Nove napetosti med Izraelci in Palestinci

Svet

Izrael je danes zaprl območje mošeje Al Aksa in močno okrepil navzočnost policije v Jeruzalemu. Ukrepe je judovska država sprejela, potem ko je bil znani izraelski desničarski skrajnež Jehuda Glik v sredo zvečer huje ranjen v strelskem napadu, policija pa je nato davi ubila palestinskega osumljenca za napad. Dogajanje je prineslo nove napetosti.

Na motociklu streljal na Glika

Napadalec na motociklu je v sredo zvečer streljal na Glika in ga huje ranil, njegovo stanje pa je danes resno, a stabilno. 48-letni Glik je znan po zahtevah, da se judovskim vernikom zagotovi pravica do molitev na območju mošeje Al Aksa oz. Tempeljskega griča, v času napada pa je ravno zapuščal razpravo o tej temi, poročajo tuje tiskovne agencije.

Jeruzalemska policija je zgodaj davi ubila palestinskega osumljenca za strelski napad. Policisti so obkolili njegovo hišo v soseski Abu Tur v vzhodnem Jeruzalemu, streljati pa začeli, ko je nanje ogenj odprl osumljenec, je povedal predstavnik policije Miki Rozenfeld. V hiši naj bi našli pištolo, pred njo pa motocikel. Ubitega osumljenca naj bi po 11 letih leta 2012 izpustili iz izraelskega zapora.

Glika naj bi za tarčo izbrali palestinski skrajneži

Po navedbah očividcev naj bi napadalec na motociklu v sredo zvečer identiteto Glika potrdil tako, da je z njim izmenjal nekaj besed, nato pa ga je ustrelil v prsi, trebuh, vrat in roko ter pobegnil. Vodja poslanske skupine vladajoče desno usmerjene stranke Likud Moše Fajglin je v odzivu na napad poudaril, da so Glika za tarčo izbrali palestinski skrajneži, ki so nasprotovali njegovemu aktivizmu glede molitev na Tempeljskem griču.

Izrael je v odgovoru na napad zgodaj davi odredil zaprtje tega območja za vse obiskovalce, tako Jude kot muslimane, zatem pa je premier Benjamin Netanjahu odredil še občutno okrepitev policijske navzočnosti v Jeruzalemu.

Ob tem je mednarodno skupnost pozval, naj ukrepa proti tistim, ki podpihujejo nasilje v mestu. Na prvem mestu pa je po njegovem mnenju treba umiriti strasti. "Nobena stran ne bi smela zakona jemati v svoje roke," je poudaril. Netanjahu je sicer krivdo za napad pripisal palestinskemu predsedniku Mahmudu Abasu, češ da naj bi s pozivi Palestincem, naj z vsemi sredstvi vernim Judom preprečijo obisk območja mošeje Al Akse, podpihoval nasilje.

Odločitev Izraela o zaprtju omenjenega območja pomeni vojno napoved?

Abas pa se je danes na dogajanje odzval s še ostrejšimi besedami. Kot je dejal, odločitev Izraela o zaprtju omenjenega območja pomeni vojno napoved. "Nevarna izraelska eskalacija je napoved vojne palestinskemu ljudstvu in njegovim svetim krajem ter arabskim in islamskim narodom," je povedal Abasov tiskovni predstavnik Nabil Abu Rudejna.

Območje mošeje Al Akse je tretji najsvetejši kraj islama, pa tudi najbolj svet kraj za Jude, ki ga pojmujejo kot Tempeljski grič, ker naj bi tam nekdaj stala dva judovska templja. Nemuslimani sicer lahko obiščejo območje, a judovski verniki tam ne smejo moliti.

V zadnjih tednih so se pojavile govorice, da namerava Izrael ta status quo spremeniti, kar je sprožilo niz spopadov na območju. Napetosti na območju sicer vladajo že mesece.

Deli novico:

Solinar |  31 .10. 2014 ob  01: 53
Ameriko in Izrael je treba osamiti bolj kot Cubo...