OBETA SE NAM MASOVNA STAVKA JAVNEGA SEKTORJA: Na ulice gre 15 sindikatov

Slovenija

V pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, je 15 sindikatov ustanovilo koordinacijo stavkovnih odborov in se dogovorilo za stavko 24. januarja. Na ta dan bodo organizirali tudi shod v Ljubljani, je za STA pojasnil Počivavšek.

Razlog za stavko, ki so ga v omenjeni pogajalski skupini javnosti predstavili pred dvema tednoma, je ta, da vlada zavrača možnost, da bi se hkrati pogajali o odpravi anomalij pri vrednotenju delovnih mest v javnem sektorju nad 26. plačnim razredom in o odpravi tistih odstopanj, do katerih je prišlo zaradi spremenjenega vrednotenja zdravniških delovnih mest.

Kot je za STA pojasnil Počivavšek, je v koordinaciji stavkovnih odborov za zdaj 15 od 28 sindikatov, ki so sicer v tej pogajalski skupini, utegne pa se jim pridružiti še kdo.

Januarja bodo tako po njegovih navedbah stavkali v različnih dejavnostih, denimo na področju vzgoje in izobraževanja, veterine, kulture, carine, farmacije, sociale, zdravstva in tudi na Radioteleviziji Slovenija. Zaradi različnosti poklicev je zato težko enoznačno pojasniti način stavke, nekateri imajo pri stavki tudi zakonske omejitve, je opozoril in pojasnil, da bodo način izvajanja stavke pojasnjevali posamezni sindikati.

Na dan stavke bodo v Ljubljani organizirali shod, na katerem bodo opozorili na svoje zahteve, če se do takrat ne bo nič premaknilo, pa bodo aktivnosti zaostrili, sledila bo še stavka v prvem tednu februarja, je napovedal Počivavšek.

Kot je pojasnil že na novinarski konferenci pred dvema tednoma, je hkratno pogajanje o obeh navedenih vprašanjih "edini način, ki bi preprečil nastajanje vedno novih anomalij in neskončno nadaljevanje pogajanj o spremenjenem vrednotenju posameznih skupin delovnih mest".

Poleg tega hkratnega pogajanja pa so med stavkovne zahteve zapisali tudi, da zahtevajo najpozneje s 3. januarjem tudi začetek odpravljanja še preostalih varčevalnih ukrepov, vključno z osemodstotnim znižanjem vrednosti plačnih razredov po zakonu za uravnoteženje javnih financ iz leta 2012. Prav tako zahtevajo zagotovitev sredstev delodajalcem za povečane stroške dela.

Predstavniki Počivavškove pogajalske skupine se bodo sicer popoldne udeležili nadaljevanja krovnih pogajanj o plačnih anomalijah, ne pristajajo pa na dosedanjo vladno ponudbo. Poleg njihove napovedane stavke bo januarja tudi opozorilna stavka poklicnih gasilcev, za februar so stavko napovedali v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz).

Deli novico:

BEKO |  19 .12. 2017 ob  18: 24
Res je da je anomalij v tem sistemu preveč, toda daleč je od tega da so pogajanja kot jih zahteva sindikat edini način da se anomalije popravijo. Prej bi rekel da bi pripeljale do nevzdržnih razmer v celotni plačilni politiki in financah države. Obzirom na to da ne gre za finančno ugrožen del delovne populacije PREDLAGAM naslednje. Da se odlokom omeji jo plače zaposlinih v javnem sektorju na 90 ODSTOTKOV sedanjih plać in ustanovi TELO, , naj se imenuje kakorkoli, poznavalcev in finančnih strokovnjakov ki bi , v roku pol leta, vsekakor po parlamentarnih volitvah , vladi predložili nov plačni sistem celotnega javnega sektorja vključno z javno upravo in izbranimi predstavniki ljudstva.Resnica je da je v sedanjem plačnem sistemu ogromno anomalij in da sedaj poslušamo samo tiste ki menijo da so prikrajšani, tisti drugi pa lepo molčijo. In tistih 90 odstotkov je prav zaradi njih. In še nekaj.Z profesorji smo se ustavili na regulaciji dodatnih zaslužkov, posebej izven delovnega časa, prek popoldanskih SP-jev in pdb. In tega je tudi , povejmo temu tako, dosti tudi na nižjih nivojih, naj si bodo to učitelji in vzgojitelji, poklicni gasilci in drugi, ki z svojo dejavnostjo neposredno zmanjšujejo prihodke javnih zavodov. In so ponavadi na čelu ali v prvi vrsti gromonikov proti državi. Fantje, ne gre tako. Ko greš gospodarju, vsaj čevlje si očistit treba.
"naši" zdravniki- |  19 .12. 2017 ob  15: 31
javni prostituteki za zdravniška opravićila. pa še nesposobni po vrhu.
yasuo |  18 .12. 2017 ob  18: 37
bližajo se volitve in v javnem sektorju niso neumni da ne bi izkoristili te priložnosti za dvig svojih prihodkov sedaj ko imajo svoje na oblasti
lahko se zgodi nesreča in bo naslednja oblast desničarska ; ta pa jim zna povedat ene dve
čuk |  18 .12. 2017 ob  18: 16
pismo...kaj če bi gospodarstvo štrajkalo en mesec ..me zanima kje bi bili šoldi za javni sektor in državo...hm predlog zapremo vse firme v gospodarstvu in jih preselimo v tujino ....pa da vidimo kje denar za proračunu in javnemu sektorju...v gospodarstvu delamo več kot 8 ur ...efektivnih a večina javnega sektorja hm sam bil prisoten večinoma hodiš v službo in filozofiraš v sistemu ki so si ga semi sebi zgradili , in vedno več visokošolskih znanstvenikov za podpirat vednoveč univerz...za kasirat šolde...da posameaznih branžah ne govorimo...plačujemo davke in zavarovanja in nato še plačujemo javne usluge....
ko vidiš |  18 .12. 2017 ob  15: 56
tiste *** v belih haljah iz gornje fotke te lahko prime samo srat!!...