NESMISLI SLOVENSKE BIROKRACIJE: Nastaja mednarodni škandal? Italijani ne morejo do strokovnega izpita

Koper

Zaradi zahteve po znanju slovenščine več italijanskih študentov oz. diplomantov fizioterapije na Alma Mater Europaea ne more priti do strokovnega izpita. Na ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da omenjeni diplomanti za delo v domovini ne potrebujejo strokovnega izpita, italijanski diplomanti pa so se oz. še se bodo pritožili na institucije EU.

Težave italijanskih študentov oz. diplomantov na zasebnem visokošolskem zavodu Alma Mater Europaea (AME) naj bi izvirale iz napačnega prenosa evropske direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij v slovensko zdravstveno zakonodajo.

V Sloveniji mora namreč fizioterapevt za polno priznanje poklicne kvalifikacije po diplomi opraviti še pripravništvo in strokovni izpit. Prvih 18 italijanskih diplomantov AME, kjer študij poteka tudi v italijanščini, je po pripravništvu v Italiji strokovni izpit uspešno opravilo s tolmačem, kar omogoča zakon o upravnem postopku, druge diplomante pa na ministrstvu zavračajo, saj naj bi morali že ob prijavi na strokovni izpit predložiti potrdilo o znanju slovenščine, so pred dnevi poročale Finance. Kot je še navedel časnik, so italijanski fizioterapevti pred časom zoper Slovenijo zaradi tega vložili pritožbo na Evropsko komisijo, napovedujejo tudi sodni spor ter ne izključujejo odškodninske tožbe zoper odgovorne osebe na ministrstvu za zdravje.

Nastaja mednarodni škandal

Direktor AME Jurij Toplak je poudaril, da so italijanski študenti, ki so zadnja tri leta študirali v Kopru, zdaj v stiski, poleg tega pa zaradi tovrstne grobe kršitve evropskega prava nastaja mednarodni škandal.

Po Toplakovih podatkih je bilo v prejšnjem študijskem letu pri njih vpisanih 1112 študentov, od tega 227 tujih. V tujem jeziku sicer izvajajo več programov, kar zakonodaja dovoljuje, če se program izvaja tudi v slovenskem jeziku. Zaplet okoli strokovnega izpita je prizadel skupno okoli 200 študentov oz. diplomantov. V preteklem študijskem letu je bilo v vseh treh letnikih študija fizioterapije vpisanih 162 italijanskih študentov. Do danes sta diplomirala 102, od tega jih je strokovni izpit pri ministrstvu uspešno opravilo 18, in sicer maja lani. Kot je še omenil Toplak, so njihovi študenti samoplačniki.

Gre za absurdno situacijo

Med študenti fizioterapije, ki ne morejo pristopiti k strokovnemu izpitu, je tudi Giuliano Tomasotti. Kot je pojasnil, so se on in njegovi kolegi vpisali na študij fizioterapije, preden je stopilo v veljavo določilo, da se strokovni izpit opravlja v slovenskem jeziku.

"Če je obstajal namen zaustaviti diplome na ta način, bi nas morali o tem obvestiti in nihče se ne bi vpisal v študijski program," je ocenil Tomasotti in dodal, da v Kopru, kjer poteka študij, velja dvojezičnost, zato tam o italijanščini ni moč govoriti kot o drugem jeziku. Tomasottija so skupaj s kolegi pred dnevi sprejeli tudi v DZ, vmes že potrjeni minister za zdravje Samo Fakin pa jim je po besedah Tomasottija tudi že odgovoril, da gre za absurdno situacijo.

Nekateri kolegi so se sicer že pritožili na EU oz. imajo tak namen, pri čemer v svojih pritožbah posebej izpostavljajo določila evropskih direktiv, ki predvidevajo tako izpite v drugem jeziku ali s tolmačem ob zavezi, da se poklica ne opravlja do doseženega znanja slovenščine. "Po pravici povedano, glede na stanje ne bi rad začel s sodnimi postopki, vendar pričakujem, če že ne spremembe normativov, vsaj odstop od zakonske določbe," je še dodal Tomasotti.

Na ministrstvu za zdravje so spomnili, da je znanje slovenščine, ki je pogoj za opravljanje strokovnega izpita, potrebno za zagotavljanje kakovostne in varne obravnave pacientov. Glede evropske direktive o priznavanju poklicnih kvalifikacij pa so opozorili, da ta že v uvodnih določbah navaja, da se jo uporablja, ko so osebe že polno kvalificirane v določeni državi članici. Splošni sistem priznavanja kvalifikacij državam članicam tudi ne onemogoča, da za osebo, ki na njenem ozemlju opravlja poklic, uporabijo posebne zahteve glede uporabe poklicnih pravil, upravičenih s splošnim javnim interesom.

V kolikor ne nameravajo opravljati dela v Sloveniji, ne rabijo strokovnega izpita

Konkretno glede diplomantov AME na ministrstvu poudarjajo, da jim v Sloveniji zaključena izobrazba omogoča priznanje izobrazbe v Italiji: "V kolikor ne nameravajo opravljati dela v Sloveniji, ne rabijo strokovnega izpita, saj je ta namenjen opravljanju dela v Sloveniji in ne v drugih državah članicah Evropske unije."

Na ministrstvu so do zdaj prejeli 11 vlog italijanskih diplomantov za prijavo na strokovni izpit, prve vloge so prejeli v mesecu juniju. Kot so še navedli na ministrstvu, italijanskih študentov niso zavrnili, "smo pa jih opozorili na zakon o zdravstveni dejavnosti, ki kot obvezno sestavino prijave na strokovni izpit določa potrdilo o znanju slovenskega jezika".

Deli novico:

Diplome |  17 .09. 2018 ob  18: 41
Kaj pa tistih 700 menedžerskih diplom a so veljale? Ali so bile kupljene? Boo
zahtevamo dvojezičnost |  17 .09. 2018 ob  16: 25
da se na tem ozemlju izvaja zakon o dvojezičnosti ,tako kot je zapisano. Povsod, na UE ,šolah, javnih zavodih ,bolnicah ...itd. Kdor ne zna ne more delati v javnih podjetjih. Naj se nauči,naj gre v šolo in si sam plača šolanje.
Kar se tiče vrtcih, prendi Haso Mujota za roko je vse res. Slovenski in italijanski jezik naj se sliši povsod. LEP DAN
@Geostrategije  |  17 .09. 2018 ob  09: 45
Ma kaaaaj? do čiste kaaaaj? Ma si praw ena velika debela mona! Škoda komentirat take idiote kot si ti
@@jezik | včeraj ob 19:22 |  17 .09. 2018 ob  09: 17
Razen italijanskih otrok v italijanskih vrtcih ne bi smelo biti nikogar drugegea, saj so ustanovljeni za manjšino. To, da je drag, je laž, saj ga država subvencionira in si se napajal na raćun italijanske manjšine.
BOBO |  17 .09. 2018 ob  00: 07
Naša država zahteva nekaj , kar niti Kitajska nima.To ni primer samo v zdravstvu , ampak jih je državni aparat poln. Raznoraznih blokad , zahtev , prepovedi , ki so absurdne v arhitekturi , agronomiji , ekonomija je sploh eno leglo kretinadin konec koncev tam , kjer bi morali zakonodajo spremeniti , uvesti red , oziroma zakone , ki jih nekateri zlorabljajo ali pa dovolijo neumnosti , boh pomagaj.
ta s slovenščino za diplomante je višek idiotizma in ne vem kako en rektor na univerzi to ignorira. Vsaj posredoval bi pri komu. Do sedaj ni nič videti. Če pogledam na ureditev naših skladov glede zemljišč. Če pri nas odločiš , da ne moreš več obdelovati vinograda , ali oljčnika , pa bo z delom to nekdo nadaljeval , je nemogoče , ker moraš vinograd vrniti v prvotno stanje , populiti vse trte , oporo, zravnati z zemljo in tudi kakšno poslopje porušiti . Popoln idiotizem , potem pa je človek na novo postavljal vse , ker druge možnosti ni bilo, Najbolj pa me boli zakonodaja , ki dovoli nakup nepremičnin , kot je hotel Zlatorog ali pa Belvie na Bohinju ali pa bivša Nanos trgovina , ki gleda na Prešernov trg . Ljudje z denarjem kupijo nepremičnino in jo potem nalašč držijo zase da propada v posmeh vsem tujcem , ki to opazujejo in si mislijo svoje . V drugih državah ti to pustijo nekaj časa , potem pa ti opalijo davek , kot da bi z nepremičnino ali zemljiščem posloval . Hitro opustijo misel imeti za vsako ceno. Najboljše lokacije pri nas propadajo , Bled , Bohinj ;Obala , Ljubljana , v Benetkah bi te požrli. Pri nas pa veselo gledamo z občino in vsemi ostalimi , samo spomnite se na Ton City. Še danes stojijo zidovi ob cestah . SRAMOTA! Njiv zapuščenih je pa toliko , ljudje govorijo kako nismo samozadostni , drugi pa se borijo za imeti kakšen košček ali pa resni kmetje , ki se ne morejo širiti , saj so dali zemljo lenuhom. Mi pa naprimer cerkvi še vračamo , ker smo jim kao oropali gozdove.
Geostrategije |  16 .09. 2018 ob  20: 21
zanimivo | danes ob 20:01 -- oni niso Italijani. Pri nas so problem so Italijani oz. njihova manjšina, ki so še edina prepreka do čiste jugo-slovenske populacije.
zanimivo |  16 .09. 2018 ob  20: 01
imano pa dosti zaposlenih v zdravstvu zdravnikov in sester ki še zmeraj ne znajo slovensko!!! ali za nijh ne velja strokovni izpit in znanje slovenskega jezika !!!
CEPU |  16 .09. 2018 ob  19: 32
Reklama za visokošolske izobraževanja v Albaniji. V enem letu diplomiraš, eno leto obvezno začasno bivanje , za izpite ni potrebe da si zraven... Plačaš in se zabavaš. Na koncu je diploma v žepu. Zato jim ni do učenja in izpitov... Goljufi in kadri...
@jezik |  16 .09. 2018 ob  19: 22
-2
Moj otrok je bil v italijanskem vrtcu, pa nismo niti
Italijani niti Slovenci. Italijanski vrtec ni GRATIS tako kot si napisal, ampak sem ga drago plačeval.....
Jezik |  16 .09. 2018 ob  19: 09
V italijanske šole in vrtcev so vpisuje veliko kosovarjev, Rusov, ...in drugi tujci, ki z dvojezičnostjo v teh krajih nimajo nič. Seveda je to gratis ali emigratis...itd
Igor |  16 .09. 2018 ob  14: 24
Kdo pa bi prišel sploh študirat če se bi moral prvo naučit slovenščino ki jo govori milijon ljudi.
Ivo |  16 .09. 2018 ob  14: 21
To je vrt nateg študentov ker je bilo rečeno da bodo delali izpit v italijanščini.
1