Na Hrvaškem nameravajo nasilne dijake izključiti iz rednega šolanja

Svet

Dijak, ki bo na Hrvaškem izključen iz pouka zaradi nasilnega obnašanje, ne bo več imel pravice nadaljevati rednega izobraževanja v srednjih šolah, temveč zgolj v večernih šolah, je del predloga sprememb hrvaškega zakona o šolstvu. Med drugim bodo morali imeti tudi ravnatelji šol obvezno visoko izobrazbo.

Hrvaško ministrstvo za znanost, izobraževanje in šport je prejšnji teden začelo javno razpravo o predlogu sprememb zakona o šolstvu, ki še posebej zaostruje kazni za dijake, saj srednja šola ni obvezna.

Nasilni dijaki v primeru izključitve iz šole ne bodo več imeli možnosti opravljanja izpitov ob koncu letnika v kateri koli srednji šoli, temveč bodo lahko nadaljevali šolanje zgolj v sistemu izobraževanja za odrasle.

Opominov pred izključitvijo ne bodo več brisali

Če bo dijak prejel opomin pred izključitvijo v prvem letniku srednje šole, ukrepa ne bodo izbrisali po koncu letnika, temveč bo veljal do konca srednje izobrazbe. Dijaki bodo lahko ponavljali letnik največ dvakrat.

Vrača se dopolnilni pouk, ravnatelji pa naj imajo visoko izobrazbo

S predlogom sprememb se vrača tudi dopolnili pouk za učence in dijake, ki bodo imeli eno ali dve negativni oceni na koncu letnika. Šole bodo organizirale do 20 ur poletnega dopolnilnega pouka za vsak predmet. Če bodo v tem času učenci in dijaki obvladali del gradiva, bodo lahko popravili oceno. V nasprotnem primeru bo sledil popravni izpit.

Predlagali so tudi, da bi morali imeti ravnatelji šol obvezno visoko izobrazbo. Izjema bodo zaposleni, ki imajo višjo izobrazbo in so že opravljali ravnateljsko delo v šolah.

Trenutno je na Hrvaškem približno 150 izmed 1200 šolskih ravnateljev, ki imajo zgolj višjo izobrazbo in hkrati nižjo stopnjo izobrazbe kot učitelji in profesorji. Večina ravnateljev z višjo izobrazbo je starejših od 60 let. Na ministrstvu pričakujejo, da se bodo po koncu mandata odločili za upokojitev in ne za nov mandat.

Pravnomočno obsojenim učiteljem odpoved

Učitelji, ki bodo pravnomočno obsojeni za kaznivo dejanje, bodo dobili izredno odpoved iz službe. Aktualni zakon v teh primerih predvideva, da šola "lahko" odpove delovno razmerje.

Predvidene so tudi denarne kazni za šole, ki nenamensko uporabljajo denar.

Javna razprava bo potekala do 4. oktobra. Zaenkrat ni slišati bistvenih pripomb na zakonske predloge. Če bo spremenjeni zakon sprejet, bodo nova določila uveljavljena s šolskim letom 2015/2016.

Deli novico: