V zadnjih dneh odmevajo nevzdržne razmere na ljubljanski urgenci, nastale tudi zaradi porasta okužb v zimskem času, ter se vrstijo pozivi ministrici Milojki Kolar Celarc k ureditvi razmer v zdravstvu. Tudi v koaliciji so včeraj ponovili pričakovanja do ministrice, ki naj bi jim prihodnji teden predstavila projekt skrajševanja čakalnih vrst.
V ljubljanskem kliničnem centru so v zadnjih dneh opozorili na porast števila bolnikov in pomanjkanje bolniških postelj. Minuli konec tedna so bolnike z okužbami dihal na urgenci obravnavali v roku šestih ur, tisti, ki so morali ostati v bolnišnici, pa so na prosto posteljo čakali več kot 16 ur. Da imajo dvakrat več virusnih obolenj kot v običajnih razmerah, pa danes poročajo tudi iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor. Za gripo so zboleli tudi nekateri zdravstveni delavci, a zagotavljajo, da še obvladujejo situacijo.
Na ministrstvu za zdravje so v pisnem sporočilu pojasnili, da so seznanjeni z izrazitim povečanjem pacientov z okužbami dihal in obolelih z gripo, predvsem med starejšo populacijo, med katero ima večina že primarne težke kronične bolezni, kar še posebej povečuje priliv pacientov v Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana. Zagotavljajo tudi, da so v stiku z vodstvom, ki je prostorsko stisko, ki je nastala zaradi večjega števila nenadno obolelih, začelo reševati že minuli teden.
Dolgoletna gradnja novega urgentnega bloka
Ob prostorski stiski na ljubljanski urgenci je sicer ponovno v ospredje prišlo vprašanje dolgoletne gradnje novega urgentnega bloka.
Na ministrstvu so včeraj zagotovili, da se ministrica Milojka Kolar Celarc zaveda težav, zato je v proračunu za leto 2015 in letošnje leto zagotovila 23 milijonov evrov za dokončanje druge faze gradnje urgence. Z gradnjo in rekonstrukcijo urgentnega bloka UKC Ljubljana je predvidena predvsem premestitev oddelkov interne prve pomoči in splošne nujne medicinske pomoči, so navedli.
Dela po navedbah ministrstva potekajo po načrtu in bodo predvidoma končana marca 2017. Sredstva za nadaljevanje projekta so planirana in potrjena tudi v proračunih za leti 2017 in 2018, v višini približno 35 milijonov evrov za naslednje faze.
Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki. Več o možnih nastavitvah piškotkov
To so piškotki, ki so potrebni za delovanje spletnega mesta.
'ngnSession' - glavni piškotek, ki vzdržuje sejo in se izbriše s potekom seje. Seja privzeto poteče po 2 urah
'OAID' - piškotek potreben za namene oglaševanja, ne shranjujemo nikakoršnih podatkov. Potreben je za preprečevanje podvojenih klikov ter dvojnega prikazovanja. Poteče po 1letu.
'ngnCookies' - piškotek, ki si za 364 dni zapomne vaše nastavitve glede piškotkov
'ngnFacebook' - piškotek, ki si za 364 dni zapomne vaše nastavitve glede Facebook piškotkov
'ngnTwitter' - piškotek, ki si za 364 dni zapomne vaše nastavitve glede Twitter piškotkov
'ngnGoogle' - piškotek, ki si za 364 dni zapomne vaše nastavitve glede Google piškotkov
Piškotki za Facebook vtičnike, ki med drugim vključujejo gumb 'Všeč mi je' in možnost komentiranja izdelkov in novic. Piškotek za to storitev nastavi facebook.com v primeru, da ste to stran že kdaj prej obiskali in poteče v 2 letih.
Piškotki za Twitter vtičnike, ki med drugim vključujejo gumb 'Tweet' in možnost prikazovanja povezanih tweetov. Piškotek za to storitev nastavi twitter.com v primeru, da ste to stran že kdaj prej obiskali in poteče v 2 letih.
Vtičniki za Google+ platformo, ki vključuje +1 gumb. Piškotek za to storitev poteče po 6 mesecih.