NOVA PODOBA PIRANSKE RAMPE: Kultni kiosk se seli v muzej

Piran

Okolje Piran danes pričenja z zamenjavo kioska na vhodni rampi za v staro mestno jedro Piran. Dotrajan kultni kiosk K67 bodo odstranili, preselili ga bodo v Ljubljano, v Muzej za arhitekturo in oblikovanje, kjer bo kot tehnična dediščina dobil dostojno domovanje.

"Kiosk K67 ni več primeren za naše potrebe, zato smo ga primorani zamenjati," so sporočili iz Okolja Piran. Novi kiosk je izdelan na podlagi idejnega projekta o elementih urbane opreme za opremljanje javnih površin v občini Piran in v skladu s kulturno-varstvenim soglasjem, ki ga je izdal Zavod za varstvo kulturne dediščine Piran.

Nabavna vrednost novega kioska znaša 19 tisoč evrov, dobavitelj pa je podjetje REM d.o.o. iz Trebnjega.

Nov montažni objekt bo vseboval tri prostore: predprostor (garderobo), sanitarno kabino za zaposlene in delovni prostor, pisarno z blagajno z drugim izhodom iz mesta. Projektant objekta, ki je zasnovan kot tipski zabojnik, v celoti izdelan v tovarni (vključno z instalacijami in priključki), je arhitekt Boštjan Voda, ki je zasnoval objekt modularno, z oblikovanjem preprostih volumnih in igro polno-prazno. Oblikovanje je zreducirano na minimum, je nevsiljivo in neobremenjujoče do okolice, v katero bo kiosk postavljen.

Kiosk K67 je bil zasnovan leta 1966 kot družina petih prostorskih modulov, narejen v takratni najnaprednejši tehnologiji iz poliestra in poliuretana. Prvi predstavitvi 1969 je sledila masovna serijska proizvodnja, ki je vzbudila pozornost svetovne strokovne javnosti, proizvajalcu pa prinesla izjemen mednarodni prodajni uspeh.

Mednarodne objave v časopisih ob koncu 60' in 70' so vzbudile pozornost Muzeja moderne umetnosti iz New Yorka, ki ga je leta 1970 umestil v zbirko oblikovanja 20. stoletja.

K67 je ustrezal vsaki lokaciji in kontekstu, enote so uporabljali posamično ali v skupinah, prilagojenih različnim potrebam, za trafike, manjše delavnice, cvetličarne, za okrepčila in prigrizke, parkirna plačilna mesta, informacijske pisarne, prodajalne vstopnic, turistične pisarne ipd. V industriji so jih uporabljali kot pisarne, zaščitene pred hrupom, priročne servisne delavnice, vratarnice, ohišja merilnih naprav ipd.

Izvoz je potekal intenzivno zlasti v osrednjo in vzhodno Evropo in Rusijo pa tudi v zahodno Evropo, Ameriko, na Japonsko ter vse do Nove Zelandije.

Deli novico: