Obeležili 70. obletnico nacističnega poboja več tisoč Sintov in Romov

Slovenija

V Mariboru so se danes spomnili 70. obletnice poboja več tisoč Sintov in Romov v nacističnem taborišču Auschwitz-Birkenau. Po besedah direktorja Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor Marjana Toša je bilo to poglavje zgodovine veliko desetletij prezrto, zato porajmos mnogi označujejo tudi kot pozabljeni holokavst.

S prireditvijo Noč, ko so violine obmolknile so obeležili 2. avgust, dan spomina na žrtve porajmosa. Na večer 2. avgusta 1944 so namreč nacisti ukinili t. i. Zigeunerlager (cigansko taborišče) v Auschwitz-Birkenauu in v eni sami noči, t. i. Zigeunernacht (ciganska noč), v plinskih celicah kruto pobili več kot 4000 Sintov in Romov.

Natančno število žrtev porajmosa, kakor se imenuje nacistični genocid nad Romi in Sinti, ni znano. Po nekaterih ocenah je pod nacisti umrlo več kot 80 odstotkov evropskih Romov.

"Za razliko od holokavsta, torej tragedije nad Judi, o holokavstu nad Romi in Sinti vemo bore malo. Šele v zadnjih desetletjih tudi z znanstvenim raziskovanjem prodiramo naprej in prihajajo na plano številke o umorjenih Romih in Sintih, ki se gibljejo od 500.000 pa do poldrugega milijona v globalnem okviru. A ta številka še ni dokončna," je za STA pojasnil Toš.

S takšnimi prireditvami, kot je bila današnja, želijo javnost opozoriti tudi na žrtve med slovenskimi Romi in Sinti, katerih število prav tako šele ugotavljajo.

Slavnostna govornica Alenka Markov iz sektorja za človekove pravice pri ministrstvu za zunanje zadeve je izpostavila, da so Romi in Sinti še danes marginalizirani in stigmatizirani. "Soočajo se z omejitvami, ki niso le posledica nizke izobrazbene strukture in nizke zaposljivosti, ampak tudi predsodkov," je dejala.

"Pomembno je, da storimo korak naprej kot družba. Da se zavemo neupravičenosti stereotipov, s katerimi se naši romski prebivalci soočajo vsakodnevno, in da si prizadevamo za to, da bomo postali resnično družba strpnosti, spoštovanja drugačnosti in človeškega dostojanstva," je dodala.

Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor je dogodek, ki je prvi takšen doslej, organiziral v sklopu projekta Kamnite solze, ki ga je v letih 2014−2016 podprla Mednarodna zveza za spomin na holokavst (IHRA). Z njim naj bi ubrali celovit pristop k dolgoročni viziji spominjanja in učenja ter programom spominskih prireditev v čast žrtvam holokavsta in porajmosa.

Deli novico:

Solinar |  02 .08. 2014 ob  02: 18
Kaj pa za tisoče mrtvih Palestincev, kdaj bo tale obletnica Jevrejev za "svobodo"...
SoVraG |  01 .08. 2014 ob  17: 54
Samo židi in romi so trpeli. Slovane pa so imeli radi nemci, ne?