NOVOSTI NA PODROČJU ČAKALNIH DOB: Uvaja se še ena stopnja nujnosti, obveznosti tudi za bolnike

Slovenija

V nedeljo se bosta začela uporabljati novela zakona o pacientovih pravicah in pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov, ki za bolnike in izvajalce prinašata več novosti, zlasti na področju urejanja čakalnih dob in seznamov. Po novem bo na napotnicah stopnja nujnosti zelo hitro, izvajalci bodo morali prečiščevati čakalne sezname.

Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Ana Medved je na današnji novinarski konferenci opozorila, da morajo bolniki, ki imajo še neizkoriščene napotnice s stopnjo nujnosti hitro ali redno oz. delovne naloge z datumom pred 7. januarjem, te napotnice predložiti izvajalcem oz. jih izkoristiti do 21. januarja, sicer napotnica oz. nalog ne bo več veljaven.

Zdravniki bodo z začetkom prihodnjega tedna lahko napotovali tudi s stopnjo nujnosti zelo hitro. Ta napotnica se bo uporabljala tudi pri sumu na maligno obolenje, dopustni čas čakanja pa bo 14 dni. Sicer pa ostajajo napotnice s stopnjo nujnosti nujno, hitro in redno, pri katerih se uporabljajo do sedaj veljavne najdaljše dopustne čakalne dobe.

Bolniki odgovorni za spremljanje veljavnosti napotnic

Po novem bodo morali bolniki skrbno spremljati datum napotnic. Napotnice s stopnjo nujnosti redno bodo lahko izkoristili še naslednji dan po tistem, ko jo bo izdal zdravnik, s stopnjo zelo hitro še pet dni ter s stopnjo hitro in redno 14 dni. Če se v tem času ne bodo naročili, napotnica ne bo več veljavna, je povedala Medvedova.

Izvajalci bodo lahko po novem s čakalnih seznamov črtali tiste bolnike, ki čakajo na operativni poseg, pa bodisi niso zmožni zanj bodisi ga zaenkrat ne želijo opraviti. Tako naj bi prišli do realnih čakalnih dob. Takšen bolnik, ki bi bil črtan s čakalnega seznama, bi lahko pozneje ob izpolnjevanju pogojev lahko prišel prej na vrsto.

Le enkrat brez opravičila

Če se bo bolnik želel uvrstiti na čakalni seznam, pri čemer bi čakal nad dopustno čakalno dobo, mu bo moral izvajalec pojasniti, pri katerih izvajalcih lahko pride na vrsto v okviru dopustne čakalne dobe. Če to ne bo mogoče pri nobenem izvajalci v Sloveniji, potem bo moral bolnika obvestiti o možnostih čezmejnega zdravstvenega varstva.

Bolnik se bo lahko le enkrat opravičil, da ne bo prišel na poseg ali pregled, če za to ne bo imel objektivnega razloga. To bo lahko storil najpozneje 10 dni pred terminom, sicer se ga bo črtalo s čakalnega seznama, napotnica pa bo neveljavna. Ponovno se bo lahko na čakalni seznam pri istem izvajalcu na isto storitev uvrstil po treh mesecih.

Deli novico:

batman |  17 .01. 2018 ob  04: 00
Kaj se ne bi raje vprašali ZAKAJ je toliko pacientov in zakaj ljudje tako zelo in na veliko zbolevajo?
Imam občutek, da je zdravstvo postalo religija. Povprečen državljan verjame v zdravnika in zdravila. Saj je že stalnica, da ko pride pacient iz ambulante in ne dobi kakšno zdravilo, meni, da je zdravnik slab!

Seveda pa je razlog tolikih bolnikov predvsem v slabi prehrani. Kar vam dušni pastir - zdravnik ne bo razložil, ker on sam živi od vas, bolnih. Predelna hrana, ki jo povprečen zahodnjak poje čez dan, zagotovo ne prinese zdravja. Da o vseh dodanih kemijah vsepovsod niti ne govorim...

Potem pa je tu še pretirana higiena ali razkuževanje preko vseh meja. Kdor ne razume, da je zgolj kakšen procentek škodljivih organizmov okoli nas, vsi ostali pa so za nas prekleto pomembni, ne bo nikoli zdrav živel v sožitju z naravo.
Končno |  16 .01. 2018 ob  17: 18
nekaj pametnega. JE pa to samo del problema.
hitro, hitreje, express-no |  16 .01. 2018 ob  15: 59
in potem te TIK-TAK zašuštrajo "lege artis"!............................
XXL |  16 .01. 2018 ob  15: 47
bla,bla,bla....bla,bla,bla.... samo nabiranje političnih točk, samo preusmerjanje pozornosti iz bolj pomembnih tem... tudi če se dvignejo minimalne plače za 10%, še vedno se ne da preživet! Država naj zniža davke, prispevke, trošarine, DDV,...