Odprtje Muzeja solinarstva prestavljeno za nedoločen čas

Piran

Muzej solinarstva, ki pod okriljem Pomorskega muzeja Piran deluje v Fontaniggah v Krajinskem parku Sečoveljske soline, naj bi se danes na prvi aprilski dan po zimskem premoru zopet odprl. A temu ne bo tako, kot pravijo v muzeju, je njegovo odprtje prestavljeno za nedoločen čas.

"Odprtje muzeja ni možno, ker vlada RS (Ministrstvo za okolje in prostor) letos še ni zagotovila potrebnih finančnih sredstev za delovanje muzeja v letu 2015," so pojasnili v Pomorskem muzeju Piran, ki je ustanovitelj in skrbnik Muzeja solinarstva. Od leta 2011, ko je začel veljati novi načrt upravljanja Krajinskega parka Sečoveljske soline, namreč Muzej solinarstva od vstopnine v park ne dobiva denarja. "Prav tako mu je bilo onemogočena pridelava in prodaja soli muzejskega solnega fonda," so povedali v muzeju. Zato se je država leta 2011 zavezala, da bo ta izpad prihodkov nadoknadila s proračunskim denarjem, ki pa ga je vsako leto manj. Financiranje je po pogodbi iz leta 2012 znašalo 25.000 evrov, leta 2014 le 19.800 evrov. "Sofinanciranje je bila nekakšna kompenzacija za izpad lastnih prihodkov iz naslova vstopnin in prodaje muzejske soli in je znašalo približno polovico nekdanjih lastnih prihodkov muzeja," je ocenil Franco Juri, direktor Pomorskega muzeja.

Kot nam je pojasnil Juri, se je od leta 2011 nekdanji "eko-muzej", kjer so stari solinarji in njihovi učenci ter strokovno osebje muzeja v živo prikazovali tradicionalni način pridobivanja soli, omejil na zbirke v štirih obnovljenih solinarskih hišah, solna polja pa niso bila več v domeni muzejskega osebja.

Kljub temu je lani muzeju uspelo opraviti kar nekaj del, od vzdrževanja zbirk, popravila objektov, restavriranja predmetov, do soudeležbe v dveh gostujočih razstavah o solinarstvu v tujini, organizacije 10-dnevnega mednarodnega tabora prostovoljcev Soline 2014, organizacije dveh fotografskih razstav in ene okrogle mize ter plačila interpretatorjev in zunanjih sodelavcev muzeja, ki skrbijo za vodenje v muzeju. "Menim, da smo delovali skrajno racionalno in dokazali, da z razmeroma majhnimi sredstvi uspemo zagotoviti privlačen in bogat muzej v najbolj zapostavljenem delu starih solin," je za Regional povedal Juri.

Ministrstvo za okolje in prostor je sedaj muzej obvestilo, da letnega sofinanciranja ne bo. O tem, da Pomorski muzej brez namenskih sredstev in brez trženja vstopnin ne more zagotoviti delovanja muzeja, so iz Pirana obvestili ministrstvo, ob tem pa direktor dodaja: "Pričakujemo, da bodo sredstva vsaj v znesku lanskega leta zagotovljena. V nasprotnem primeru ne bomo mogli zagotoviti odprtja muzeja."

Na ministrstvu iščejo rešitve

"Kljub zavedanju o pomenu Muzeja solinarstva za park, na MOP za leto 2015  proračunskih sredstev za ta namen nismo uspeli zagotoviti," so potrdili tudi na Ministrstvu za okolje in prostor in dodali, da zato poskušajo še v tem tednu poiskati druge rešitve, in sicer v sodelovanju z upravljavcem parka in Ministrstvom za kulturo.

Deli novico:

Kakšni |  01 .04. 2015 ob  20: 25
Bumbarji so v tej občini Piran.No ja tam kjer je SD zraven niti bolje ne more biti.lp
@slaba država |  01 .04. 2015 ob  14: 30
Ne država, slab je direktor.
swingerji |  01 .04. 2015 ob  12: 28
še bo luštno
umetni kaos |  01 .04. 2015 ob  11: 13
Mogoče pa želijo prikazat te soline kot nek kaos, da jih kupec Telekoma ne bi želel kupiti .Tako bi le te ostale v lasti države ali občine Piran , ki pa na žalost ni dober lastnik niti tistega kar ima do sedaj v lasti :(
tudi soline |  01 .04. 2015 ob  09: 01
hrvatom :(
Koprčan |  01 .04. 2015 ob  08: 01
Čimprej prodat te soline tujcu, ker pri domačih lasnikih nikoli ni denarja.
slaba država |  01 .04. 2015 ob  07: 44
19.800 EUR država ne uspe zagotoviti? Halo? Mislim - HALO?!
slaba država |  01 .04. 2015 ob  07: 36
19.800 EUR država ne uspe zagotoviti? Halo? Mislim - HALO?!