Muslimani v četrtek začenjajo romanje v Meko

Svet

Muslimani bodo v četrtek začeli tradicionalno romanje v Meko, hadž, na katerem letos pričakujejo okoli 1,4 milijona vernikov, med njimi 20 iz Slovenije. Ob romanju letos veljajo še strožji varnostni ukrepi kot običajno, predvsem zaradi nasilja Islamske države (IS) na Bližnjem vzhodu ter epidemij ebole in bližnjevzhodnega respiratornega sindroma.

Hadž je eden od petih stebrov muslimanske vere

Koran predpisuje, da mora vsak polnoletni musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda.

Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom pred Alahom zagovarjati za svoja dejanja.

Vrhunec hadža bo v petek, ko se bodo romarji zbrali na gori Arafat, kjer naj bi imel prerok Mohamed zadnjo pridigo, zaključil pa se bo dan kasneje s kurban bajramom.

Romanja naj bi se udeležilo dva milijona vernikov

Romanja v Meko se bo letos po napovedih udeležilo več kot dva milijona vernikov iz vsega sveta, med njimi po navedbah tajnika Islamske verske skupnosti Nevzeta Porića tudi 20 iz Slovenije. Veliko število romarjev prihaja iz Azije, večinoma iz Indonezije, ki ima največjo kvoto za udeležbo na hadžu.

Savdske oblasti bodo romarje letos skušale zaščititi pred dvema smrtonosnima virusoma, ki pustošita tudi med muslimanskimi verniki: ebolo in bližnjevzhodnim respiratornim sindromom (Mers). Zaradi epidemije ebole, ki je v Zahodni Afriki zahtevala že več kot 3000 življenj, letos v Meko ne smejo priti romarji iz Gvineje, Liberije in Sierre Leone, lahko pa se hadža udeležijo Nigerijci, čeprav je ta bolezen tudi v njihovi državi zahtevala osem smrtnih žrtev.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, so morali sicer romarji iz Nigerije opraviti zdravniški pregled tako v domovini kot na letališču v savdski Džedi, kjer pristane največ letal z romarji. Izpolniti so morali tudi obrazec, s katerim potrjujejo, da niso bili v stiku z okuženim z ebolo in niso bili v nobenem mestu, kjer so zabeležili primere okužbe.

Največ primerov Mersa so medtem zabeležili ravno v Savdski Arabiji, AFP pa ne poroča o posebnih ukrepih v zvezi s tem.

Bo romanje v Meko varno?

Hadž letos poteka v času, ko so Zahod in arabske države strnili vrste v boju proti džihadistom Islamske države, ki so zavzeli dele Sirije in Iraka. Nekateri romarji so po navedbah AFP nasilje IS označili za "virus, ki ogroža svet". Savdski notranji minister, princ Mohamed bin Najef je zagotovil, da bo romanje v Meko varno in da bodo savdske oblasti opravile z IS in morebitnimi drugimi grožnjami.

Savdske oblasti so tako kot vsako leto poskrbele tudi za stroge varnostne ukrepe za preprečitev morebitnih incidentov ali stampedov. V preteklosti je do množičnih prerivanj s smrtnimi žrtvami prihajalo predvsem na mostu Džamarat v Mini, kjer se romarji zberejo okoli 30 metrov visokega stebra, največjega od treh, ki simbolično predstavljajo hudiča, in vanj mečejo kamenje. Med tem obredom je v preteklosti večkrat prišlo do prerivanja in smrtnih žrtev.

Deli novico: