Obala brez knjižnic, galerij, Pomorskega muzeja?

Slovenija

Danes obeležujemo dan slovenskih splošnih knjižnic, ki pa utegne biti zadnji za knjižnici v Piranu in Izoli. Ministrstvo za javno upravo je namreč pripravilo predlog intervencijskega zakona, v katerem predlagajo ukinitev javnih zavodov, ustanovljenih s strani občine, ki imajo manj kot 15 zaposlenih. Ukrep pa ne bi prizadel le omenjenih ustanov, temveč tudi nekatere druge primorske kulturne domove, muzeje, galerije in športne zavode.

Mestna knjižnica Izola

Osnutek predvideva, da javni zavodi, katerih ustanoviteljice so občine in imajo manj kot 15 zaposlenih, po novem letu ne bi bile več pravne osebe. Predlog po navedbah ministrstva za javno upravo nikakor ne pomeni ukinjanja dejavnosti zavodov, temveč racionalizacijo podpornih dejavnosti s povezovanjem manjših zavodov, poudarili so tudi, da gre zgolj za predlog, posredovan v medresorsko in širšo razpravo in ne dokončno sprejet sklep. A že sama ideja o nižanju stroškov delovanja tovrstnih zavodov na takšen način, je dvignila veliko prahu.

V igri tudi obalni zavodi

Na Obali bi bilo na udaru precej predvsem kulturnih institucij, denimo piranska in izolska knjižnica, Pomorski muzej Sergeja Mašere, Obalne galerije, Avditorij Portorož, pa denimo Ljudska univerza, za las pa bi šlo mimo ukrepa koprsko gledališče s 16 zaposlenimi. "Mestna knjižnica Izola je ena izmed 58 splošnih knjižnic, ki izvajajo kakovostno knjižnično dejavnost, zato je število prebivalcev, obiskovalcev, izposojenih knjig in programov le nekaj kriterijev, ki bi jih morale zajeti analize in bi jih morali narediti pred sprejemom tako ostrega poseganja v avtonomijo zavodov," je predlog ministrstva za Regional komentirala Marina Hrs, direktorica Mestne knjižnice Izola in ga označila za "skrajno birokratsko potezo, s katero računajo na prihranek  5 milijonov evrov pri vseh javnih zavodih, ki imajo 15 ali manj zaposlenih."

"Če bo zakon sprejet, je vprašljiva kakovost storitev, v katero so bila vložena desetletja, kajti  kultura in bralna kultura nista danost sama po sebi, ampak  nenehen proces, ki ga v skladu z zakonodajo in stroko opravljajo strokovno usposobljeni zaposleni. Birokrati, ki  se ne ozirajo  v prihodnost in ohranjanje kulture, knjige in branja,  lahko s tako nepremišljenim ukrepom v kratkem času povzročijo nepopravljivo škodo, zato menim, da bi morali zavodi ohraniti status pravne osebe," je še jasna Hrsova, ki dodaja, da prizadevanja za družbo znanja ne posegajo v temelje, na katerih se ta gradi, kar dolgoročno pomeni  ohraniti  knjigo, jezik in kulturo in izboljševati doseženo kakovost ter narediti korak naprej. Predlagani ukrep pa je po njenem mnenju popolno nasprotje vsega tega.  

Deli novico:

xxl |  24 .11. 2014 ob  20: 22
Vsi bi šparali, samo ne pri sebi.... Bog ljudje - nekateri šparamo že več let - dihamo na škrge!!!! V gospodarstvu SMO VSI NA KOLENIH - če smo sploh še živi. In nekateri se zgražate, ker je končno predlagan en pameten ukrep?
Je pa to samo kaplja v morje.... Pogljete npr. današnje Finance - kakšne mastne plače si izplačujejo naši "socialno" naravnani sindikalisti - za bruhat!
Bog pomagaj Sloveniji---
Xyz |  24 .11. 2014 ob  19: 28
V Trstu npr. so vse muzeje združili pod eno streho. En direktor.
Tisti direktorji, ki so bili prej v visokem plačilnem razredu pa nazaj v nižji plačilni razred.

Tu bi pa bili vsi direktorji.

Yes |  24 .11. 2014 ob  19: 24
Združevanje, en sam direktor.
Upokojitve in par odpovedi delovnega razmerja (nepotrebnim direktorjem) pa je.
Plačilo odškodnin nepotrebnim direktorjem, ki jim je bilo nekrivdno odpovedano delovno razmerje je cenovno dosti cenejše kot trenutno stanje. Kjer se plačuje, plačuje rezultata pa ni.

Tudi tu preveč birokracije na "višjih" mestih.
Vsi bi nekaj napredovali.
Denarja neomejenega seveda ni.
kuzla |  23 .11. 2014 ob  11: 03
Še to sem hotela napisat:
ko se tako odločate in vidite sovražnike v ljudeh, ki delajo v teh zavodih, se nevede opredeljujete proti svojim ljudem! Potem pa nastopi kakšna velika kriza ali vojna in evo: beli proti rdečim, pa zeleni proti oranžnim... pa brat brata ubije, brez veze!

Meditrate gente, meditate!
Mario |  23 .11. 2014 ob  11: 00
Take zaplankane odločitve so pogubne za državo, za ljudi, za narod!
Taki zakoni povlečejo za seboj še cel kup drugih, totalno negativnih odločitev in točno tako se začne razpad države. Potem pa pridejo glavni financarji na svetu in rešijo vse tako, da vsi skupaj postanemo njihovi sužnji... kolikor še nismo!
kuzla |  23 .11. 2014 ob  10: 27
Prav iz večine spodnjih komentarjev je videti kako zelo so ljudje neizobraženi, če ne nerazgledani!

Bi jaz vas videla kako bi delovali, če bi res ukinili določene zavode! Ne nazadnje pa veje iz vsakega posameznika neka sovražnost, ki nima ne glave ne repa. Točno vsak od nas pozna koga, ki dela na kakšen od zavodov, pa ni tja prišel niti po vezah in niti, ker bi ga nastavili! V teh zavodih dela na stotine ljudi po celo Sloveniji, ki so se izobrazili in so tam pridni in pošteni!

Po drugi strani pa je grozljivo tudi to, da se kar odločite in določite kateri zavodi lahko obstajajo kateri pa ne. Sploh pa ne pomislite na dejstvo, da je za temi predlogi še kaj več kot ukinitev. Morda se bodo nekateri spomnili finančne krize pred 2. Sv. vojno, ko so oblasti po celi Evropi začele ukinjati zavode. Najprej manjše, nato še velike.

Cele bolnišnice so bile zaprte, ljudje pa na cesti! Zdravniki in medicinske sestre na cesti, ljudje bolani doma. Verjetno to hočete, ko tako navijate, da se ta majhni zavodi zaprejo?!?!
soseda |  22 .11. 2014 ob  22: 51
Zakaj konec? Večinoma bo zadostovalo, če nekaj študentov zaposlijo in bodo zadostili zakonskim zahtevam.
Izolan |  21 .11. 2014 ob  15: 44
Ja tako je če se voli tistega, ki samo obljublja in ima za seboj neznane obraze brez konkretnega programa in še manj da bi o njegovem konkretnem delu govorila dejanja. Zmagati z obljubami in nato nanje pozabiti lahko stori tisti, ki ve da imajo volilci spomin zlate ribice.
Slovenceljska nekulturnost ... |  20 .11. 2014 ob  18: 37
-1
neizobraženost, nekultiviranost, fovšija, primitivzem in balkanizem veje iz spodnjih komentarjev. Drhal, ki si ne zasluži lastne države.
Juri |  20 .11. 2014 ob  17: 52
Juri v koprske muzeju, Juri v piranskem muzeju...........................
Zasluge za ......................................
Pjerro |  20 .11. 2014 ob  17: 49
Pravilno je tako. Javni zavodi do 15 ljudi, to je odlagališče politično zaslužnih podpornikov določenih strank.Dobivajo redne, visoke plače, pozimi so na toplem, poleti na hladnem. Ni jim treba skrbeti za nič na tem svetu, kot to, da si zagotovijo redni dotok denarja zase in zavod. Delavci, ki vse to financirajo pa krvavi pot točijo na mrazu, vročini in to za par sto evrov na mesec. Lopate in krampe bi jim dal v roke in marš na poplavljena področja in plazišča po Sloveniji, da bodo vsaj videli, kako se služi denar. To bo vzgojno in podučno za pijavke in lenuhe.
Dejstvo je |  20 .11. 2014 ob  17: 12
V kolikor bi občina do sedaj upravljala z javnimi zavodi v skladu z zakoni in za njihovo delovanje imela sprejete zastavljene cilje na področju javnega interesa ter ustrezen nadzor spremljanja ,izvajanja učinkovitosti nalog, tega ukrepa ne bi bilo potrebno sprejeti.Stanje pa zahteva spremembe in racionalizacijo ter depolitizacijo javnih zavodov.
1