NEMIRNA SEJA: Kaj porečejo ministri o zahtevi sindikatov javnega sektorja?

Slovenija

Vlada na dnevnem redu današnje seje formalno sicer nima predvidene obravnave pogajanj z javnim sektorjem, a pričakovati je, da se temu ne bodo mogli izogniti. Za dogovor s sindikati se namreč čas izteka, ob tem da je po sklenitvi sporazuma z zdravniškim sindikatom Fides vlada pred še težjo nalogo, saj so ostali sindikati zaostrili zahteve.

Zdaj namreč zahtevajo konec varčevanja in pričakujejo, da bodo s prihodnjim letom odpravljeni vsi še veljavni varčevalni ukrepi in bo vsem javnim uslužbencem s prihodnjim letom izplačan polni regres, polne pokojninske premije, prenehale pa bodo veljati omejitve pri delovni uspešnosti.

Uresničitev njihove zahteve bi pomenila približno 215 milijonov evrov. Če pa bi vlada ta scenarij želela preprečiti z interventnim zakonom, v sindikatih napovedujejo stavko.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je v ponedeljek napovedal, da bo z novo zahtevo sindikatov seznanil vlado. Sam sicer opozarja, da če denar nekomu daš, ga moraš drugemu vzeti.

Pogovor o tem pričakuje danes tudi ministrica za finance Mateja Vraničar Erman, ki je v torek ponovila, da veliko manevrskega prostora za višje povečanje odhodkov za te namene ni. Dogovor s sindikati je po njenih besedah zato ključen kratkoročni ukrep.

Kljub zaostritvi dogovor pričakujejo tudi v koalicijskih vrstah. Pričakovati je sicer, da bodo o zahtevah sindikatov spregovorili tudi koalicijski partnerji na rednem srečanju pred sejo vlade.

Vlada ima sicer danes na dnevnem redu med drugim predlog odloka o programu porabe sredstev sklada za podnebne spremembe v letih 2017 in 2018, po katerem je v letu 2017 načrtovanih za 16,7 milijona evrov, v letu 2018 pa za 20,9 milijona evrov ukrepov. Med drugim je predviden nakup novih železniških potniških garnitur na električni pogon in nakup novih okolju prijaznih avtobusov in minibusov ter izgradnja kolesarske infrastrukture. Razpravljala bo tudi o predlogu strateškega okvira prilagajanja podnebnim spremembam.

Poleg tega bo na mizi energetska bilanca Slovenije za leto 2016. Ker so potrebe Slovenije po energiji večje od domačih proizvodnih zmogljivosti, bo Slovenija v letu 2016 približno polovico potreb po energiji pokrila z viri iz uvoza, uvozna energetska odvisnost bo znašala okoli 46 odstotkov.

Na seji bo vlada med drugim odgovorila tudi na več kot 150 poslanskih vprašanj, večinoma poslancev SDS.

Deli novico:

QRS |  07 .12. 2016 ob  15: 55
FIDES - Kriminalni sindikat kriminalnih zdravnikov iz RS ! ...

( 9. člen Kolektivne pogodbe za zdravnike iz leta 1996, itd., itd., itd. !! ......... )