MINISTRSTVO ZASPALO: V Valdoltri se bodo zgleda načakali

Ankaran

Čeprav zadostuje pogojem za prehod na terciarno zdravstveno raven, Ortopedska bolnišnica (OB) Valdoltra že od leta 2013 čaka na pridobitev naziva klinike. S tem je pogojen tudi nadaljnji razvoj bolnišnice, ki predstavlja največjo ortopedsko ustanovo v državi in ima za cilj postati eden od 20 največjih svetovnih ortopedskih centrov.

Bolnišnica po zbranih podatkih glede na veljavni pravilnik zadostuje pogojem za prehod na terciarno zdravstveno raven tako na strokovnem, strokovno-organizacijskem in izobraževalnem kot na znanstveno-raziskovalnem področju, vlogo za pridobitev naziva klinike pa so na ministrstvo za zdravje oddali oktobra 2013, so v OB Valdoltra pojasnili za STA.

Vlogo bi moral obravnavati zdravstveni svet oz. njegova komisija za strokovna napredovanja in podati svoje mnenje. "Žal po več kot dveh letih in pol od oddaje vloge od ministrstva za zdravje nismo dobili še nobenega potrdila, da je bila vloga prejeta oziroma da je bila obravnavana," ugotavljajo, čeprav bi odgovor morali dobiti v 90 dneh od prejema vloge.

Po njihovih informacijah ključno vlogo igra nedelovanje ustreznih organov na ministrstvu, saj je kmalu po oddaji vloge odstopil tedanji minister, sledil je še odstop predsednika komisije za strokovna napredovanja, ki se zatem ni več sestajala.

Čeprav je ministrstvo januarja lani imenovalo nove člane zdravstvenega sveta in omenjene komisije, pa ta očitno še ne deluje, v Valdoltri namreč do zdaj še niso dobili nobenega obvestila o statusu njihove vloge, kar pa se jim zdi nesprejemljivo.

Ministrstvo skopo z odgovori

Na ministrstvu za zdravje so v pisnih odgovorih na vprašanja STA zapisali zgolj to, da "pogoje za pridobitev kliničnosti opredeljuje in presoja komisija za strokovna napredovanja, to pa ureja poseben pravilnik ministrstva o pogojih in postopku za pridobitev naziva klinika, klinični inštitut ali klinični oddelek". Kaj se dogaja z vlogo Valdoltre oz. kdaj bi bolnišnica to soglasje lahko dobila, pa niso odgovorili.

Že v ustanovitvenem aktu ortopedske bolnišnice je zapisano, da ta izvaja zdravstvene dejavnosti na sekundarnem in terciarnem nivoju, poleg tega pa Valdoltra sodi med specialistične bolnišnice in je, kot zatrjujejo, največja ortopedska institucija v državi, ki izvaja najzahtevnejše posege v ortopediji. Tako že izpolnjujejo večino kriterijev, med katerimi je poleg predpisanega števila operacij in števila specialistov tudi znanstveno-raziskovalno delo, bolnišnico pa prepoznavajo tudi v strokovnih krogih v tujini.

Zaradi tega menijo, da so upravičeni do naziva terciarne ustanove. Kot dodajajo, "je nadaljnji razvoj bolnišnice s tem pogojen, nenazadnje smo tudi v neenakopravnem položaju z drugimi terciarnimi ustanovami, ki izvajajo enako zahtevne posege". V Valdoltri zato pričakujejo, da bo država prepoznala njihov trud in dosežene rezultate ter temu primerno priznala ustrezen status njihovi ustanovi.

Deli novico: