Mladi si želijo v javno upravo

Za izboljšanje zaposljivosti mladih diplomantov so potrebne sistemske spremembe. Mladi vstopajo na trg dela s premalo delovnih izkušenj in praktičnih znanj. To so nekateri zaključki včerajšnje okrogle mize na temo zaposlovanja mladih diplomantov – Kam z diplomanti?. Na okrogli mizi so sodelovali Andraž Zgonc iz Urada RS za mladino, dr. Andraž Teršek iz Univerze na Primorskem, Daira Balta iz območne službe Zavoda za zaposlovanje in Alenka Blazinšek, vodja projekta Nefiks.

Okrogla miza

V četrtek, 7. junija 2012, je v prostorih Foresterije v Kopru potekala okrogla miza na temo zaposlovanja mladih diplomantov, z naslovom »Kam z diplomanti?«, ki jo je ogranizirala Zveza študentskih klubov Slovenije (Zveza ŠKIS) skupaj s Klubom študentov občine Koper (KŠOK) in Študentskim svetom Fakultete za humanistične študije Koper (ŠS FHŠ).

Trenutno je v Sloveniji brezposelnih okrog 107.000 ljudi. Padec v primerjavi s preteklim obdobjem gre pripisati predvsem sezonskim zaposlitvam v gostinstvu in turizmu. Na območju Kopra je 6.900 brezposelnih, od tega 522 mladih do 22 let in 681 mladih s VII. stopnjo izobrazbe, med 22. in 30. letom starosti, pa tudi šest oseb z VIII. stopnjo izobrazbe.

»Ta država nima nikakršne vizije in nadarjenosti za reševanje vprašanj na sistemski ravni," je uvodoma dejal pravnik Andraž Teršek iz Univerze na Primorskem. Težavo po njegovem predstavlja tudi razvrednotenje znanja, ki se dogaja v slovenskem univerzitetnem prostoru. »Znanje je postalo tržno blago in se s tem razvrednotilo,« je še dodal. Za dvig kakovosti znanja bi bil po njegovem mnenju pozitiven ukrep uvedba sprejemnih izpitov.

Po mnenju podjetnika Aleša Bržana težavo predstavlja tudi premajhna povezanost z realnimi potrebami trga dela. »Podjetniki ne moremo biti odgovorni za zaposljivost mladih, saj iščemo predvsem strokovni kader, kar večina diplomantov ni. Težava je tudi to, da se večina odloča za družboslovje, manj pa za naravoslovje. Prvi so težje zaposljivi, zato bi bilo dobro usmerjati mlade v tiste študijske smeri, kjer je možnost zaposlitve večja,« je še opozoril Bržan.

Delež redno zaposlenih mladih med 25. in 29. letom za nedoločen čas je v zadnjem desetletju upadel iz 52,4 % na 32,8 %. Slovenija je po deležu prekernih zaposlitev med mladimi prva v Evropi (iz Raziskave Mladina 2010).

Daira Balta iz območne službe Zavoda za zaposlovanje se je obregnila ob bolonjski sistem, ki se ji zdi popolnoma neustrezen. Po njenem mnenju bi si morali mladi nabirati izkušnje, povezane z delovnim področjem, kjer se želijo kasneje zaposliti. »Najpogosteje za študentsko delo izberejo pomoč v gostinstvu. To jim, kar se finančnega položaja tiče, kratkoročno pride prav, kasneje pa se ta dela izkažejo za nekoristna, saj ne prinašajo delovnih izkušenj, povezanih z izobrazbo,« je pojasnila. »Dober ukrep je bil tudi subvencioniranje pripravništva, vendar so ga ukinili, ker je prihajalo do zlorab,« je dodala.

Alenka Blazinšek, vodja projekta Nefiks je dejala: »Študij v Sloveniji je tako usmerjen, da je diploma sama po sebi cilj, ne pa znanje. Po naši raziskavi si večina mladih želi zaposlitve v javni upravi, kar se mi zdi zaskrbljujoče.«

Bržan je izpostavil pomanjkanje ustreznega praktičnega znanja in veščin pri mladih, predvsem računalniške pismenosti in uporabo teoretičnih znanj v praksi. Poudaril je še, da je zanimanja mladih za Univerzitetni razvojni center in inkubator Primorske po njegovem vedenju relativno majhno, saj so v preteklih letih na natečaju podjetna Primorska prevladovali starejši.

 

Deli novico: