NAJVEČJO GROŽNJO KRAJINSKEMU PARKU STRUNJAN PREDSTAVLJAJO LJUDJE: Povečan obisk, brezglavo parkiranje, kurjenje in sidranje

Piran

Med največje izzive pri upravljanju Krajinskega parka Strunjan sodi obvladovanje obiska in z njim povezanih posledic, v prvi vrsti prometa, je za STA ocenil vršilec dolžnosti direktorja javnega zavoda Robert Smrekar. Rešitev vidi v osveščanju javnosti in razvijanju trajnostnih oblik turizma.

Delo javnega zavoda pri opravljanju njegovih osnovnih nalog, t.j. varstva naravnih vrednot in biotske raznovrstnosti ter krajinske pestrosti, je tako po Smrekarjevi kot tudi po oceni sveta zavoda na zadovoljivi ravni. "Opažamo, da pravzaprav nekih velikih groženj ni. Še največjo grožnjo predstavlja povečan obisk parka," je Smrekar ocenil za STA.

Največji problem tako predstavlja obvladovanje obiska in posledic, ki so z njim povezane, zlasti kar se tiče odlaganja odpadkov in kršitev varnostnih režimov, npr. parkiranja, šotorjenja, kurjenja in sidranja na območjih, kjer to ni dovoljeno.

Prvi mož krajinskega parka pri tem izpostavlja pomen osveščanja in razvijanja trajnostnih oblik turizma. Strunjan ima sicer specifičen položaj, saj se obiskovalci premalo zavedajo, da so na zavarovanem območju, temu primerno pa se tudi obnašajo.

Tu gre za spremembo v glavi in dvig zavesti obiskovalcev na višjo raven, je prepričan Smrekar, ki pa opozarja, da "zgolj z represivnimi ukrepi... ne bomo dosegli tega cilja". Eno od možnih rešitev vidi v vstopnih točkah ob glavnih vpadnicah v park, kjer bi ljudi posebej opozarjali, da vstopajo na območje, kjer se od njih pričakuje neko določeno ravnanje.

Žal obiskovalci zdaj parkirajo praktično povsod. Zaenkrat prekrškarjem zgolj puščajo obvestila. "Do konca leta bomo še uporabljali te mehke pristope, ampak naslednje leto bo treba očitno tudi kaj bolj poseči po kaznovanju tistih, ki večkrat ponavljajo iste prekrške," je napovedal v.d. direktorja.

Smrekarjeva vizija je sicer, da bi mirujoči promet dolgoročno preusmerili s parkirišča pred Krkinimi hoteli ter organizirali shuttle prevoze, denimo z električnimi vozili. To možnost sicer predvideva tudi prometna strategija piranske občine, pri čemer bi slednji pripadel levji delež problematike prostorskega umeščanja in zaprtja finančne konstrukcije.

Po drugi strani marsikdo od upravljavcev parka pričakuje, da bo reševal problematike, za katere niso pristojni in na katere lahko zgolj opozarjajo, naj bo to spreminjanje prostorskih aktov ali pobiranje in odvoz odpadkov. Smrekar si sicer želi, da bi krajinski park postal koordinator reševanja problematik, vezanih na to območje, v ta namen načrtujejo tudi organizacijo širše zastavljenih delovnih sestankov.

Med dolgoročnimi izzivi, ki potrebujejo sistemsko rešitev, pa je Smrekar izpostavil razmejitev pristojnosti glede vzdrževanja morskih boj, problematiko privezov na črno ter vzdrževanje visokomorskih nasipov, ki je kritično zlasti zaradi povodenj ob večjih padavinah v kombinaciji s plimovanje. "Gre za velike investicije, ki jih mi kot park težko nase prevzemamo," pojasnjuje vodja parka.

Smrekar je sicer kot pozitivno ocenil sodelovanje z lokalno skupnostjo. Kar se tiče gradbenih posegov pravi, da večjih gradbenih projektov ni na obzorju. Glede dograditve Krkinega hotela, ki je dvignila precej prahu v javnosti, pa je pojasnil, da park lahko tu poda samo nezavezujoče mnenje, da pa je investitor doslej pokazal veliko mero posluha do pripomb tako javnega zavoda kot krajanov.

Deli novico:

@@ Eh |  28 .11. 2017 ob  22: 48
No ja. Morda bi bilo pa kdaj treba pomesti še pred lastnim pragom. Ampak to seveda nikomur od tu prisotnih in za šanki regljajočih duvačev ne pride na misel. "Mi smo najboljši, najlepši in najkulturnejši na svetu". Kr mejte se.
@Eh |  28 .11. 2017 ob  17: 47
-1
naj se obiskovalci začnejo obnašati dostojno ter spoštljivo pa bo marsikaj boljše.
Do takrat pa žanješ kar seješ pa to ane ;)
Eh, sem mislil, da se bo kaj pametnega |  28 .11. 2017 ob  09: 21
in vsebinskega dalo prebrati med komentarji, pa spet le tipično primorsko duvanje, prepotentnost in neskončne primitivne debate lokalci vs. prestolnica. Dolgočasno kot 100 hudirjev. Pa žalostno tudi.
@e |  27 .11. 2017 ob  13: 49
lih sem geldal ...Salicornia... top shit!
e |  27 .11. 2017 ob  09: 15
pa imamo tudi morske šparuge,slika je simbolična
Troll tam dol |  27 .11. 2017 ob  00: 25
ki se za žabarja izdaja (oz. za lublančana, ajga). Veš kaj je najbolj zanimivo in smešno pri vsem trollanju?
To, da žabce (večinoma, so tudi drugi a v bistveno manjšem številu) resno mislijo, da nam denar prinašajo.

Resnica pa je ena sama.
Denar prinašajo le peščici ljudi, največ lastnikom lokalov in bencinskim servisem.
Širši populaciji prinašajo pa nesnago, osornost, vzvišenost, prepotentnost itd.. ter mislijo, da so primli boga za jajca, ker so se ustavli za dan in se delali, da so doma.

Naj smo si na jasnem, so izjeme, žal se jih prešteje na mesarjeve roke.

Resnico na ljubo bi tudi brez zgoraj naštetih prepotentnežev na obali se živelo brez skrbi.
Slednje pa si upam trdit, ker je veliko, če ne večina, tujih gostov kateri se zavedajo, da niso doma (ok, tu je spet ena mala skupina, ki so isti ko zgoraj omenjeni primerki) in prav tako nosijo denar med sezono.
V bistvu bistveno več, ker ne šparajo celo leto, da so lahko slab teden na obali (ali manj) in se igrajo "big shote".

Kaj pa bi bilo, če bi bila količia turistov kakršna je izven sezone pa komot vidite v tem letnem času.
Gostilne so še vedno odprte, hoteli in apartmaji tudi še vedno služijo. Res je, vsi manj a vseeno niso lačni.
Zato si dejte v glavo, da ste tukaj gostje in kakor takšni imate kulturne ter plačniške obveznosti.

Vsi jočete glede parkingov pa ležalnikov, ker, ko gremo primorci na sneg pa je vse bistveno ceneje ane?
Vi imate morje zastonj, plačate parking in gorivo ter nastanitev.

Mi, če gremo smučat imamo še VSAJ 300€ stroškov več za par dni smučanja plus vsa oprema, ki je dražja od brisače, torbice in kopalk.
Zato nehajte jokcat, ker v nasprotnem primeru boste plačevali po 1 cent za vsak solni kristalček kater se vas prime.
Pa račun bo visok, ker slednji so že v zraku med dihanjem.

Pa veselo trollanje še naprej.
Giorg |  26 .11. 2017 ob  12: 27
Dokler ni Ljubljana postala prestolnica s3 je se dalo dihat....
@@ Vladoiu |  25 .11. 2017 ob  22: 04
Ti si navaden provokator in ne Ljubljančan ......poveretto!
Krajinski Park? |  25 .11. 2017 ob  18: 30
Nekaj bi drugo,pa nebi,če je krajinski Park in zaščiteno območje potem se dobro ve,kaj se tam lahko dela in kaj ne in če se določene stvari tam dogajajo,ki nebi smele imamo zato tudi predpise in zakone,ki jih je treba izvajat in spoštovat,zato imamo Kapitanijo in Policijo,ki imajo dovolj plovil in zaposlenih,da ta območja tudi varujejo,ker če se tam ne sme sidrat plovila se nebi smelo niti loviti ribe z mrežami,ki tudi orjejo po dnu.Pri nas,ki smo država absurdov je tako,da nekaterim je dovoljeno vse drugi,pa naj se držijo pravil.Ma,veš da!
@ vlodoiu |  25 .11. 2017 ob  17: 44
Teraj se v svojo žabarijo in preseli se na hrvaško,ker ti je tako ljuba,kar se pa tiče vas žabarje največ uničujete obalovi imaste dovolj vaše obale(ljubljansko močvirje)
manemebasat |  25 .11. 2017 ob  16: 59
Na nasi tako majhni in tako dragoceni obali imamo dvojne soline, ki zajemajo OGROMEN PROSTOR. Ta prostor bi se lahko izkoristil veliko bolje kot sedaj. Naj se en del solin nameni muzeju ostalo pa nameniti necemu koristnemu. Ko se slovek pelje mimo in ne ve za kaj gre, vsa zadeva izgleda izjemno zapuscena in zanemarjena.
Obala28 |  25 .11. 2017 ob  16: 27
Vladoiu, cim vec sosedov pelji s sabo...pa se kolicinski popust dobite.ne ni uredu,da prinasate un drobiz...tudi mi v lj placujemo parking...povsod...
1