ODZIVI NA NAPOVEDANO SODBO: Se obetajo novi incidenti v Piranskem zalivu?

Slovenija

Ne glede na to, kakšna bo odločitev arbitražnega sodišča, bo pustila grenak priokus ne le v Sloveniji in na Hrvaškem, temveč tudi v mednarodnemu pravu, ocenjuje danes Večernji list. Novi list opozarja, da je po 29. juniju možno pričakovati zaostrovanje odnosov med Zagrebom in Ljubljano, pa tudi nove incidente v Piranskem zalivu.

Objava sodbe bo prelomnica, ker se bo končalo delovanje sodišča, ki je za Hrvaško v zadnjih dveh letih izgubilo kredibilnost, legitimnost in tudi legalnost, meni komentatorka Večernjega lista.

Hrvaški premier Andrej Plenković je včeraj ponovil hrvaška stališča, da Hrvaška nikakor ne bo zavezana z odločitvijo arbitražnega sodišča v sporu o meji, ki bo objavljena 29. junija. Izpostavil je, da Hrvaška ostaja odprta za pogovore s Slovenijo o vseh odprtih meddržavnih vprašanjih, vključno z mejo.

"Začelo se bo tudi zelo občutljivo obdobje, ko bodo politiki z obeh strani meje v interesu vseh morali ohraniti hladno glavo, se izogibati zmagoslavju, težkim besedam, odločitvam in potezam, ki bi lahko na kateri koli način ogrozili odnose med državama, predvsem pa odnose med prebivalci na obeh straneh meje," piše zagrebški časnik.

"Upamo, da ne bo nikomur padla na pamet uporaba ali grožnja s silo zaradi uresničenja katerega koli cilja," so še zapisali.

Dodali so še, da so se začeli tudi nekateri postopki po mednarodnem pravu, ki so posledica prisluhov pogovorom med slovenskima agentko in arbitrom, kar je po hrvaškem mnenju pripeljalo do kontaminacije arbitražnega postopka. Del mednarodnih pravnih strokovnjakov je opozoril, da je treba nujno ponovno oceniti vlogo arbitrov, ki jih imenujejo stranke v postopku, kot je Slovenija imenovala Jerneja Sekolca ter koliko je sploh možno, da bodo nepristranski, kar je pogoj za njihovo delo.

Andrej Plenković

Neodvisnega nadzora ali mehanizma za oceno kontaminiranosti postopka in neodvisnosti sodnikov ni, sumi in negotovost pa sta največji grožnji pravu, sklenejo.

Zunanji minister Karel Erjavec je dejal, da ima MZZ v okviru medresorske skupine pripravljenih kar nekaj scenarijev v zvezi z implementacijo razsodbe arbitražnega sodišča. Poudaril je, da bo Slovenija odločbo spoštovala.

Zagrebški časnik v ločenem prispevku ponavlja stališča hrvaškega državnega vrha, da Hrvaška ne bo priznala odločitve arbitražnega sodišča ter da je tako kot Slovenija pripravljena na objavo sodbe 29. junija.

Jutarnji list navaja izjave hrvaškega zunanjega ministra v odhodu Davorja Iva Stiera, da odločitev arbitražnega sodišča ne zadeva Hrvaške. Izpostavlja njegove besede, da od mednarodne skupnosti ali članic EU ne pričakuje, da bi povedali, ali ima prav Slovenija ali Hrvaška, temveč da obravnavajo spor kot dvostransko vprašanje in zahtevajo dialog med Ljubljano in Zagrebom.

Borut Pahor

Časnik spominja, da je mednarodno združenje pravnikov leta 2015 ocenilo slovensko kompromitiranje arbitraže kot enega izmed desetih primerov, ki so vplivali ne spremembo mednarodnega prava v negativnem smislu, ker je kompromitiran mehanizem arbitraže kot takšen.

Predsednik republike Borut Pahor je opozoril, da morebitna zaostrovanja odnosov in same retorike na koncu ne bi pomagala ne eni in ne drugi strani. "Vendarle vsi skupaj dobro vemo, da sporazumu in nalogi arbitražnega sodišča, da določi meje, ni alternative", je za TVS povedal Pahor.

Novi list danes piše, da Hrvaška ne sme obrniti hrbta mednarodnemu pravu. Dodaja, da bo poskus uresničevanja sodbe postavil hrvaško diplomacijo na resno preizkušnjo. "Treba je pričakovati zaostrovanje odnosov med Ljubljano in Zagrebom, kot tudi nove incidente v Piranskemu zalivu," ocenjuje reški časnik.

Čeprav je težko pričakovati, da bo pričakovani slovenski pritisk obrodil sadove, ko gre za bistvo spora, to zagotovo ne bo ustavilo Slovenije, da bo storila vse za uresničevanje sodbe. Novi list poudarja, da je Slovenija pripravljena uporabiti vsa sredstva pritiska, kot je bilo v zadnjem času, ko je postavila žičnato ograjo ob meji s Hrvaško, grozila hrvaški turistični sezoni, vztrajala pri teranu ter napovedala blokado vstopa Hrvaške v območji schengna in evra.

Deli novico:

@Sergio |  21 .06. 2017 ob  09: 08
kaj misliš, da hrvati nimajo davkarije in zmeraj lačne države? DDV je višji kot pri nas, verjetno so tudi drugi davki tam tam, če ne višji. V bistvu me res zanima, kaj bi si ti ljudje izbrali, če bi imeli možnost izbire.
Sergio |  20 .06. 2017 ob  23: 06
Mene zelo zanima kaj bodo rekli prebivalci treh zaselkov ob Dragoniji...ko bodo dobili Slovenske davke,racune..
Djabe |  20 .06. 2017 ob  18: 47
Kar koli in koliko koli hrvati dobijo dobijo zastojn mi smo jim to podarili v vsakem primeru smo sami sebi postavili mejo že 1991 in tako je in tako bo.
Gremo  |  20 .06. 2017 ob  18: 44
Gremo spizdit malo morja dokler še ni arbitraže gremo v umag z štenjaki , ali lavorji in si napolnemo naš bazen pa še kakšno ribo če bo mogoče
istriajani smo in bomo bili dobri sosedi  |  20 .06. 2017 ob  17: 37
ali je meja malo bolj sem ali malo bolj tam ..... navadnega istrijana točno boli patak ...... vedno smo dobri sosedi !!!!!!!!
največji probleme imamo doma , ozioma jih delajo .. .... TEŠ 6 , DUTB , 2 TIR ....... in še in še ......
@Zvezdan | danes ob 14:00 |  20 .06. 2017 ob  16: 39
Zvezdan, kaj ce bi dvorisce tvoje hise postalo skupno, zame in zate? Se strinjas?
Zvezdan |  20 .06. 2017 ob  14: 00
Hrčke je strah. Mejo bo pač potrebno spoštovati, nihče pa ne ve kje bo potekala.
Meni osebno se postavlja eno drugo vprašanje. Koliko je še takih točk, ki jih Hrvati še morajo urediti z bivšimi republikami nekoč skupne države. Kdo pravi, da je Jadransko morje samo Hrvaško. Kaj so oni za to morje naredili. Nekoč je bilo to morje skupno od vseh državljanov Juge. Kdo pravi, da zopet ne more postati skupno?
To kar se jim sedaj dogaja v Piranskem zalivu je mala malica, šele uvertura.
Upravičeno so lahko v strahu.
bruno |  20 .06. 2017 ob  13: 04
je zanimiva ta debata okoli meje, ko se sploh še neve kakšna odločitev bo. Glede na zgodobinske vire je pa očitno le to, da tudi če SLO dobi to kar sta se izpogajala Drnovšek- Račan, je SLO še vedno v izgubi, saj je slovensko ozemlje izgubljeno že desetletja pred odločitvijo mednarodnega sodišča, hrvati so pa v tem času zadevo obrnili sebi v prid. Upamo, samo lahko, da SLO v zameno za morsko mejo (katere HR nebo nikdar spoštovala in se bodo vedno dogajali incidenti s strani HR) nebo izgubila dober del kopenske meje. Je pa res, da bi se morali SLO in HR sami dogovorit za mejo, pri tem pa SLO ne bi smela klečeplazit in hrvatom jasno povedat kako in kaj in jih postavit na mesto kejr jim pripada.
geza |  20 .06. 2017 ob  12: 37
Slo politiki so preveč sigurni da bo Slo dobila kar hoče,me zanima kaj bodo povedali če bo pa Slo zgubila a bodo politiki se tako glasni,še malo počakajmo,...
ma... |  20 .06. 2017 ob  12: 24
ne razumem...govori se vedno kot da je slovenija ze dobila celotni piranski zaliv in del hrvaske obale....

resno mi ni jasno pa saj se ni nic znano...

hrvati so pred volitvami in valda pumpajo.... mi pa smo vedno v volitvah tako da smo jim zelo podobni..

erjavca bi bilo treba izgnat iz drzave in bi slovenci lepse ziveli....

prav me zanima koliko bo slovenija silila k spostovanju odlocitve arbitrov ce potegnejo crto ravno ven iz dragonje proti italiji....
Vladoiu |  20 .06. 2017 ob  11: 49
Zagrebški in ljubljanski mediji in politiki nepotrebno provocirajo incidente. Ni problema. Naj se dogovorijo za kraj in se pokoljejo med sabo. Mi v Istri pa bomo prijeli tistih pet umaskih in piranskih ribičev za ušesa in Joškeca za ja...., pa bo mir.