Ohranjanje kulturne krajine Krasa

Slovenija

Kras ima zaradi prepletanja svojih naravnih in kulturnih prvin enkratno identiteto oziroma svetovno prepoznavnost. Zaradi potrebe  po večji ozaveščenosti in občutljivosti za krajinske vrednote matičnega Krasa, ki se nahaja med Sočo, Vipavo, Tržaškim zalivom in Škocjanom, sta zato krajinska arhitekta Romana Kačič in Mattias Lidén pripravila Priročnik za upravljanje in obnovo kulturne krajine Krasa. Predstavila sta ga v Mestni knjižnici Piran.

Kot pravita avtorja, priročnik podaja navodila za delovanje na Krasu tako, da je glavni akter kulturna kraška krajina, kjer naj bi bilo vsako dejanje, ki ima vpliv na bodoči prostorski razvoj Krasa, narejeno v spoštljivem odnosu do krajinskih prvin. Zato je bila publikacija pripravljena s ciljem spodbuditi in upravičiti prave odločitve pri upravljanju, obnovi in novih posegih tako na lokalni kot širši ravni Krasa.

Publikacija je dvojezična v italijanskem in slovenskem jeziku in je izšla v 1.000 izvodih.

Priročnik o sestavnih elementih krasa

Priročnik sistematično razpoznava in proučuje sestavne elemente kraške krajine s pomočjo analize obstoječega stanja ter nato predlaga merila za upravljanje, njihovo obnovo in načrtovanje. Pri tem zajema tako poslopja, ulice, trge, vodnjake, urbano opremo, cvetlična korita, tlake, kot ne nazadnje tudi pašnike, vrtove, kamnite ograje in podobno.

"Zmernost, preprostost, upoštevanje značilnosti naravnega okolja, uporaba lokalnih materialov so načela, po katerih so oblikovani segmenti kraške krajine z najmočnejšo identiteto in ti predstavljajo največji potencial za prihodnji razvoj," pravita avtorja.

Publikacija rezultat številčnega povezovanja

Publikacija je nastala v okviru projekta Living Landscape (Živa krajina Krasa: raziskovalni in izobraževalni projekt na področju prepoznavanja in valorizacije čezmejne dediščine in okolja) oziroma programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija, ki se financira iz sredstev evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev. Projekt je potekal pod okriljem Občine Devin Nabrežina in v sodelovanju z Univerzo na Primorskem kot vodilnim partnerjem. 

Deli novico:

:) |  28 .05. 2015 ob  11: 35
Bravo ! Za zgled :)