NOVA ŠTUDIJA O KAJENJU: Koliko smrti povzroči ta razvada?

Zdravje

Kajenje povzroči eno od desetih smrti na svetu, od tega polovico zgolj v štirih državah, je ugotovila danes objavljena študija o kajenju. Smrtnost zaradi kajenja pa bi se lahko še povečala. Med letoma 1990 in 2015 se je zmanjšal delež dnevnih kadilcev, povečalo pa se je njihovo število, še kaže študija.

"Kajenje ostaja drugi največji dejavnik tveganja za zgodnjo smrt in invalidnost. Zato je treba za nadaljnje zmanjšanje vpliva okrepiti nadzor nad tobakom," je povedala ena od avtoric študije z Univerze v Washingtonu Emmanuela Gakidou. Največji dejavnik tveganja je sicer visok krvni pritisk, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Leta 2015 je dnevno kadil vsak četrti moški in vsaka 20 ženska na svetu, kar je precej manj kot pred 25 leti. Leta 1990 je namreč kadil eden od treh moških in ena od 12 žensk, je pokazala raziskava konzorcija, v katerem je sodelovalo več sto raziskovalcev. Študijo so objavili v medicinski reviji The Lancet.

Število dnevnih kadilcev se je medtem povečalo za sedem odstotkov, in sicer z 870 milijonov leta 1990 na 930 milijonov leta 2015. Do povečanja števila kadilcev je prišlo predvsem zaradi povečanja svetovnega prebivalstva.

Število smrti, povezanih s kajenjem, je v 25 letih naraslo za 4,7 odstotka na 6,4 milijona. Polovico smrti zabeležijo zgolj v štirih državah, in sicer v ZDA, Rusiji, Indiji in na Kitajskem. Smrtnost zaradi kajenja pa bi se lahko še povečala, predvsem v državah v razvoju, ki za tobačna podjetja predstavljajo nove trge.

Nekaterim državam je s kombinacijo višjih davkov, opozoril na embalaži in izobraževanih programov uspelo znižati delež kadilcev. Med države, ki so bile pri tem najuspešnejše, sodi Brazilija. Tam se je namreč delež dnevnih kadilcev med moškimi znižal z 29 na 12 odstotkov, med ženskami pa z 19 na osem odstotkov. Medtem se deleži v Bangladešu, Indoneziji in Filipinih niso spremenili.

Delež dnevnih kadilcev pa se je zvišal med Rusinjami, in sicer za štiri odstotke, trend pa je podoben tudi v nekaterih afriških državah.

Raziskava Globalno breme bolezni temelji na kadilskih navadah v 195 državah in območjih med letoma 1990 in 2015.

Deli novico:

en vic |  07 .04. 2017 ob  13: 46
prijateljica vpraša drugo prijateljico:" a se teb tud po sexu kadi?" ta druga odgovori:" ne vem, nisem še nikoli pogledala!"