrski stolp, pa jih o tem nihče ni obvestil," je dodal Lipič.

Ministrstvo želi sicer z radijskim signalom pokriti celotnih 1200 kilometrov železniškega omrežja, pri tem pa postaviti 246 baznih postaj in 110 repetitorjev. Investicija je vredna dobrih 117 milijonov evrov, brez davka na dodano vrednost, pri čemer je 85 odstotkov projekta financiranega iz kohezijskih sredstev.

Deli novico:

Vojko L. |  17 .09. 2014 ob  00: 03
Rošpo. Tvoje razmišljanje je morda točno, ni pa zanesljivo. In pri zdravju štejejo le zanesljive zadeve. Dokazane in na dolgi rok zanesljive. In tega pri ionizirajočih sevanjih še ni. In ker tega ni, naj velja načelo dovoljenega dvoma in previdnosti. In tega pri tem železničarskem projektu ni. In komunikacije med državo ter njenimi državljani pravtako ne. Pri vsej zadevi gre za lahkotnost elite, ki brezglavo in s pomanjkanjem volje za razumevanje potreb prebivalstva nelogično vztraja pri svojih zamislih. Tistih 1200 km prog se da seveda pokriti tudi na način, ki ne bi vznemirjal ljudi. To vam bo znal potrditi vsak petošolec, če bi mu postavili to nalogo. Kajti pokritost trase je mogoče pokrivati zvezno tudi tako, da se oddajne točke premikajo na trasi v polju zagotovljenega prekrivanja, kar pa zagotovo so možni premiki, ki jih prebivalci predlagajo. Najlažje je seveda bazne postaje postavljati tik železniških objektov (postaj) in tako prihraniti nekaj sto metrov električnega kabla. Ta, zadnja aktivnost naše oligarhije kaže na njeno popolno ignoranco ljudi, na njeno tehnično neizobraženost ter podcenjevanje zdrave pameti, ki jo nekateri še premorejo. In vse je seveda v skladu s splošnim ravnanjem, ki ga kažejo ljudje, ki imajo moč, ne pa argumentov, ki bi jih ustvarjal prostor pod klobukom. In bojim se, da nihče takih niti približno ne stanuje v bližini predvidenih lokacij baznih postaj. Nekoč, ko sem sam sodeloval v podobno iniciativi, ki se je borila proti postavitvi bazne postaje v strnjenem mestnem jedru in skušala uveljaviti načelo previdnosti, mi je večni doktor Gajšek iz državnega... za ...sevanja po telefonu celo dejal, da smo lahko srečni, ker bomo imeli s postavitvijo postaje odličen telefonski signal in s tem večjo vrednost nepremičnine. Za posrat. Če bi bil zraven, bi ga zagotovo po betici.
mujo |  16 .09. 2014 ob  19: 11
ta omrzel je navadn podenj in naj se poka kej gruzga delat, ker je NAVADEN ASHLOH
Rošpo |  16 .09. 2014 ob  18: 41
Da se celice odzivajo na neionizirajoče sevanje, kakršne oddajajo te postaje in mobilni telefoni je dokazano. Da bi bazne postaje lahko škodovale, pa še ni niti indicev, kaj šele dokazov. Previdnost ni nikoli odveč, saj je v luči skepticizma logična. A brez panike in zastraševanj. Pogosta uporaba mobilnega telefona ob glavi pa že nakazuje na škodljive učinke, vsaj eno verodostojno epidemiološko študijo sem našel. A je tudi za tu, da bi povlekli kakršen koli zaključek, prezgodaj. Sam uporabljam ožičeni slušalki in mikrofon, podobno kot večina ljudi v Veliki Britaniji in na S Evrope. Iz previdnosti. Za kakršne koli zanesljive zaključke pa bomo morali še počakati.