NASVETI POZNAVALCEV: Kako naročiti vino v restavraciji?

Kulinarika

Odnos do vina se v zadnjih letih hitro spreminja in kultura pitja vina je postala del že skoraj vsake kulture. V večini restavracij lahko pričakujemo, da nam bodo ob jedilnem listu ponudili tudi vinsko karto, ki vsebuje pester in raznolik izbor vin. V kolikor vino pijete le občasno in niste velik poznavalec, vam lahko naročanje vina predstavlja manjšo težavo. Da se prihodnjič, ko vam natakar v roke potisne vinsko karto, izognete zadregi, vam predstavljamo kratke nasvete, kako izbrati in naročiti ustrezno buteljko vina.

PRVI KORAK: Rdeče ali belo

Najprej se odločite, če želite rdeče ali belo vino. To izberete na podlagi jedi, ki jih nameravate naročiti. Če naročimo nekaj lahkega, kot je riba, solata ali piščanec, ob tem običajno naročimo belo vino. Ob močnejših jedeh, kot je rdeče meso, pa se odločimo za rdeče vino.

DRUGI KORAK: Cenovni razred

Nikar se ne bojte vprašati za cenejša vina. V restavracijah, kjer dobro skrbijo za svojo vinsko ponudbo, boste zagotovo lahko tudi po nižji ceni uživali v odličnem vinu. Pogosto se zgodi, da med cenejšimi vini odkrijemo tako, ki v okusih in kvaliteti povsem premaga dražje buteljke. S tem ko izločite dražje in manj dostopne, zmanjšate izbor in si močno olajšate izbiro.

 

TRETJI KORAK: Sommelier

Svetujemo vam, da prisluhnete tudi nasvetom sommelierja. V kolikor ga restavracija nima, povprašajte po osebi, ki o vinski karti največ ve. Nato mu postavite nekaj pametnih vprašanj.

1. Pričnite s tem, da mu pojasnite obe odločitvi, ki ste jih že sprejeli; rdeče ali belo vino in cenovni razred.

2. Z njim se boste morali nato pogovoriti o slogu vina. Polna, harmonična vina s sadnimi notami, kot je cabernet sauvignon ali chardonnay; ali bolj lahka in kisla vina kot sauvignon in sivi pinot. Če želite iti še korak naprej, se lahko osredotočite na geografsko lego vina – klimatske razmere in pogoje v vinogradih (zemlja, izpostavljenost soncu). Hladnejše podnebje povzroča višjo vsebnost kislin, toplejše in sončne razmere pa nižje kisline in višje ekstrakte. Da vam sommelier lažje svetuje, mu povejte iz katere regije prihaja vaše najljubše vino.

3. Naslednja izbira je sladkost vina. Ena najpogostejših napak je ta, da vprašate po suhem vinu. Razen v primeru da želite naročiti vino ob sladici, je običajno velika večina vin na vinski karti suhih. Vina si sicer po količini nepovretega sladorja od najmanj do najbolj sladkega sledijo: suho, polsuho, polsladko in sladko.

4. Ko predelate vse osnove pri naročanju, se vprašajte, če želite ostati pri tradicionalnih vinih, ki jih bolje poznate, ali ste bolj drzni in boste raziskali svet nepoznanega vina, ki v vašem okolju ni značilno in ga je težje dobiti.

Če nudijo izbrano buteljko tudi po kozarcih, prosite, če lahko vino najprej poskusite. Tako boste lahko vedeli kaj ste naročili, imeli boste pa tudi možnost spremembe naročila.

ČETRTI KORAK: Ocena

Preostane vam še zadnji korak. Vino ste naročili in natakar buteljko prinese k mizi.

1. Preverite etiketo in se prepričajte, da sorta in letnik ustrezata temu, kar ste naročili. Velikokrat se lahko zgodi, da letnika, ki je omenjen v vinski karti nimajo več in le tega zamenjajo z drugim. V tem primeru natakarja na to opozorite in si po potrebi vinsko karto še enkrat oglejte.

2. Natakar bo vino nato odprl in vam pokazal zamašek – pustite ga na mizi in ga ne vohajte. Zamašek lahko preverite s tem, da ga potipate in tako ugotovite, če je vlažen. Ko vam natakar nalije vzorec vina, kozarec primete na peclju in nikakor ne na zgornjem delu kozarca, saj boste s tem vino segreli in na kozarcu puščali vaše prstne odtise. Vino nežno zavrtite, povonjate in nato naredite požirek. Če je z vinom kaj narobe prosite natakarja za mnenje, v nasprotnem primeru pa mu dovolite, da ga postreže.

3. Na koncu poskrbite še za ustrezno temperaturo vina. Pri belem vinu se pogosto zgodi, da so postrežena preveč ohlajena. V tem primeru prosite natakarja, da ga odloži na mizo in ga ne polaga v vedro z ledom. Enako natakarja opozorite, če si želite, da bi bilo naročeno rdeče vino nekoliko bolj ohlajeno.

Deli novico:

@ |  27 .02. 2017 ob  14: 57
@zakaj ne.... eto svetujem ti da naredis tecaj vohanja zamaskov, poznam mnogo ljudi ki bi se rad udelezili kajti nismo vesci te specifike ocenjevanja.... po zamasku moz oceni ali je treba dekantirat..... tebi bi se Parker dvignil spomenik kajti niti on ni sposoben cesa takega....

@Ala su, vedno si lahko pil kaj ti pase... ce bi rad pil sladko penino ob t bonu nobeden ti ne bo rekel da nesmes ali da ni prav...

smernica lazje vino z lazjo hrano je koristna... ce ti nekdo prinese en Amarone della val pollicella ob fileju bele ribe... po prvem srku vina, nebos vec imel ideje kaj jes temu pac vodilo... ''poiskusi parirat vino s hrano'' pac bolej ti bo...

a vsebnost alkohola ni vedno pokazatelj moci voni... lahko imas visoke alkohole v relativno mladem in svezem vinu...

res da je nenavadno imeti izrazito niske alkohole v kompleksnih ma to je pa drugo... zadeva ni tako enostavna kot bi lahko zgledala... kajti alkoholi in kisline omogocajo podaljsevanje maceracije in konzervacije... tak oda vino z preniskimi alkoholi tezko doseze izrazito kompleksnost...

glede pa na malvazijo.... oh to pa se kako lahko poznam vec malvazij ki so kot rojene za T bone... bos pa tezko taiso malvazijo dal v kozarec ob ob kaki grdobini, skampih ali oslicu...preprosto jih je prevec...seveda ce ne govorimo o eni neuspeli kmecki malvaziji ki vse kar ima so izraziti alkovoli... tisto ponavadi ni dobro niti za spric...
Ala šu |  27 .02. 2017 ob  09: 01
Novi trendi v uživanju vina ne ločujejo več na belo - ribe, perutnina, lahki siri, solate in rdeče - meso, divjačina, močni siri...
Piješ kar ti paše in verjemi, noben sommelie te ne bo grdo gledal, če boš pil Malvazijo s 14,0 alkoholne stopnje in jedel T-bone steak.
@Zakaj ne |  27 .02. 2017 ob  08: 54
In kaj bi ti dekantiral, zamašek? ;-)
LorD |  26 .02. 2017 ob  21: 06
Jaz naročim rakijo in nikoli ne zgrešim! :)
Zakaj ne |  26 .02. 2017 ob  10: 43
Zamašek ne povohajte? Svaka čast tistemu, ki je samo kopiral ta članek in pojma nima o vinu. Zamašek se vedno povoha, saj tako ugotoviš lahko ali je kvaliteten (svez) in če ga je treba dekantirat.