Obala: Mladi z veliko idej in kritičnim očesom

Obala

Kulturno izobraževalno društvo PiNA je v okviru projekta »ADD: Dvig ravni aktivnega državljanstva in krepitev socialnih kompetenc mladih v obalnih občinah« minuli vikend izvedla aktivnosti, usmerjene v povečanje aktivne, enakopravne vključenosti in participacije mladih v lokalnem okolju. Ugotavljanje varnosti v mestnih središčih in kolesarski dogodek PAZIBUŽO sta tako mlade med 16. in 30. letom aktivirala k izražanju svojega mnenja in podajanju rešitev za boljše življenje vseh v obalnih mestih.  

Vodeni sprehodi so bili namenjeni mladim ženskam, ki živijo, delajo ali se šolajo v mestnem jedru. "Ženske nismo samo najbolj ranljiva skupina, kar se tiče varnosti v smislu kriminalitete, temveč tudi bolj čustveno dojemamo prostor v vseh pogledih," je povedala Sara Čok, koordinatorica sprehodov, aktivistka za trajnostni razvoj, ki zaključuje študij krajinske arhitekture. Aktivnost, ki se je izvedla v Piranu in Kopru, je izhajala iz okoljske psihologije, pri kateri se ljudi vključuje v procese načrtovanja prostora. "Na tak način ljudje prostor vzamemo za svojega in imamo zato do njega drugačen odnos. Postali smo družba, ki išče izkušnje, v kar se je specializiralo potrošništvo. Namesto, da bi to znanje vlagali v mestna središča, sta tako energija in znanje usmerjena v nakupovalna središča."

Na rekreativnem kolesarskem dogodku z imenom Pazibužo pa se je skupina mladih kolesark in kolesarjev podala na pot od Kopra do Pirana ter pri tem ugotavljala, ali je omenjeno relacijo možno varno prekolesariti brez kršenja cestnoprometnih predpisov in katera so tista mesta, ki bi s primernejšo ureditvijo zagotavljala večjo varnost ter nenazadnje zadovoljstvo kolesarjev in drugih uporabnikov teh površin. "Prebivalce obalnih občin se veliko spodbuja k uporabi Poti zdravja in prijateljstva – Parenzane, vendar smo se danes s kritičnim opazovanjem zavedali njenih številnih pomankljivosti in nevarnosti. Mlade in druge ciljne skupine bi morali pogosteje vprašati za mnenje. Če bi imeli občutek, da naša beseda šteje, bi bilo zainteresiranosti za tovrstne aktivnosti še več," je povedal Aleks Barilar, eden od udeležencev kolesarskega dogodka. Dogodek je vodila Neža Flajs, turnokolesarska vodnica Obalnega planinskega društva Koper, ki prav tako zaključuje študij krajinske arhitekture.

Podana mnenja in predlogi bodo zbrani v analizi stanja na področju mladine v obalnih občinah, v okviru katere Mestna občina Koper, Občina Izola in Občina Piran pripravljajo popis spodbud, ukrepov in aktivnosti, ki jih izvajajo za mlade. Nevladne organizacije pripravljajo popis mladinskih organizacij in organizacij za mlade, Kulturno izobraževalno društvo PiNA pa, v sodelovanju z različnimi izobraževalnimi institucijami in istitucijami za mlade, izvaja tudi raziskavo med mladimi (vprašalnik o zadovoljstvu mladih v obalnih občinah: TUKAJ).

Deli novico: