NLB za objavo podatkov o slabih posojilih išče 'izhod v sili'

Za podržavljeni NLB in NKBM se bo sredi oktobra iztekel rok, do katerega bosta morali v skladu z najnovejšo novelo zakona o dostopu do informacij javnega značaja objaviti podatke o tistih slabih terjatvah, ki so ostale pri njiju. V NLB o tem obveščajo svoje stranke in iščejo načine, da bi uveljavitev zahtev preprečili ali ublažili posledice.

"V NLB bomo po najboljših močeh storili vse, kar je v skladu z veljavno zakonodajo dopustno, da zaščitimo interese naših strank," je, kot so danes sporočili iz NLB, napovedal predsednik uprave banke Janko Medja. V banki pa še vedno preučujejo možnost za podajo pobude za ustavno presojo te novele, so zapisali.

Najnovejša novela zakona o dostopu do informacij javnega značaja je začela veljati 19. julija, po njej pa niso javni le podatki o slabih posojilih, prenesenih na Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), kot je to urejala prejšnja novela, ampak tudi o tistih slabih terjatvah, ki so ostale na podržavljenih bankah, torej zaenkrat v NLB in NKBM. Ti morata podatke o njih po stanju na presečni datum 20. december 2013 objaviti do 19. oktobra.

Podržavljene banke bodo morale o slabih posojilih, ki so ostala pri njih, objaviti podatke, kot so vrednost posla, naziv kreditojemalca, opredeljen s firmo in sedežem pravne osebe, datum sklenitve pogodbe ter podatki o vrsti in predmetu zavarovanja. Tako je to storila DUTB 17. julija, ko je objavila podrobnejše informacije o slabih posojilih, ki sta jih nanjo prenesli NLB in NKBM.

Banke, njihovo stanovsko združenje in centralna banka so že ob sprejemanju nove novele takšni ureditvi močno nasprotovale. Menile so, da najeda načelo zaupnosti in prekomerno posega v bančno skrivnost, da obstajajo višji interesi, kot je interes razkrivanja, predvsem ohranjanje stabilnosti bančnega sistema in preprečitev, da bi se likvidnostna kriza spremenila v krizo solventnosti, ter da ureditev posega v ustavne pravice bank, ki jih zadeva.

Združenje bank Slovenije je poleti ugotovilo, da bi formalno lahko vložilo pobudo za začetek postopka za oceno ustavnosti tega zakona, vendar pa ne bi moglo argumentirati pravnega interesa. V NLB in NKBM so, kot je v tistem času pisal Dnevnik, že takrat razmišljali o tej možnosti.

Deli novico:

frskec |  22 .09. 2014 ob  18: 53
Toliko bodo mleli, da na koncu ne bodo prišla ven nobena imena. Ko bo rabilo, bomo davkoplačevalci dokapitalizirali NLB, oni pa nam ne bodo povedali komu so denar podarili. Dobesedno je denar podarjen, ker vedo, da ne bo nikoli vrnjen.
Dragi Medja, kje boš nastrgal milione € za odpisane, al nam boste spet ,,vzeli,, preko davkov, ker mi teh milionov ne želimo dati? Idejo sicer imam, da se te milione nastrga iz Janševega in Rupeljnovega računa, ker sta ona dva vso to afero sploh začela.
sveti jurij |  22 .09. 2014 ob  17: 28
Kaj v tej državi res ni nikogar, ki bi tem kriminalcem v bankah stopil na prste?
ščitit |  22 .09. 2014 ob  17: 26
lopove, ne stranke...normalno, saj imate lepe provizije, banda skorumpirana