Ob obalo so priplavali luški klobuki

Tako kot vsako leto so obalni pas morja tudi letošnji začetek poletne sezone obiskale meduze. Zaradi zapletov pri financiranju monitoringa imajo sicer strokovnjaki z Morske biološke postaje Piran letos manj rednih podatkov o njihovi pojavnosti, predvsem v vodah stran od obale, iz prejšnjih let pa vedo, da se uhati klobučnjaki rojevajo kar na luških pomolih in v marinah.

Ožig uhatega klobučnjaka (na fotografiji) ali morske cvetače zaznajo le redki.

Večino vrst meduz s prostim očesom težko opazimo, saj so mikroskopsko majhne. "Zaradi velikosti in včasih tudi človeku nevarnega ožiga največ pozornosti vzbujajo klobučnjaške meduze," razlaga Alenka Malej (na fotografiji desno) z Morske biološke postaje Piran. V severnem Jadranu, vključno s Tržaškim zalivom, so znanstveniki že v 19. stoletju zabeležili množične pojave nekaterih vrst klobučnjaških meduz. Med njimi so najbolj pogoste uhati klobučnjaki (na fotografiji), veliki klobučnjaki, mesečinka, kompasna meduza in morska cvetača. "Med navedenimi klobučnjaškimi meduzami najbolj neprijetno opeče mesečinka, ožig uhatega klobučnjaka ali morske cvetače zaznajo le redki," pojasnjuje Malejeva.

Rojevajo se na luških pomolih

Polipi uhatega klobučnjaka, katerega meduze v severnem Jadranu pogosto opažamo med januarjem in junijem, se razmnožujejo nespolno in se pritrjujejo na luške ter pomole drugih pristanišč in marin. "V okviru raziskovalnega programa smo spremljali številčnost in razmnoževanje polipov tri leta," pravi morska biologinja, zato tudi vedo, da se med novembrom in marcem ti prečno delijo, tako pa nastanejo efire, ki odplavajo in zrastejo v meduze. Te se razmnožujejo spolno, po oploditvi nastane ličinka, ki se pritrdi na podlago in razvije v nov polip. Tako je krog sklenjen.

Te dni smo v morju opazili tudi kompasno meduzo.

Za druge vrste ni natančnih podatkov

"Za druge vrste klobučnjakov v našem morju nimamo tako natančnih podatkov o njihovem razmnoževanju oziroma življenjskem ciklusu," še dodaja Malejeva. Morske cvetače so pogostejše v toplem delu leta, najštevilnejše in največje morske klobuke pa opažajo jeseni in pozimi. Mesečinka se v severnem Jadranu pojavlja redko. Ker nima pritrjene polipne faze, jo k nam zanesejo tokovi iz južnega Jadrana oz. Sredozemskega morja.

Deli novico:

Toni |  19 .07. 2015 ob  11: 17
To, da niso izpolnili obljubljanja tov. župana (hvala bogu), da bomo imeli ob semedelski cesti zastonj kopališče, pove koliko je v tem zalivu čiste oziroma za kopanje primerne vode ?! Tu so vseprej kot narediti nekaj za ljudstvo, osebni interesi nekaterih koritni kov !
@hm hm |  05 .06. 2015 ob  17: 15
-1
Da je voda iz pipe boljša kot tista v morju to ni dileme in vejo tudi otroci,ki hodijo v vrtec.Kaj se skriva v naši morski vodi,to vedo samo tisti,ki so ukinili monitoring o vodah.Po domače povedano jemanje vzorcev morske vode,edino če nisi ti naredil analize,pa si tukaj tako pameten !
hm hm |  05 .06. 2015 ob  16: 24
voda je pitna, jo pijem že 37 let iz špine prekuha se samo poleti ko pride do primankovanja zaradi suše....pa mi ni nič, no razen da mi je še en tič zrasel :P
kopalna voda je voda kjer ni nevarnih in toksičnih bakterji v njej, katere škodljivo delujeo na kožo in prebavo.....če pa vodo piješ in jo preveč popiješ ti je pač slabo, pa sicer morska voda ni pitna.....
satir |  05 .06. 2015 ob  13: 06
Solidario...dej nehaj pompat!
Solidarijo |  05 .06. 2015 ob  12: 18
-1
Najpomembneje kar je, je da že nekaj desetletij nimamo pitne vode na obali in vsi večinoma pijejo iz plastenk. V Rižano se stekajo insekticidi, herbicidi, pesticidi, fekalije iz bivše Vesele doline (Hrastovlje pomeni Kristo Vie) in je dosti klora notri, da ni pitno razen če se prekuha. Tudi z vodnjaki je podobno marsikje. Treba ustavit letališče Portorož, ker je povezano to onesnaževanje. Človek nima kril kot Božji Angel. Raje v sanjah budno sanjat in napravit astralno projekcijo z ljubljeno osebo. Se da-kot opisuje Carlos Castaneda HaleluJah
še nekaj o kopalni vodi |  05 .06. 2015 ob  11: 36
-1
primerna kopalna voda pomeni tudi banja z nekaj milnice,eno je pitna voda drugo kopalna voda
gugi |  05 .06. 2015 ob  11: 36
-3
ke mona... zanima ga pena...
ni podatkov |  05 .06. 2015 ob  10: 28
Podatkov ni ne o kakovosti morja ne o količini in vrstah meduz,Mi,ki smo pogosto na morju vemo,da je letos ogromno teh uhatih in tudi kompas meduz,ki te tudi opečejo če te oplazi.Kakovost morja pa ni idealna iz razloga,da je v koprskem zalivu jvse manj rib.Razlog bi lahko bil,da morje v njem ni več primerno za njihovo življenje,lahko samo ugibamo.Posledice so to verjetno od poglabljanja v Luki Koper.Nekateri sedaj planirajo o neki plaži ob obali Koper-Izola,kjer bi se ljudje kopali,država pa nima denarja za monitoring voda.Res smešno !
Vprasanje |  05 .06. 2015 ob  10: 25
Mene pa je vedno zanimalo zakaj se ob dolocenih delih obale pojavlja pena taka kot je dinimo na zgornji sliki?