Ob delu z evropskimi sredstvi naj se preprečijo zlorabe

Slovenija

Predstavniki Evropske komisije so danes na konferenci s slovenskimi organi in Transparency International v Ljubljani pozvali, naj se ob delu z evropskimi sredstvi preprečijo morebitne zlorabe. Pravosodni minister Goran Klemenčič je ob tem ocenil, da se je EU zelo pozno in sramežljivo začela ukvarjati z vprašanjem korupcije in zlorab.

V finančnem obdobju 2014-2020 bodo v Sloveniji v okviru kohezijske politike vložene več kot tri milijarde evrov, v skladu z novimi pravili pa imajo nacionalni organi izrecno obveznost, da uvedejo sorazmerne ukrepe za preprečevanje goljufij, namenjene prepoznavanju in odpravljanju morebitnih področij tveganja.

Generalni direktor direktorata Evropske komisije za regionalno in mestno politiko Walter Deffaa je zato na konferenci izpostavil, da imajo EU in nacionalni organi skupni interes, da zavarujejo evropska sredstva, ki morajo bit porabljena za zagotavljanje rasti in ustvarjanje novih delovnih mest.

Izkušnje po njegovih besedah sicer kažejo, da vključevanje civilne družbe v projekte lahko v veliki meri prepreči korupcijo. "Letos smo na pomembni točki, saj je začetek nove finančne perspektive, zato pozivam vse, ki so vključeni v porabo sredstev EU, da se pri tem borijo proti zlorabam," je poudaril.

V Sloveniji nova orodja za odkrivanje nepravilnosti

Služba vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko se je po besedah državne sekretarke Alenke Smerkolj zaradi tega usmerila v zgodnejše odkrivanje nepravilnosti z nekaterimi novimi orodji. Uspešnost doseganja rezultatov, kot je dejala, ogrožata prav korupcija in goljufije, ki tudi zmanjšujeta zaupanje državljanov v porabo evropskih sredstev.

Po njenih besedah sicer izkušnje kažejo, da se velika večina poročanih nepravilnosti zgodi v začetnem delu projekta. "Vesela sem, da se v Sloveniji doslej nismo srečali z velikim številom nepravilnosti, saj smo poročali o le 14 sumih nepravilnostih v vrednostih 10 milijonov evrov. Ta sredstva pa niso bila izgubljena, temveč so se prerazporedila," je poudarila.

Klemenčič je ob tem izpostavil, da sredstva EU niso tuj denar, ki nam je bil podarjen, temveč gre za naš denar. "Če krademo ta denar, krademo sami sebi," je poudaril. Dodal je še, da je sistem prijav, poročanja in nadzora porabe sredstev zapleten zaradi usmeritev samega delovanja v Bruslju, kot tudi zaradi implementacije v državah članicah. "Kompleksnost pa je sovražnik transparentnosti," je še dejal.

Deli novico: